Asma Tavan Modelleri

Eski beyaz beton tavanlar yavaş yavaş tarihe karışıyor. Ev dekorasyonunda baştan ayağa bir yenilenme söz konusu. Tavanlar da bu değişimden nasiplerini aldılar. Asma tavan odanın tavanına daha estetik ve şık bir görüntü sağlamak için farklı yapı malzemelerinden üretilen dekoratif tavanlara verilen isimdir. İsminden de anlaşılacağı gibi gerçek tavanın üzerine monte edilir. İngilizce de “false ceiling” yani sahte tavan denmesinin sebebi de budur. Evin hemen hemen bütün alanlarında kullanılabiliyor; salon, banyo, yatak odası ve mutfak gibi hemen her alanda. Birbirinden farklı dizaynları ile de bulunduğu bölüme hem şıklık hem zarafet katıyor. Seçim yaparken ise yapılacağı alanın boyutları ve tercih edilecek renkler birincil karar aşaması oluyor.

Asma Tavan Modelleri

Kartonpiyer asma tavanlarda kullanılan yapı malzemelerinden en çok kullanılanı diyebiliriz. Hemen her odada rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Asma Tavan Modelleri

Ahşap hem modern hem klasik dekorasyonlara rahatlıkla uyum sağlayan ikinci yapı malzemesi. Tek kullanılabildiği gibi kartonpiyer ile de kullanılabiliyor.

Asma Tavan Modelleri

Dekoratif şekiller de asma tavan modellerinde rastlanan detaylardan bir tanesidir. Yatak odalarında ve çocuk odalarında sık tercih ediliyor.

Asma Tavan Modelleri

Sarkıt avizeleri asma tavanlarla da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bunun için model seçerken sormanız yeterli olacaktır.

Asma Tavan Modelleri

Henüz bizde çok yaygın olmasa da yakın zamanda yatak odalarındaki yerlerini hızla alacak asma tavanlar.

    

Asma Tavan Modelleri

Ahşap asma tavanlar mutfaklarda çok tercih ediliyor. Ancak mobilyalarda da aynı tonu kullanmamakta fayda var.

Asma Tavan Modelleri

Metal tonlar yukarıda da görebileceğiniz gibi çoğunlukla banyolarda tercih ediliyor. Salonda ve yatak odalarında fazla asi durabiliyorlar.

Asma Tavan Modelleri

Siyah tavanlarda rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir renk. Ama duvarlarda ve mobilyalarda hangi renklerle kombinleyeceğinize çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Asma Tavan Modelleri

Aydınlatmada illa beyaz ya da sarı ampulleri kullanacaksınız diye bir şey yok. Yukarıdaki gibi farklı renkleri de salonda ve diğer odalarda tercih edebilirsiniz.

Asma Tavan Modelleri

Çocuk odaları için de bir çok farklı asma tavan modeli alternatifiniz olacak. Oda konseptine uyum sağlamanız yeterli olacaktır.

Asma Tavan Modelleri

Asma tavan renklerinde de seçenekleriniz oldukça fazla. Özellikle iki renkli asma tavanlarda birbirinden farklı model ve dizaynlar var.

Asma Tavan Modelleri

Salonlarda en çok tercih edilen asma tavan modeli yukarıda görmüş olduğunuz modeldir. Kare bloglar şeklinde tasarlanmış modelleri siz de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bu yazı Ev Dekorasyonu kategorisine Emrah Sarıdaş tarafından yazılmıştır. yer imlerinize ekleyin.

Emrah Sarıdaş hakkında

Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.