Avangart Mobilyalar

0
4078

Avangart, dilimize Fransızca avant-garde’den geçmiştir ve yenilikçi, öncülük eden gibi anlamlara gelir. Bizde avangart, avangarde gibi söylenişlerini duyabilirsiniz. Dekorasyonla sözlüğe girmiş bir kelime değil elbette. Siyasetve sanat gibi alanlarda ortaya çıkmış ve daha sonra dekorasyonun da bir parçası haline gelmeyi başarmıştır. Peki dekorasyonda avangart ne anlama gelir? Aslında kelime anlamı çok değişmiyor. Avangart dekorasyon klasik dekorasyonda kullanılan mobilyaların modern dekorasyon ve tasarımlarla harmanlanması anlamına geliyor. Yani avangart dekorasyon ne klasikten ne modernden vazgeçebilirim diyenler için birebir. Bizdeki avangart dekorasyon ile yurt dışındakinin mantığı ve görüntüleri biraz farklı. Galeride de görebileceğiniz gibi yurt dışında avangart biraz daha modernizme kaymış bir akım. Bizde ise klasik ağırlığını koruyor.

    

Şimdi bir de avangart mobilya deyince akla hangi mobilyalar geliyor, ona bakalım. Avangart mobilya modellerinde en çok seçeneği bulacağınız ve en sık karşılaşacağınız mobilya türleri koltuklardır. Klasik dekorasyonun baş tacı olan klasik koltuk modelleri avangart dekorasyonda sıklıkla tercih ediliyor. Renk olarak çok fazla seçeneği olan bu koltuklarda ağırlık ise çoğunlukla beyaz, krem ve bej tonları oluyor. Ancak modern görüntüye ağırlık vermek isteyenler bu klasik koltuk takımlarının renklerini çok daha canlı veya koyu tercih ediyorlar. Koltuk takımlarının dışında puflar ve sandalyeler de avangart mobilya seçimlerinde en üstte yer alan mobilya modelleri oluyorlar. Puflarda çoğunlukla renkli ve klasik modellerden uzak özgün ve “yenilikçi” modeller kullanılıyor. Sandalyelerde de yine görmeye çok alışık olmadığımız farklı modeller avangart dekorasyondaki yerlerini alıyorlar.

Oturma takımlarından biraz uzaklaşalım. Avangart dekorasyonda koltuk, sandalye ve puflardan sonra kendini ön plana çıkaran en önemli dekorasyon unsurları duvar kağıtlarıdır. Klasik duvar kağıtları tam da modern dekorasyonun ortasına kondurularak çok farklı ve nev-i şahsına münhasır bir ortam yaratmayı başarırlar. Peki hangi modeller sıklıkla tercih ediliyor. Eskitme, siyah beyaz, sepya tonları avangart dekorasyonda en sık tercih edilen duvar kağıdı modellerinin başında geliyor. Bu renklerde manzara, ünlü bir yüz ya da bir sembol yine çok sevilenler arasında.

Duvar kağıtları ya da koltuklar çok radikal kararlar olur diyenler için birkaç küçük fikir vereyim. Avangart mobilyaların yanında aksesuar alternatifleriniz de var. Avize, müzik seti, saat, cam sehpa, dresuar gibi birçok farklı aksesuar veya mobilya avangarda uyarlanmış şekilde satışa sunuluyor. İlgili mağazalarda farklı modellerini bulabilirsiniz.

Önceki İçerikBanyo ve Mutfak Bataryaları
Sonraki İçerikÇardak Modelleri
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.