Bahçeniz İçin Saksı Çiçekleri

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi bahçe her ev sahibi için önem arz ediyor. Bahçemizi daha şık daha yaşanılabilir bir hâle getirmek tabi ki bizlerin elinde. Bunu farklı yollarla yapabiliriz. Bunlar; aydınlatma, yeşillik düzeni, çiçekler, heykeller, bahçe mobilyaları vs. ama bahçe dediğimiz de aklımıza ilk gelen birbirinden renkli çiçekler farklı şekillerde ilgi çekici saksılar oluyor. Bugünkü yazımda sizler için özel olarak oluşturduğum fotoğraf galerisinde fikir edinebileceğiniz bir çok çiçek ve saksı modeli var. Önce görsellerimizi inceleyip sonra yorumlamaya geçelim.

 saksi-cicek1

Mor çiçeklerle süslenmiş güzel oval bir saksı modeli bahçenizde şık durmaz mı ?

saksi-cicek2

Pembe çiçekler beyaz bir saksıyla bahçenizi süslemek iyi bir tercih olabilir.

saksi-cicek3

Bahçemizde şık durabilecek güzel bir saksı örneğimiz daha.

saksi-cicek4

Dikdörtgen bir saksının içinde birbirinden güzel pembe çiçekler. Sizce de hoş değiller mi ?

saksi-cicek5

Mor menekşeler ne kadar da yakışmış elips bir saksıya ister bahçenize ister balkonunuza koyabileceğiniz güzel bir kombin olmuş.

saksi-cicek6

Ve papatyalar uçsuz bucaksız bir yeşilliğin içinde yaşıyormuşsunuz hissi vermez mi bu çiçekler ?

saksi-cicek7

Çit şeklinde bir saksının içinde ne kadar da hoş durmuşlar. Eğer bahçenizde beyaz çitlere sahipseniz bu saksı tam sizlik !

saksi-cicek8

Mor severler için harika bir tercih olabilir.

saksi-cicek9

Taşlarla dekore edilmiş bir saksı bahçenizde sıra dışı bir görünümü size sağlayabilir.

saksi-cicek10

Harika bir fikir değil mi ? Çiçeklere can veren suyu koyduğumuz sürahi harika bir saksı olabiliyor.

saksi-cicek11

Ahşaptan vazgeçemeyen bahçe sahipleri için güzel bir öneri.

saksi-cicek12

Rengarenk bir bahçem olsun diyen bahçe sahipleri renkli saksılarla harikalar yaratabilir.

saksi-cicek13

Benim bahçem taş dizayn olsun doğayla aynı olsun diyen bahçe sahiplerimiz için bir alternatif daha.

saksi-cicek15

Ve son olarak renkli bir saksı,renkli bir çiçek gerçekten güzel bir kombin.

Görsellerimizi incelediğiniz de bir çok renkli alternatifimizin olduğunu görmüş oldunuz. Farklı saksılarla bahçenizi tarzına göre dekore edebilir. Bunun yanı sıra renkli çiçeklerle kendinize yeni bir harika sunabilirsiniz. Neden en iyi bahçe bizim olmasın ? Neden kokusunu duymaktan haz duyduğumuz çiçeklerle donatmayalım bahçemizi ? Bunların hiç biri için engel yok. Unutmayın yaşamınızı güzelleştirmek sizin elinizde. Kaliteli ve güzel bir yaşam hepimizin hakkı.

Bahçe Aydınlatma Fikirleri

Herkes evin de bir bahçesi olsun ister. Çünkü bahçeye sahip bir ev sahibi şehir hayatının stresinden uzak durmanın en güzel yolunun bahçesini hobi edinmesinden geçeceğini bilir. Peki bahçelerimiz gündüz olduğundan daha ışıltılı gözükse bunu hangi bahçe sahibi istemez ? Bu yazımız da geceleri bahçelerimizi aydınlatmanın en şık yollarını örneklerimiz ile görsellerimiz ile aktarmaya çalışacağım. Hadi başlayalım.

bahce-aydınlatma

Damla şekli ile aydınlatma fikri sizce de çok şık değil mi ? Bahçenizin ışıltısını arttırmak için bu yolu tercih edebilirsiniz.

bahce-aydınlatma1

Emek verdiğiniz bahçeyi gece gündüz farketmeksizin tüm güzelliğiyle görmek sizin elinizde.

bahce-aydınlatma2

Bahçe zeminlerini aydınlatma fikri size daha sağlıklı bir bahçe gezintisi sağlayacaktır.

bahce-aydınlatma3

Evinizin duvarlarına kuracağınız aydınlatma sistemiyle bahçenizi daha göz alıcı bir hâle getirebileceğinizi bu görselimiz de görmek mümkün.

bahce-aydınlatma4

Zeminden tavana doğru olan aydınlatmalar ile bahçemize farklı bir hava katmak mümkün.

bahce-aydınlatma5

Görselimizde de gördüğümüz gibi daha ışıltılı bahçeler yaratmak mümkün.

bahce-aydınlatma6

Ufak aydınlatmalar bahçemizde tercih edilebilir. Bu sizin insiyatifiniz de bahçenizi ne kadar isterseniz o kadar aydınlatırsınız.

bahce-aydınlatma7

Bahçenizde bir de havuz varsa ve gecenin sessizliğin de havuz keyfinin tadına varmak isterseniz bu zevki aydınlık bir yerde yaşamak isteyeceğinizden şüphem yok.

bahce-aydınlatma8

Bahçenizi aydınlatırken geometrik şekillerden oluşan aydınlatma araçlarıyla da yapabiliriz. Görüldüğü gibi gayet şık  ve ışıl ışıl !

bahce-aydınlatma9

Zemine monte mantar şeklindeki aydınlatma objeleri daha kullanışlı olabilir. Tercih sizin !

bahce-aydınlatma10

Elips şeklide saksı aydınlatmalarla bahçenize farklı bir hava katmak mümkün !

bahce-aydınlatma11

Bahçem de her şey doğal gözüksün diyorsanız bu aydınlatma tam size göre ! Doğal taşa entegre edilmiş aydınlatma gerçekten göz alıcı.

bahce-aydınlatma12

Farklı aydınlatma tercihlerinizle kendinizi yansıtabilirsiniz.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bahçelerimiz hepimiz için önemli ve onları en iyi şekilde görmek isteriz. Aydınlatma fikirlerim umarım ufkunuzu açmıştır. Bir sonra ki yazımız da görüşmek dileğiyle.

İç Bahçe Tasarımları

İç bahçe tasarımı iç dekorasyonda bahçe alanı oluşturmaya verilen isimdir. İngilizce’deki “indoor garden”ın bizim dilimize geçmiş halidir. Hem evlerde hem ofislerde bahçeler iç dekorasyonun bir parçası haline getirilebilir. Bunun için toprak bir zemine ihtiyacınız yok. Duvarlarda, masaların üstlerinde ve zeminlerde bir iç bahçe tasarımı yapabilirsiniz. Maliyet açısından da büyük bir külfeti olmayan iç bahçe tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus sağlıktır. Bildiğiniz gibi bitkiler ortamdaki oksijeni alarak yerine karbondiaksit gazı salgılarlar. Bu yüzden hava alan bir alanda iç bahçe tasarımı yapmak önemlidir. Bu hem bitkilerin sağlıklı büyümesini hem de ortamdaki insanların sağlıklarının kötü etkilenmemesini sağlar.

İç Bahçe Tasarımı

Küçük fidanlar ve büyümeyen bazı ağaç türleri ev içinde kullanmaya uygundur. Tabii ki bitkinin iklimini de bilmek gerekiyor.

İç Bahçe Tasarımı

Geniş ve hem ışık hem hava alan bir antre alanınız varsa buraları da iç bahçe tasarımı için kullanabilirsiniz. Bazı taşlar da bu alanlarda dekoratif amaçlı kullanılabilir.

İç Bahçe Tasarımı

Ofislerde ya da apartman boşluklarında da yukarıdaki gibi bir iç bahçe tasarımı uygulanabilir. Bunun için isterseniz suni çim ve bitkilerden de faydalanabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımı

Duvar önlerinde cam bir kaplama ile oluşturabileceğiniz bir botanik de iç bahçe tasarımı için güzel bir örnek olacaktır.

İç Bahçe Tasarımı

Banyolarda da bir iç bahçe tasarımı oluşturabilirsiniz. Bunun için yine hava almayı sağlayan bir cam olması sağlık açısından faydalı olacaktır.

İç Bahçe Tasarımı

Duvar dekorasyonlarında da iç bahçe tasarımı değerlendirilebiliyor. Bakımları biraz zor olsa da dekoratif açıdan şık duruyorlar.

İç Bahçe Tasarımı

Evinizde kullanmadığınız alanları da küçük bir bahçe haline getirebilirsiniz. Yukarıdaki bitkiler ve çimler sunidir.

İç Bahçe Tasarımı

Merdiven altındaki boşlukları doldurmak için bir alternatif iç bahçe haline getirmektir. Yukarıdaki gibi taşları ve bahçe biblolarını da kullanabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımı

Özellikle villalarda, salonlarda iki ayrı koltuk takımı kullanmak yerine birinin kapladığı alan iç bahçe tasarımı için de değerlendirilebilir.

İç Bahçe Tasarımı

Ofislerdeki dinlenme alanları da yine yeşilin huzurundan faydalanmak isteyenler için iç bahçe şeklinde tasarlanabilir.

İç Bahçe Tasarımı

İç bahçe tasarımı için açık bir alan kullanmanıza gerek yok. Kübik şeklinde kapalı bir alan da oluşturabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımı

Bazı sarmaşıklar ve bunun gibi bitkiler de ev ve ofislerde iç bahçe tasarımına uygun olarak oluşturulabilir. Yalnız bakımları biraz daha özen isteyebilir.

İç Bahçe Tasarımı

Nilüferler ve suda yaşayan bitkiler ile toprak bir zemin ya da suni bitkilere ihtiyaç duymadan küçük bir alanda bir iç bahçe tasarımı da oluşturabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımları

Kış bahçesi şeklinde evin içinde bir alan oluşturmak için yukarıdaki gibi bir dekorasyon örnek teşkil edebilir.

İç Bahçe Tasarımı

Yatak odalarında iç bahçe tasarımı çok sık tercih edilmez. Ancak güneş ışığı ve hava alan bir yatak odanız varsa tercih edebilirsiniz.

Çardak Modelleri

Yazın kavurduğu başladığı bugünlerde özellikle hafta sonlarını keyifli hale getirmek için bahçeler ideal mekânlar olacak. Hem güneşten faydalanmak hem de terletici etkilerinden uzak kalabilmek için çardaklar en çok tercih edilen yöntemlerden. Kamelya olarak da bilinen çardakları bahçenizin dekorasyonuna ve zevkinize göre rahatlıkla bulabilirsiniz. Çardak modellerinde kullanılan yapı malzemeleri ise son kullanıcının yani bizlerin tercihine göre değişiklik gösteriyor.

Kamelya modellerinde çoğunlukla kullanılan yapı malzemesi ahşap. Ancak ahşabın dışında metali de sıklıkla görmeniz mümkün. Bu ikisinin haricinde ferforje, hasır, beton ya da bambu da çardak modellerinde kullanılan yapı malzemeleri arasında yer alıyor. Bahçenizin dekorasyonuna göre dilediğiniz yapı malzemesini seçebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken husus kullanılan yapı malzemesine göre çardak mobilyalarını ve aksesuarlarını seçmek olacaktır. Çoğunlukla yağmurdan ve güneş ışığından korunmak için üstü kapalı olarak üretilen çardak modellerini, isteğinize göre tavan kısmı yarı açık ya da açık olarak da yaptırabilirsiniz.

Çardak dekorasyonunda öne çıkan ilk şey etrafını ya da çatı kısmını kapatmak için kullanılan dekoratif ürünlerdir. Genellikle cam ya da tül kullanılır. Kamelyanızı kış bahçesi olarak da kullanmak isterseniz etrafını cam kaplatabilirsiniz. Özellikle ahşap ya da metal tasarımlarda kullanılan bu yöntem çardağınızı yağmurdan, uçuşan polenlerden ya da tozlardan koruyacaktır. Ancak özellikle kış aylarında temizliklerinin çok zaman aldığını hatırlatayım. Tüller ise bahçenize daha naif ve huzurlu bir hava katacak olan parçalardır. Çardaklarda çoğunlukla tercih edilen tül rengi beyaz. Özellikle ahşap, bambu ya da hasır çardaklarda mükemmel bir görüntü sergiliyorlar. Tülleri ya da camları üzeri yarı açık ya da açık çardak modellerinde kullanmanız da mümkün.

Kamelya modelini seçtikten sonra sıradaki iş çardak mobilyalarını seçmek olacak. Koltuklar, sandalyeler, puflar ya da sedirler çardaklarda oldukça sık kullanılıyor. Eğer modern bir görüntü istiyorsanız ferforje bahçe mobilyalarından ya da ahşap mobilyalardan faydalanabilirsiniz. Çardak mobilyalarında yine açık renkleri tercih etmeniz hem bahçenize hem çardağa ferahlık katacaktır. Ama temizlikleri de bir o kadar zor olacaktır. Işıklandırma da bir diğer detay. Çoğunlukla sarı tonlarında ışıklar kullanılıyor. Işıklandırmanızı yalnızca tavandan değil; daha loş ve sakin bir ortam yaratmak için lambaderler ya da spotlar ile köşelerden de yaptırabilirsiniz. Tavandan oldun diyenleriniz için de sarkıt avize modellerini öneririm.

2014 Bahçe Mobilya Trendleri

Dekorasyonun da moda gibi zaman içinde değiştiği ve yenilendiği konusunda hemfikiriz. Kapsamına giren hemen her unsur zaman içinde çeşitleniyor. Mobilya ve aksesuarların bu çeşitliliği trendleri takip etmeyi tabii ki zorlaştırıyor. Özellikle modern dekorasyonları sevenler için her dönem modern kalan mobilya ve aksesuarları bulmak ve takip etmek oldukça zor. Bahçelerde kullanılan mobilyalarda büyük bir çoğunlukla bu modern akım tercih ediliyor. Bunun sebebi bahçenin modernizme daha yatkın ve uygun bir alan olması. Bahçe mobilyaları da bu kapsamda her dönem çeşitleniyor ve daha da şık bir hale geliyor.

Bahçe Mobilyaları

İçindeki ledler sayesinde bahçede ekstra bir aydınlatmaya gerek kalmadan bile kullanılabilen mobilyalar bu aralar çok seviliyor.

Bahçe Mobilyaları

Kalpli, çiçekli ve yıldızlı koltuklar da bahçelerde kullanılmaya başlanan bahçe mobilyaları arasındaki yerini alıyor.

Bahçe Mobilyaları

Hasır bahçe koltukları en sık kullanılan bahçe mobilyalarıdır. Ancak bu yaz geçtiğimiz yazlara oranla çok da sık görmeyeceğiz hasır bahçe koltuklarını.

Bahçe Mobilyaları

Ahşabın modası hiç geçmez. Bahçe mobilyaları arasında da eğer ahşap kullanıyorsanız bu yaz da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Minderlerde değişiklik yapmak faydalı olabilir.

Bahçe Mobilyaları

Çiftler için mükemmel bir bahçe salıncağı olan yukarıdaki model hamak olarak da rahatlıkla kullanılıyor.

Bahçe Mobilyaları

Bej tonları bahçelerde beyaz yerine tercih edilen renklerdir. Ancak bu yaz bej tonlar da geçen seneki önemini yitirecek gibi duruyor.

Bahçe Mobilyaları

Tel örme mobilya modelleri görüntü olarak çok şık olsalar da rahatlık açısından sorun çıkarabiliyorlar. Ama şık minderlerle bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bahçe Mobilyaları

Ferforje salıncaklar ve ağaç masa veya sandalyeler çok doğal duran mobilya türleri arasındadır. Birlikte rahatlıkla kullanılabilirler.

Bahçe Mobilyaları

Yukarıdaki gibi çok dekoratif ahşap bahçe mobilyalarını ilgili mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu sene bu modellere modern dekorasyonlarda sık rastlayacağız.

Bahçe Mobilyaları

Güneşlik kısmı olan hasır bahçe mobilyaları da satılıyor. Çok açık bir bahçeniz varsa yukarıdaki gibi bir modeli tercih edebilirsiniz.

Bahçe Mobilyaları

Demir, cam ve hasırın bir arada tek parça şeklinde kullanıldığı yukarıdaki mobilya hem çok kişiyi sığdırabilecek hem de zahmetsiz bir modeldir.

Bahçe Mobilyaları

Dekoratif kesimler mobilyaları modern hale getirmenin en basit yoludur. Yukarıdaki hasır mobilya düzken çok sade durabilirdi, ama şuan oldukça şık görünüyor.

Bahçe Mobilyaları

Hamaklarda çok yaratıcı modeller bulmak mümkün. Çiftler için yukarıdaki modeller çok ideal görünüyor.

Bahçe Mobilyaları

Küçük bahçeler için yukarıdaki gibi renkli ferforje sandalye ve sehpa modellerini tavsiye ederim.

Bahçe Mobilyaları

Yine minderle kullanırsanız çok rahat edeceğiniz şık bir bahçe takımı modeli. Modern ve eskimeyecek bir tasarım örneği.

Veranda Modelleri ve Dekorasyonları

Taraça da denilen verandalar Hindistan mimarisinden çıktığı varsayılan balkon modelleridir. Bildiğimiz balkonlardan farkları ise bahçe katında ve çoğunlukla zeminde, üstü kapalı ve etrafı genellikle açık olmalarıdır. Tabii ki etrafı kapalı da olabilir, bunun için de cam kullanılır. Verandalar çoğunlukla bahçeli müstakil evlerde, villalarda, kafelerde ve ofislerde tercih edilir. Hem güneş ışığından hem yağmurdan korunmak için oldukça şık bir yöntem olan verandaların modellerinde de çok fazla olmamakla birlikte birbirinden farklı seçenekler vardır. Dekorasyon ise tamamen kişisel bir şey olduğundan veranda dekorasyonları konusunda birçok farklı tasarım kullanılmaktadır.

Modellerinden başlayalım. Veranda modellerini birbirinden ayıran ilk unsur tavan kısmında ve kolonlarda kullanılan yapı malzemesidir. En sık tercih edilen yapı malzemesi ise ahşaptır. Hem modern hem klasik ev dekorasyonlarına rahatlıkla uyum sağlayan ahşap veranda modellerinde renk seçeneği de çok fazla. Daha modern tasarımlar için koyu ahşap modellerini, klasik ya da country tasarımlar için ise açık ahşap veranda modellerini tercih edebilirsiniz. Başka bir yapı malzemesi ise taş. Hem daha sağlam ve dayanıklı olması hem de daha azametli bir görüntü sergilemesinden dolayı taş veranda modelleri de en çok tercih edilenler arasında. Taş veranda tercih edenler ise çoğunlukla beyaz tonlarındaki taşları seçiyor. Beton ve pimapen de yine veranda yapımında kullanılan yapı malzemelerinden. Beton verandalar da yine sağlam oluyorlar. Pimapen verandalar ise çoğunlukla yazlıklarda kullanılan modellerden oluyor.

Veranda modellerinde değişen bir diğer unsur ise daha önce de söylediğim gibi etrafının açık ya da kapalı olması. Etrafı kapalı modellerden bahsedeyim biraz. Cam kullanıldığını zaten belirtmiştim. Ancak isteyenler için açılıp kapanabilen veranda modelleri de var. Cam kısmının aynı tavanlarda kullanılan yeni uygulama gibi açılıp kapanabilir olması oldukça maliyetli ama çok şık ve kullanışlı oluyor.

Veranda dekorasyonunda çoğunlukla hasır ya da ahşap bahçe mobilyaları kullanılıyor. Birkaç sandalye ve masa ile sade bir veranda dekorasyonu sağlanabilir. Şık bir tasarım isteyenler ise mobilyalardan ziyade aydınlatma ve aksesuarlarla veranda da çok güzel bir görüntü oluşturabilirler. Aydınlatmada lambader ya da dekoratif fener gibi daha farklı aksesuarları kullanabilirsiniz. Aksesuar olarak ise dekoratif bahçe saksıları ya da biblolar ile verandanızda istediğiniz gibi bir ortam yaratabilirsiniz.

İlham Veren Bahçe Dekorasyonları

Yaz aylarında bahçeler evden çok daha fazla vakit geçirilen yerler oluyor. Güzel bir dekorasyon ise bahçelerde vakit geçirilme isteğini ve süresini uzatıyor. Daha önce de söylediğimiz gibi evlerin ilk intibası bahçeler oldukları için iç dekorasyon kadar bahçe dekorasyonu da büyük önem arz ediyor. Bahçe dekorasyonu denince akla ilk olarak yeşil alanlar ve bitkiler geliyor olsa da mobilya seçimleri, aydınlatma ve varsa havuz tasarımı da bütün dekorasyonun aynı derecede öneme sahip olan parçalarını oluşturuyor.

Bahçe Dekorasyonu

Hasır bahçe mobilyalarında en sık kullanılan yapı malzemelerindendir. Ancak hasır koltuklar için minder kullanmak daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe dekorasyonu için zeminin düz olmaması durumunda cam bloglar da kullanılabiliyor. Ancak bunun için kullanılan camların uygun sağlamlıkta olması gerekiyor.

Bahçe Dekorasyonu

Taş mimari bahçe dekorasyonlarına retro bir hava katmak için sık kullanılır. Özellikle taş saksıları siz de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bahçe Dekorasyonu

Küçük bahçeler için büyük mobilyalar kullanmak yerine minimal tasarım mobilyaları tercih etmeniz yerden tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Bahçe Dekorasyonu

Çim dekorasyonları biraz pahalı olmakla birlikteoldukça şık görünen dekorasyonlardır. Heykel düşünenler için ise geniş ya da uzun bahçeye sahip olmaları gerektiğini hatırlatalım.

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe doğal olarak başka alanlarda da oluşturulabiliyor. Çatı katı ya da teras bahçeleri de bunun örneklerinden. Eğer geniş bir alanınız var ise tavsiye ederim.

Bahçe Dekorasyonu

Doğal taşlar ve mermerleri bahçenizde kullanmak çok doğru bir tercih olacaktır. Ancak yeşili de ihmal etmeyin.

Bahçe Dekorasyonu

Suni çimleri de bahçenizde kullanabilirsiniz. Teras bahçe düşünüyorsanız suni çimlerden faydalanabilirsiniz.

Bahçe Dekorasyonu

Havuzlu bahçelerde mavi ile uyum sağlamak zorunlu hale geliyor. Ancak renk seçeneğiniz çok fazla. Mavi yeşile de çok yakışıyor. Ahşap yerine beyaz ya da kırmızı kullanmak daha şık bir görüntü sağlayacaktır.

Bahçe Dekorasyonu

Su taşlarını duymuşsunuzdur. Su ile bir araya gelince rengi ve enerjisi artan taşlardır. Yapay bir göl oluşturma şansınız varsa mutlaka bahçede değerlendirin.

Villa Bahçe Dekorasyonu

Özellikle villalarda, evin ilk intibası bahçelerimizdir. İç dekorasyonun mükemmelliği bir yana; güzel bir girişin olmaması dışarıdan gelen misafirleriniz düşüncelerini etkilemesi açısından çok şey ifade edecektir. Bahçe dekorasyonlarının en önemli özelliği içerideki hava hakkında fikir vermeleridir. Sadelik, şıklık, gösteriş, modernlik ve daha birçok tasarım modelini insanların aklında bahçe tasarımınızla kurgulayabilirsiniz. İçerideki teknolojik, modern ya da retro havayı bahçenize aktarmanız oldukça mümkün. Bahçe dekorasyonunda sıkça göze çarpan en önemli iki detay bahçe mobilyaları ve bitki tasarımları. Son yıllarda her ikisi konusunda da yaratıcılık ve çeşitlilik oldukça arttı. Ancak tabii ki size en uygun dizaynı seçerken bahçenizin şeklini göz önünde bulundurmanızda ve öncelikli kullanım amacınızı belirlemenizde fayda var.

Bahçe mobilyalarında son zamanlarda en çok tercih edilen tasarımların başında bambu ve ahşap modeller geliyor. Bahçe mobilyaları tercihinizi bahçenizin genişliğine göre bir şezlongdan, bir salıncaktan ya da masalı bir bahçe mobilyası takımından yana yapabilirsiniz. Her sene olduğu gibi bu sene de çoğunlukla beyaz bambudan yapılmış bahçe koltuklarını ve masalarını sıkça göreceğiz. Siz de eğer küçük bir bahçeniz varsa, daha kullanışlı olması açısından seçiminizi bu küçük ve şık mobilya takımlarından yana yapabilirsiniz. Çoğunlukla bir iki kişilik ve iki tek kişilik koltuktan ve bir orta sehpasından oluşan bahçe takımlarını bahçenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bambu ya da ahşap kısımlar hariç minder ya da aksesuar kısımlarında ise zevkinize uygun ve yazı besleyecek dilediğiniz kadar renk seçeneği bulmanız da mümkün. Ahşap, plastik ya da demir tasarımlarda da yine aynı şekilde renk seçimleri zevkinize kalmış. Ancak özellikle beyaz tasarımlar bahçenizi daha geniş ve ferah gösterecektir. Eğer geniş ve kullanışlı bir bahçeniz varsa şezlong ya da salıncaklarla kombinleyerek daha şık ve zengin bir görüntü de elde edebilirsiniz.

Bitki tasarımları bahçenizin düzenli ve ferah görünmesinde neredeyse en önemli etken. Bahçe dekorasyonlarında mobilyalardan önce düzenlemeniz gereken ilk şey bitkiler. Bahçe düzenlemesinde, çiçek seçimleriniz kadar konumlandırmanız da çok önemli. Bitkilerin yakınlığı ya da sıklığı bahçenizin derli toplu görünmesini sağlayabilirken; karmaşık ve özensiz bir hava estirmelerine de sebep olabilir. Kafanızda bir fikir oluşturması açısından gelişigüzel konumlandırmak yerine basit bir çizim yaparak nasıl görüneceklerini kafanızda canlandırmanızı tavsiye ederim. Bahçedeki beton zeminin olduğu kısımları da değerlendirmeye almanız gerekiyor. Yolu kapatmayacak ya da çok dar veya çok geniş görünmesine engel olacak şekilde bir bahçe tasarımı yapmanızda fayda var. Çimlerin kontrolden çıkmasını ya da bitkilerinizin solup ölmesini de kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bitki tasarımı yaparken farklı model ve genişlikteki bahçe saksılarından da faydalanabilirsiniz. Son zamanlarda özellikle taş saksı tasarımları oldukça moda.

Bahçe Dekorasyonu

Bugüne dek dekorasyon fikirlerinin sadece ev ve ofis için düşünüldüğü konusun da hem fikir olmadığımızı belirterek başlamak istiyoruz. İnsanoğlu doğası gereği yaşadığı ve bulunduğu her alanı güzelleştirmek yada düzenlemek ister. Genel de ev için dekorasyon örnekleri artık bahçelerde de boy gösteriyor. Bir birin den güzel peysaj çalışmaları ve aksesuar seçimleri ile çok şık bahçeler düzenleniyor. Bahçe dekorasyonunun da en önemli faktör elbette bahçe için seçilecek, ağaçlar, çiçekler ve bitkiler oluyor. Küçük bir doğa oluşturmak için birbirine uygun ve doğru bitkilerin kullanımı elbette çok önemli. Daha sonrasın da ise bitkilerin nasıl yerleştirileceği konusu geliyor. Örneğin sarmaşıkların nereye güllerin nereye dikileceği konusun da ve bitkilerin alacağı ışık ,güneş her şeyin düşünülerek iyice hesaplanması gerekiyor. Bu kısa peysaj düzenlemesinden sonra çiçeklerinizin saksıları ,bahçe için kullanılacak bahçe taşları için gerekli malzeme tercihi yapılıyor. Aksesuar olarak düşündüğümüz bu malzemelerin ortak harmanlanması da yine bahçede bütünlüğü sağlıyor.

 

 

Yukarı da bahçe dekorasyonu için sizlere fikir verebilecek görseller hazırladık. İlk kez bir bahçe düzenlemesi yapacaksanız size yardımcı olacaktır bu görseller. Görseller de bir çok bitkinin yanı sıra çok güzel aksesuar ve fikirler de yakalayacaksınız. bahçe dekorasyonu için çok şirin ve sıra dışı aksesuarlar üretiliyor. İlgili satış noktaların da bulabileceğiniz küçük su değirmenleri ,küçük biblolar, farklı taş süslemeler ,köprüler ,fenerler, farklı aydınlatma ürünleri ve daha bir çok aksesuar ile bahçe dekorasyonunuzu süsleyebilirsiniz. Bahçe ürünlerini sade hazır almayı düşünmeyin . Evinizde çok eski olan eşyaları yaratıcılığınız la birleştirerek yine çok şık aksesuaralar yapabilirsiniz. Eski araba lastikleri, teneke kutular, terlikler, küpler, kiremitler ve daha bir çok ürün ile çok güzel dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Bu saydığımız ürünlerin toprağa ve doğaya yakıştığını söyleyebiliriz. Özellikle küpler, kiremitler ve çeşitli taşlar daha naturel bir dekor elde etmenizi sağlayacaktır. Fakat çok çok farklı ve iyi bir çalışma istiyorsanız bu işin uzmanların dan en azın dan peysaj çalışması için yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Şehir de bile doğayı korumak ve içi içe olmak hiç de zor değil. Yeter ki isteyin..

 

Hamak Modelleri

Bahçe ve yazlık evler için tercih edilen hamakların dekorasyondaki yerinden bahsetmek istiyoruz sizlere. Tam bir keyif ürünü olan hamakları tarif edelim. Genel bir bakış yapıldığında hamak modelleri genelde ortası file, iki ucu ise herhangi bir yere bağlanabilecek ebatlarda kalın iplerin bırakılması ile üretilmektedir. Bu klasik hamak modellerini her yerde rahatça kullanmanız mümkün. Örneğin pikniklerde, yazlıklarda ,bahçelerde ve daha bir çok yaşam alanında kullanılabilir. Taşınması da kolay olan bu tarz hamak modellerinin fiyatları da oldukça uygun. Hamak modellerinin küçük bir değişim ile farklı bir görüntüye sahip olan bir modeli ise orta kısmının file değil de bir bütünlük görüntüsü veren ve yine sağlam olan bir tür kumaş kullanılarak üretilmesi. File modellerine göre daha rahat olan bu kumaş hamak modellerinin ayrıca ince bir de yastıkları bulunmakta. Kendi özel kılıfı ile uzun yıllar saklayabileceğiniz hamak modellerinin bir de dekoratif olanları var ki görülmeye değer.

 

 

Yukarıda görsellerde de verdiğimiz bu hoş hamak modellerini file modelleri gibi bir yere bağlamanız gerekmiyor. Tam bir mekanizma içinde yer alan bu hamak modelleri bahçe ve yazlık evlere çok yakışıyor. Şayet böyle bir alanınız var ise dekoratif açıdan ve keyifli bir bahar yaz gereci olan hamak modellerini mutlaka görmelisiniz. File hamakları her yere taşıyabileceğinizi belirtmiştik fakat sabit olan ve bir mekanizma içinde yer alan bu hamak modellerini yanınızda taşımanız pek mümkün değil. Ebat olarak büyük olan ve demir direk veya ahşap bir çerçeve ile harmanlanan bu modeller sabit kullanılabiliyor. Fiyatı da file hamaklara göre oldukça farklı . Sabit modeller için lüks hamak modelleri de denebilir aslında. Yumuşacık süngeri ve gölge tentesi ile zaten buram buram lüksü simgeliyor. Baharda bahçede keyif için tercih edilen hamakların yukarıdan aşağıya doğru sarkıtılan yine sabit koltuk modelleri de var. Bu modellerde yatmanız pek mümkün olmuyor fakat yine aynı keyfi alabilirsiniz. Daha fazla detay için hamak modellerini ilgili mağazalarda da inceleyebilirsiniz.