Bahçeniz İçin Saksı Çiçekleri

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi bahçe her ev sahibi için önem arz ediyor. Bahçemizi daha şık daha yaşanılabilir bir hâle getirmek tabi ki bizlerin elinde. Bunu farklı yollarla yapabiliriz. Bunlar; aydınlatma, yeşillik düzeni, çiçekler, heykeller, bahçe mobilyaları vs. ama bahçe dediğimiz de aklımıza ilk gelen birbirinden renkli çiçekler farklı şekillerde ilgi çekici saksılar oluyor. Bugünkü yazımda sizler için özel olarak oluşturduğum fotoğraf galerisinde fikir edinebileceğiniz bir çok çiçek ve saksı modeli var. Önce görsellerimizi inceleyip sonra yorumlamaya geçelim.

 saksi-cicek1

Mor çiçeklerle süslenmiş güzel oval bir saksı modeli bahçenizde şık durmaz mı ?

saksi-cicek2

Pembe çiçekler beyaz bir saksıyla bahçenizi süslemek iyi bir tercih olabilir.

saksi-cicek3

Bahçemizde şık durabilecek güzel bir saksı örneğimiz daha.

saksi-cicek4

Dikdörtgen bir saksının içinde birbirinden güzel pembe çiçekler. Sizce de hoş değiller mi ?

saksi-cicek5

Mor menekşeler ne kadar da yakışmış elips bir saksıya ister bahçenize ister balkonunuza koyabileceğiniz güzel bir kombin olmuş.

saksi-cicek6

Ve papatyalar uçsuz bucaksız bir yeşilliğin içinde yaşıyormuşsunuz hissi vermez mi bu çiçekler ?

saksi-cicek7

Çit şeklinde bir saksının içinde ne kadar da hoş durmuşlar. Eğer bahçenizde beyaz çitlere sahipseniz bu saksı tam sizlik !

saksi-cicek8

Mor severler için harika bir tercih olabilir.

saksi-cicek9

Taşlarla dekore edilmiş bir saksı bahçenizde sıra dışı bir görünümü size sağlayabilir.

saksi-cicek10

Harika bir fikir değil mi ? Çiçeklere can veren suyu koyduğumuz sürahi harika bir saksı olabiliyor.

saksi-cicek11

Ahşaptan vazgeçemeyen bahçe sahipleri için güzel bir öneri.

saksi-cicek12

Rengarenk bir bahçem olsun diyen bahçe sahipleri renkli saksılarla harikalar yaratabilir.

saksi-cicek13

Benim bahçem taş dizayn olsun doğayla aynı olsun diyen bahçe sahiplerimiz için bir alternatif daha.

saksi-cicek15

Ve son olarak renkli bir saksı,renkli bir çiçek gerçekten güzel bir kombin.

Görsellerimizi incelediğiniz de bir çok renkli alternatifimizin olduğunu görmüş oldunuz. Farklı saksılarla bahçenizi tarzına göre dekore edebilir. Bunun yanı sıra renkli çiçeklerle kendinize yeni bir harika sunabilirsiniz. Neden en iyi bahçe bizim olmasın ? Neden kokusunu duymaktan haz duyduğumuz çiçeklerle donatmayalım bahçemizi ? Bunların hiç biri için engel yok. Unutmayın yaşamınızı güzelleştirmek sizin elinizde. Kaliteli ve güzel bir yaşam hepimizin hakkı.

Bahçe Aydınlatma Fikirleri

Herkes evin de bir bahçesi olsun ister. Çünkü bahçeye sahip bir ev sahibi şehir hayatının stresinden uzak durmanın en güzel yolunun bahçesini hobi edinmesinden geçeceğini bilir. Peki bahçelerimiz gündüz olduğundan daha ışıltılı gözükse bunu hangi bahçe sahibi istemez ? Bu yazımız da geceleri bahçelerimizi aydınlatmanın en şık yollarını örneklerimiz ile görsellerimiz ile aktarmaya çalışacağım. Hadi başlayalım.

bahce-aydınlatma

Damla şekli ile aydınlatma fikri sizce de çok şık değil mi ? Bahçenizin ışıltısını arttırmak için bu yolu tercih edebilirsiniz.

bahce-aydınlatma1

Emek verdiğiniz bahçeyi gece gündüz farketmeksizin tüm güzelliğiyle görmek sizin elinizde.

bahce-aydınlatma2

Bahçe zeminlerini aydınlatma fikri size daha sağlıklı bir bahçe gezintisi sağlayacaktır.

bahce-aydınlatma3

Evinizin duvarlarına kuracağınız aydınlatma sistemiyle bahçenizi daha göz alıcı bir hâle getirebileceğinizi bu görselimiz de görmek mümkün.

bahce-aydınlatma4

Zeminden tavana doğru olan aydınlatmalar ile bahçemize farklı bir hava katmak mümkün.

bahce-aydınlatma5

Görselimizde de gördüğümüz gibi daha ışıltılı bahçeler yaratmak mümkün.

bahce-aydınlatma6

Ufak aydınlatmalar bahçemizde tercih edilebilir. Bu sizin insiyatifiniz de bahçenizi ne kadar isterseniz o kadar aydınlatırsınız.

bahce-aydınlatma7

Bahçenizde bir de havuz varsa ve gecenin sessizliğin de havuz keyfinin tadına varmak isterseniz bu zevki aydınlık bir yerde yaşamak isteyeceğinizden şüphem yok.

bahce-aydınlatma8

Bahçenizi aydınlatırken geometrik şekillerden oluşan aydınlatma araçlarıyla da yapabiliriz. Görüldüğü gibi gayet şık  ve ışıl ışıl !

bahce-aydınlatma9

Zemine monte mantar şeklindeki aydınlatma objeleri daha kullanışlı olabilir. Tercih sizin !

bahce-aydınlatma10

Elips şeklide saksı aydınlatmalarla bahçenize farklı bir hava katmak mümkün !

bahce-aydınlatma11

Bahçem de her şey doğal gözüksün diyorsanız bu aydınlatma tam size göre ! Doğal taşa entegre edilmiş aydınlatma gerçekten göz alıcı.

bahce-aydınlatma12

Farklı aydınlatma tercihlerinizle kendinizi yansıtabilirsiniz.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bahçelerimiz hepimiz için önemli ve onları en iyi şekilde görmek isteriz. Aydınlatma fikirlerim umarım ufkunuzu açmıştır. Bir sonra ki yazımız da görüşmek dileğiyle.

İç Bahçe Tasarımları

İç bahçe tasarımı iç dekorasyonda bahçe alanı oluşturmaya verilen isimdir. İngilizce’deki “indoor garden”ın bizim dilimize geçmiş halidir. Hem evlerde hem ofislerde bahçeler iç dekorasyonun bir parçası haline getirilebilir. Bunun için toprak bir zemine ihtiyacınız yok. Duvarlarda, masaların üstlerinde ve zeminlerde bir iç bahçe tasarımı yapabilirsiniz. Maliyet açısından da büyük bir külfeti olmayan iç bahçe tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus sağlıktır. Bildiğiniz gibi bitkiler ortamdaki oksijeni alarak yerine karbondiaksit gazı salgılarlar. Bu yüzden hava alan bir alanda iç bahçe tasarımı yapmak önemlidir. Bu hem bitkilerin sağlıklı büyümesini hem de ortamdaki insanların sağlıklarının kötü etkilenmemesini sağlar.

İç Bahçe Tasarımı

Küçük fidanlar ve büyümeyen bazı ağaç türleri ev içinde kullanmaya uygundur. Tabii ki bitkinin iklimini de bilmek gerekiyor.

İç Bahçe Tasarımı

Geniş ve hem ışık hem hava alan bir antre alanınız varsa buraları da iç bahçe tasarımı için kullanabilirsiniz. Bazı taşlar da bu alanlarda dekoratif amaçlı kullanılabilir.

İç Bahçe Tasarımı

Ofislerde ya da apartman boşluklarında da yukarıdaki gibi bir iç bahçe tasarımı uygulanabilir. Bunun için isterseniz suni çim ve bitkilerden de faydalanabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımı

Duvar önlerinde cam bir kaplama ile oluşturabileceğiniz bir botanik de iç bahçe tasarımı için güzel bir örnek olacaktır.

İç Bahçe Tasarımı

Banyolarda da bir iç bahçe tasarımı oluşturabilirsiniz. Bunun için yine hava almayı sağlayan bir cam olması sağlık açısından faydalı olacaktır.

İç Bahçe Tasarımı

Duvar dekorasyonlarında da iç bahçe tasarımı değerlendirilebiliyor. Bakımları biraz zor olsa da dekoratif açıdan şık duruyorlar.

İç Bahçe Tasarımı

Evinizde kullanmadığınız alanları da küçük bir bahçe haline getirebilirsiniz. Yukarıdaki bitkiler ve çimler sunidir.

İç Bahçe Tasarımı

Merdiven altındaki boşlukları doldurmak için bir alternatif iç bahçe haline getirmektir. Yukarıdaki gibi taşları ve bahçe biblolarını da kullanabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımı

Özellikle villalarda, salonlarda iki ayrı koltuk takımı kullanmak yerine birinin kapladığı alan iç bahçe tasarımı için de değerlendirilebilir.

İç Bahçe Tasarımı

Ofislerdeki dinlenme alanları da yine yeşilin huzurundan faydalanmak isteyenler için iç bahçe şeklinde tasarlanabilir.

İç Bahçe Tasarımı

İç bahçe tasarımı için açık bir alan kullanmanıza gerek yok. Kübik şeklinde kapalı bir alan da oluşturabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımı

Bazı sarmaşıklar ve bunun gibi bitkiler de ev ve ofislerde iç bahçe tasarımına uygun olarak oluşturulabilir. Yalnız bakımları biraz daha özen isteyebilir.

İç Bahçe Tasarımı

Nilüferler ve suda yaşayan bitkiler ile toprak bir zemin ya da suni bitkilere ihtiyaç duymadan küçük bir alanda bir iç bahçe tasarımı da oluşturabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımları

Kış bahçesi şeklinde evin içinde bir alan oluşturmak için yukarıdaki gibi bir dekorasyon örnek teşkil edebilir.

İç Bahçe Tasarımı

Yatak odalarında iç bahçe tasarımı çok sık tercih edilmez. Ancak güneş ışığı ve hava alan bir yatak odanız varsa tercih edebilirsiniz.

Bahçe Dekorasyonunda Bahçe Taşlarının Kullanımı

Bahçelerin evin ilk intibası olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Fakat bu sizi yanıltmasın. Bahçe dekorasyonunda 2 ayrı alternatif vardır. Bir tanesi ev dekorasyonunda kullandığınız tarzı yansıtmak. Modern bir ev dekorasyonu için modern bahçe mobilyaları tercih etmek gibi. Diğer alternatif ise ters köşe yapıp çok farklı bir tarzı benimsemektir. Bunu tercih etmeniz aynı alanda kendinize iki farklı yaşam alanı oluşturmanızı sağlayacaktır.

Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında bahçe deyince insanın içi kıpı kıpır oluyor. Doğayı seven herkes bilir bu duyguyu. Yaşanılan hissedilen o özgürlük hissi muhteşem doğrusu. Hele bir de şehirde yaşıyorsanız. Bir ağaç bir çiçek bile sizi doğaya götürmeye yetiyor doğrusu. Bu arada apartmanda yaşayan biri olarak söylüyorum; bahçesi olanları ayrıca feci şekilde kıskanmaktayım. Ne yapalım kısmet bahçemiz yok ama olanlara verecek  bahçe dekorasyonu için bir çok fikrimiz var. Bunlarda biri bahçe taşları. Bahçelerde ciddi bir emek söz konusudur. Her bir metrekaresi içi dökülen alın teri, emek zaman içinde buluşur ve o güzellikler büyür yetişir.

Bahçe dekorasyonu ile ilgilenenler bilir; her çiçek bir evlattır, her ağaç bir can. Bu kadar kıymetli ve bin bir emekle yetişen bu yeşilliklere basmamak ve geçişi kolaylaştırmak adına çimlerin üzerine bahçe taşları yerleştirilir. Bu taşlar kimi zaman mermer görünümlü taşlar olur kimi zaman şekilsiz kayalar. Onlara ek olarak bizde karo kiremit şeklinde dar kalıp taşları öneriyoruz. Karo Kiremitler bahçe taşlarına yanlarına yolun etrafı için kullanılan malzemeye benzerliği ile tanınsa da farklı bir havası vardır. Adı sizi yanıltmasın. Çatı için tercih edilen kiremitlerden bahsetmiyoruz. Daha kalın, genelde duvar dekorasyonlarında kullanılan ve adı doğal taş kaplamalarında sıkça duyduğumuz bir malzemedir. Bu doğal taşı bahçe taşı olarak kullanabilir farklı renkleriyle o güzel bahçenizde çimleriniz üzerinde bir farklılık yaratabilirsiniz.

Daha doğal bir hava yaratmak isteyenlere ise tavsiyemiz orman odaklı tatiller. Gittiğiniz tatil yerlerinde doğa gezilerinden mutlaka hoş bir kaya parçası ya da taş bulabilir küçük bir  işlemle bahçenize farklı renk ve ebatlardaki  taşlarla süsleyebilirsiniz. Başka bir tavsiye verecek olursak birbirine kombine edilmek üzere tasarlanmış birçok bahçe taşı mevcuttur.Birbirinin içine geçecek şekilde tasarlanmış ya da mimarinin hiyerarşi prensibinden yola çıkarak, sırasıyla küçük, büyük şeklinde yan yana dizilen tasarım eseri bahçe taşları mevcuttur.

 

Suni Çim

Bahçeli evlerde evin iç dekorasyonu olduğu kadar bahçe dekorasyonu da büyük önem arz ediyor. Ancak doğal bahçe dekorasyonları sık sık bakım gerektirdiğinden çoğunlukla hevesli bir şekilde dekore edilse de sonradan istenmeyen görüntüler ortaya çıkabiliyor. Gün içinde yoğun bir tempoda çalışıyor ve bahçenize zaman ayıramıyorsanız suni çimler sizi büyük bir yükten kurtaracak gibi. Sürekli uzayan ve kontrolden çıkan çimlerle uğraşıp bahçedeki yaşam alanınızı suni çimlerle koruyabilirsiniz. Suni çimleri bahçe ya da balkon zemininiz için kullanabileceğiniz gibi bahçe duvarları olarak da dikey bir şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer zemin için suni çim düşünüyorsanız öncelikle bahçe zemininizin düz olması gerekir. Gerekli düz zemini sağladıktan sonra balkonunuz ya da bahçeniz için suni çim kaplatabilirsiniz. Oldukça doğal bir görüntü sergileyebilen suni çimler bahçenizin düzenli görünmesine de katkı sağlayacaktır. Zemin için kullanılan suni çimlerde çok fazla yeşil tonu bulabilirsiniz. Balkonunuzda, bahçenizde ya da kafe tarzı bir mekânınız varsa bu tarz yerlerde mobilya dekorasyonunuza uygun yeşil tonunu ilgili mağalardan temin edebilirsiniz. Eğer mobilyalarınız beyaz ya da koyu tonlardaysa koyu yeşil suni çimleri tercih etmenizi öneririm. Pastel tonlarda ise daha açık tonlarda suni çimler balkonunuza ya da mekânınıza ferahlık katacaktır.

Bahçe duvarı ya da çit görüntüsünü sağlamak için de suni çimlerden faydalanabilirsiniz. Çit olarak tek başına suni çim kullanabileceğiniz gibi demir, taş ya da ahşap çitin üzerine de kullanarak hem çitinizi yükseltmiş hem de doğal bir görüntü elde etmiş olursunuz. Dikey kullanılan yapay çimlerde renk seçeneği zemin yapay çimleri kadar çok değil. Çoğunlukla aynı yeşil tonu kullanılıyor. Ancak sadece çit olarak değil, eğer uzun bir bahçeniz varsa bahçe yolunun kenarlarına şık bir dekorasyon olarak da kullanabilirsiniz. Bunun dışında balkonlarınız için de bu dikey suni çim tasarımlarını tercih edebilirsiniz.

Suni çimler yukarıda belirttiğim iki amacın dışında da bahçe dekorasyonu olarak kullanılabiliyor. Küre şeklinde dekoratif büyük toplarda ya da balkon dekorasyonunda kullanabileceğiniz deniz yıldızı, kaplumbağa gibi şekillerde de tercih edilebiliyor. Siz de birden fazla farklı amaç için suni çimleri değerlendirebilirsiniz. Bunun için sadece basit bir çizim yaparak kafanızda bir dekorasyon oluşturmanız yeterli olacaktır.

Söğüt Ağacı

Söğüt ağacının o güzel görüntüsünden bahsetmek istiyoruz öncelikle. Doğaya ait her tür bitki çok özel elbette ama insan yine de ayrı ayrı hayranlık duymadan da edemiyor. Söğüt ağacı yazın gölgesinde oturup kitabınızı okuyabileceğiniz ve gölgesinde huzurla bir gün geçirebileceğiniz bir ağaç. Hani kart postallarda vardır ya, göl kenarlarında dallarını aşağılara kadar sarkıtır işte o söğüt ağacının güzelliği resimlere kadar varır. Malum yoğun kentleşme nedeni ile kaybolup giden doğayı bahçelerde ve bina önlerinde yaşatmaya çalışıyoruz. Artık çok fazla göremediğimiz bu güzel ağacı bahçe için kullanılacak ağaçlar arasına yerleştirmenizi öneriyoruz. Bahçe kültürü olanlar bilirler ki bir ağacın altında içilen kahvenin de çayın da keyfi başkadır. Hep söylediğimiz gibi her alanı doğadan bir parça için ayırmak hiç de zor değil, yeter ki isteyin. Söğüt ağacının bakımı hiç de zor değil. Bahçe dekorasyonu için tercih edebileceğiniz görsel olarak güzel ağaçlardan da biri. Söğütler genelde nemli toprakları severler. Bu nedenle daha çok dere kenarlarında ya da su kenarlarında büyürler. Bahçelerde de bu alanı yaratmanız hiç zor olmayacaktır.

 

 

Dekoratif açıdan da minik bir göl ve etrafında söğüt ağacını kullanabilirsiniz. Söğüt ağaçlarının yaprakları ince ve uzundur. Oldukça esnek dalları sepet yapımında kullanılmaktadır. Söğüt ağaçları hızlı büyüyen ağaçlardır. Boyu yaklaşık 25-30 metre kadar uzayabilir. Aşağıya doğru sarkan dalları 10-15 metre uzunluğa kadar çıkabilirler. Söğüt ağaçlarında bulanan bir madde aynı zamanda ilaç yapımında kullanılmaktadır. Çok uzun yıllar evvelinden bu yana ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan söğüt ağacı yaprakları halen ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Uzun dalları ile sıcak yaz aylarında serin bir sığınak gibidir söğüt ağaçları. Dalları uzun ve esnek olduğundan karşılıklı büyüyen yaprakları da kenarlardan sanki bir püskül edası ile havalanır rüzgar estikçe. Şayet bir ağaçlık alanınız varsa bahçenizde tercih edeceğiniz ağaç seçeneklerinden biri olmalıdır söğütler. Verdiği hoş huzurun yanı sıra görsel olarak da güzel bir ağaçtır söğüt ağacı.

 

Medine Çiçeği

Bahçe dekorasyonu için sizlere çiçekleri tanıtmaya devam ediyoruz. Yalnız şöyle bir yanlışı da düzeltmek istiyoruz ki sadece bahçe değil balkonlar için de bu önerilerimiz. Malum şehir hayatında pek bahçe görmek mümkün olmuyor. Adı çok ilginç gelebilir sizlere fakat muhakkak gördüğünüz bir çiçek Medine çiçeği. Öyle özenli bir bakım gerektirmeden de doğada kendiliğinden yeşeren bir çiçek. Forozibiğigiller familyasından gelen Medine çiçeğinin anayurdu kesin olarak bilinmiyor. Malezya’ın tropikal bölgelerinde 100’den fazla türü olan Medine çiçeği doğal olarak yetişiyor. Bu kadar tür arasından seçim yapmak da bir o kadar zor oluyor fakat biz evlerde veya bahçelerde rahat yetiştirebileceğiniz bir türü olan G.globosa türünü anlatacağız. Yaklaşık 1545 cm kadar uzayabilen ve bir yıl dayanabilen çiçekli otsu bir bitkidir Medine çiçeği. Karşılıklı büyüyen yeşil renkli ve dar yapraklı bir bitki olan Medine çiçeği dikine uzar. Dikine uzadığı için de sürgünleri kaba tüylüdür.

 

 

Yukarıda görsellerinden de görebileceğiniz gibi top şeklinde çiçek açar. Bu güzel çiçek mayıs ayından güz ortalarına kadar çiçek açar. Çiçeğinin renkleri beyaz, mor ve kırmızı olur. Fakat farklı renklerine de rastlanmaktadır. Bu renkler nadir olsa da genelde pembe, turuncu veya sarı renktedir. Medine çiçeği bol güneşli ve havadar toprakları sever. Bunun için en uygun yer bahçelerdir. Ama iyi bir bakım ile saksılarda da gayet güzel büyür. Bahçe diplerine, balkon önlerine veya pencere kenarlarında güzel duran çiçek kurutulduğunda da rengi daha bir güzelleşir. Olgun top şeklindeki çiçekleri genelde uzun boylu olur. Çiçek düzenlemelerinde kurutulmuş hali oldukça sık kullanılmaktadır. Medine çiçeğini en güzel kurutma yöntemi boyları uzun olanlarını kesilerek demet yapılarak baş aşağı asılır. Medine çiçeğinin üretimi tohumlar ile yapılmaktadır. Tohumları ilkbaharda  beklenen son donlardan  hemen altı hafta sonra ya sıcak yastıklara dikilerek fide haline getirilir ya da direk bahçeye dikilmelidir. Bu güzel çiçeğin top top çiçekleri ve yeşil yaprakları ile görüntüsü çok hoş. Balkonlarda geniş saksılarda büyütebileceğiniz Medine çiçeği hoş kokusu ile balkonlarınıza renk katacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Begonvil

Bahçeler de çiçek seçimi çok önemlidir. Daima yeşil olsun dört mevsim çiçek açsun istiyorsanız  ona göre çiçekler seçmelisiniz. İşte bizlerde sizi bu yönde bilgilendirmek için burada hizmet vermeye devam ediyoruz. Bugün sizlere bir Akdeniz bitkisi olan begonvil den bahsedeceğiz. Hani evlerin önlerinde çok çok ça gördüğünüz ama belkide adını bile bilmediğiniz o güzel çiçek begonvil. Begonvil yukarıda da belirttiğimiz üzere bir Akdeniz bitkisidir.Asıl yurdu Güney Amerika olan begonviller çabuk büyük ve bol bol çiçek açar. Bahçeler ve kapı girişlerine,balkon altlarına uygun bir çiçektir.sıcağı seven begonviller için uygun derece 23 ila 25 c arasıdır. Akdeniz kıyılarını seven begonvilleri bahçelerinizde de yetiştirmeniz hiç zor değil.Ağaçımsı bir bitki olan begonviller üç türü bulunmaktadır.Biri yukarıya kadar uzanan tırmanıcı diğeri çalı ve son olarak cüce begonviller vardır.Yukarıda verdiğimiz özelliklikler genel özellikleridir.

 

 

Begonviller yerlerine alışırsa -3 dereceye kadar soğuğa dayanabilirler. Şehir hayatında küçük bir bitkiye bile ihtiyaç var. Malum çevremizde doğadan pek eser kaldığı söylenemez. Şayet apartmanda olsa küçük bir bahçe veya küçük bir toprak parçası varsa bunu değerlendirmek en mantıklı olanıdır. Çiçek açan yada açmayan bitki bitkidir. Hem görsel açıdan hemde temiz bir hava için bitkiler şart. Begonvil de çok çiçekli bir bitki. Bahçelerinizde iyi bir toprak karışımı ve gübre ile daha da çoğalabilen bu güzel çiçek aynı zamanda sıkça budanmalıdır. Daha çok yukarı uzamayı seven begonviller yukarıya çıkan dalları kesildiğinde yanlara doğru büyürler. Daha geniş olmasını ve yayılmasını istiyorsanız budamayı yukarı dalların dan yapmalısınız. Begonviller  deniz tuzunu almış toprakları ve kırmızı killi toprakları severler. Şayet denizden uzak bir bahçede ekecekseniz iyi bir bahçe toprağı yanı sıra iyi bir gübre ve biraz da ince ponza taşı ile karıştırırsanız daha verimli olacaktır. İyi ve gür bir begonvil yetiştirebilirsiniz. Çiçeğinizin sevdiği ortamı hazırladıktan sonra begonvillerinizin daha dayanıklı ve daha gür olduğunu göreceksiniz.Begonvillerin budamaları bahar başı ve yaz boyunca sık sık yapılmalıdır. Özellikle her bitkide olduğu gibi baharda yapılan budamalar çiçeğinizi daha da coşturacaktır.Begonvillerin çiçeklerinin rengi pembe olur ve yeni açan yaprakları diğerlerine göre daha açık renktedir.

Bahçe Bitkileri

Bahçe Bitkileri

O canım bahçelerin birde bitki örtüsü olmalı değilmi ? Peki nedir bu bitkiler. Bu durum bahçe sahiplerinin tamamen zevk ve tercihleri ile alakalı sonsuz bir yelpazeyi içerir.. Tabi birde yaşanılan yerin iklimi ile etkilenir.. Örneğin sarmaşık seçeneklerinde duvarları yada çardakları sarmaları açısından çiçekli olanların yanı sıra sadece yapraktan oluşan sarmaşıkların tercihi tamamen kişiseldir. Çünkü sarmaşıklar yetiştirilebilmesi kolay bahçe bitkileri arasındadır. Küçük çiçekli bitkiler, sakura, yani kiraz ağaçları, leylak, lale, orman gülleri , ortanca ve daha nice bitkilerle muhteşem ve huzur kokan bahçeler yaratmak mümkün. Bahçenizde kullanacağınız bitkileri sadece dekoratf amaçlı düşünmeyin seçeceğiniz meyve ağaçları da bahçenize farklı bir  zenginlik katmasının yanı sıra organik meyvenin de tadına varmanızı sağlayacaktır. Çardaklarınızda asma kullanabileceğiniz gibi hoş çiçekli seçenekler de bulabilirsiniz. Mor salkımlar, ortancalar, begonviller, sardunyalar bahçeleriniz için görsel bir şölen oluştururken ruhunuza hitap edecek kokularıyla da sizi şehrin sitresinden uzaklaştırarak huzurlu bir ortam yaratmanızı sağlayacaktır. Bahçelerinizde kullanacağınız aksesuarlar da çiçekleriniz için farklı bir görüntü yakalamanızı kolaylaştırabilir. Örneğin bahçenizde kullanacağınız taşları kiremit ,ahşap ve çakıl taşlarıyla kombin edebilir eşsiz bahçeniz için seçtiğiniz bitkileri kullandığınız aksesuarlarla birbirinden etkilenmeyecek şekilde yetiştirebilirsiniz. Bahçe ve bitkiler büyük emek ister sevgi ister.

Yaşayan her canlı sevgiyi hisseder ve onunla beslenir. Ekeceğiniz çiçek türü ne olursa olsun önce sevginizle ve emeğinizle besleneceği kesindir. Bahçelerde kullanılan mor salkımları bahçelerinizin geriş kapısına yakın kenarlara dikebileceğiniz gibi balkon altlarında da harika olur. Bahçenize  seçeceğiniz bitkileri saksı çiçeklerini de kullanarak bitki örtünüzü genişletebilir ve doğayı yeşili evinizin her köşesine taşıyabilirsiniz. Bahçelerde yetişen envaye çeşit çiçek ve bitkilerden biride güllerdir ki her bahçenin vazgeçilmezleridir. Güllerin sarmaşık olanlarının yanında yediverenleri de en çok ekilen çiçekler arasındadır.

Okadar çeşitli renklerde güzel bahçe bitkilerimiz,çiçeklerimiz var ki evimizin bahçesini dekore ederken öncelikle bahçe mobilyalarını,kullanacağımız dekoratif eşyaları belirleyip evimizinden rengini ve hangi tür mimari yapıda olduğunu göz önünde bulundurarak ekeceğimiz bahçe bitkilerine karar verebiliriz.

 

 

Balkonda Çiçek Bakımı

Yoğun kentleşme ve şehir hayatı sayesinde yeşil ve doğa gidere uzaklaşmakta insanlara. Birçoğumuz bunun farkın varmasa da doğa severler nerede ne şekilde olursa olsun ayrı kalamıyor doğadan. Hafta sonu kaçamakları doğa özlemlerini gidermeye yetmiyor ve doğayı yakınlarına yani evlerine ve balkonlarına taşıyor doğa severler.Malum apartman hayatı . İstediğiniz gibi hareket etmeniz zordur. Apartman kuralları vs. Bu nedenle balkonda çiçek bakmakta son derece zor ve sıkıntılıdır. Örneğin bir sarmaşık dikseniz istediğiniz gibi saramazsınız.Ya üst komşu söylenir yada alt komşu . Anlayışlı olanları da vardır mutlaka bir anlayışsız olanları tercih ettik galiba onlardan bahsediyoruz. Neyse nerede kalmıştık. A evet balkonlarda çiçek bakımı. Sizde bir doğa severseniz  ve balkonda çiçek yetiştirmek istiyorsanız o zaman buyurun. Önceliğiniz yetiştireceğiniz çiçeklerin çok uzamamasına dikkat edin ki hoş olmayan tartışmalar yaşamayın. Dikeceğiniz çiçeklerin balkonunuza hem hoşluk hem de sizin gönlünüze hoş gelmesi açısından hepsi olmasa da bazılarını her mevsim çiçek açan bitkilerden seçebilirsiniz. Balkonunuz açık ise kış ayları için biraz sıkıntılı olur bitki ve çiçekleriniz için. Bu nedenle balkonunuzun rüzgar ve yağmuru en çok alan cephesini kapatarak balkonda çiçek bakımını kolaylaştırabilirsiniz.Balkon çevresine takılan saksıların ise kış aylarında mutlaka sökülmesi gerekir. Dışarıda bırakılan saksılar hem deforme olur. Hem de çiçeğinizin ömrü çok uzun olmayacaktır.

Ve bizden size balkonda çiçek bakımı yada çiçekler hakkında yardımcı olabilecek birkaç yöntem;

—-En kolayı bir seraya gidip hoşumuza giden çiçekleri satın almaktır.Eğer bir balkon veya bir bahçemiz varsa fazla sayıda bitki gerekir. Bu durumda çiçeklerimizi çeşitli metodlarla kendimiz yetiştirmemiz daha ekonomik olur. Çiçeklerimizi tohumla, çelik veya kök sürgünlerinden yetiştirebiliriz.

—-Tohumları dışarıda yetiştirme

Daha çok iki yıllık ve kalıcı çiçekler için uygundur. Bu cinsler ilk yıl yaprak ve kök geliştirir. Ancak ertesi yıl çiçek açarlar. Tohum ekmek için Mayıs ayı en uygun zamandır.Hafif gölge bir yer seçilir. Yanmış gübre ile beraber kazılmış ve iyice işlenerek inceltilmiş toprağa tohumlar serpilir. Çok ufak tohumlar örtülmez, hafifçe bastırılır. İri tohumlar için toprakta çizgiler açılır. Fazla derin açılmamalıdır. Tohumlar bu çizgilere seyrekçe serpilir ve hafifçe örtülür. Tohumlar süzgeçli kova ile düzenli olarak sulanır. Çıkan fideler Eylül ayında istenen yerlere fidelenir.İki yıllık çiçeklere bir iki örnek;yüksük otu, ay gülü, çan çiçeği ve hüsnüyusuf.

Bu bitkileri kendi aralarında,dayanıklı mevsimlik çiçekler ve hassas mevsimlik çiçekler olarak 2 grupta ayrılabilir.Tabiyki hepsi balkonumuzda yetiştirebileceğimiz çiçekler adı altında toplanamayabilir.

Dayanıklı mevsimlik çiçekler;

Yıllık çiçeklerin bir kısmının tohumu Eylül ayında asıl yerine ekilir. Bunlar sonbaharda çimlenir ve soğuktan korkmadan kışı geçirirler. İlkbaharda gelişir ve çiçek açarlar. Bu cins çiçekler yer değiştirmekten hoşlanmazlar. Yalnızca sık fideler seyreltilir ve kalanlar oldukları yerde büyütülür.

Bu türler genellikle ilkbahar ve erken yaz döneminde açan cinslerdir ve çoğunlukla bir kere ekilince ertesi yıllarda tohumları dökülerek kendiliklerinden çıkarlar. Mevsimlik hezaran, sarı nergis, çörekotu, tatlı bezelye, bekâr düğmesi ve godetya bu tür çiçeklerdir. Bu türler nisan ayında ekilebilir ancak çiçek verimleri düşük olur.

Hassas mevsimlik çiçekler;

Daha geç açan mevsimlik çiçekler ise tohumları Mart ayında sıcak bir yerde ekilerek yetiştirilir. Erken çiçek almak için bu şarttır. Dışarı ekilmek istenirse hava ısınıncaya kadar yani Nisan sonlarına kadar beklemek gerekir. Bu durumda çıkan fideler ancak yaz ortalarında çiçeklenir.

Balkonda yetiştirebileceğiniz çiçekler için size birkaç öneri ; menekşe , bodur gül , Akasya ,açelya , hanımeli ,kasımpatı , gelin çiçeği , sümbül , şebboy , frezya ,Japon gülü , bambu, yasemin, sardunya , hanım çantası,kın çiçeği , amber ,bonsai ,açelya , kaktüs. Hangisini ekerseniz ekin siz sevginizi ve emeğinizi verdikten sonra balkonlarınız yaşanası yerler haline gelecek ve siz doğadan hiç ayrılmamış olacaksınız.