Balkonda Panjur Kullanımı

0
4732
balkonda panjur

Balkonlar evlerimizde keyif köşelerinden biri olmakla birlikte temizliği veya birçok neden dolayısı ile artık çevresi kapatılmaya başladı. Kimi bu kapatma işlemi için camı kimisi panjur gibi diğer seçenekleri değerlendirdi. Panjur nedir ve neden yapılır sorusunu da hemen cevaplayalım bu arada. Panjur  bir kapatma düzeneğidir. Gerekli kullanıma göre güneşi ve rüzgarı önlemeye ışığı azaltmaya yarayan açılır kapanır dar ve yatay tahtadan ,plastikten veya metal gereçlerden yapılmıştır. Pencerelere takılan bu kapatma düzeneği balkonlara da uygulanmaktadır. Balkonlara uygulanan panjur modelleri parçalı olduğundan istediğiniz kanadını açıp istediğinizi kapatabilirsiniz. Balkonun tamamını katmış olmanıza rağmen istediğiniz kanadı kullanabilme özelliği size güneş ışığından da yeterli faydalanabilmenizi sağlar.

    

Üstelik balkonunuzun çevresinin kapalı olması temizliği açısından ,soğuk havalarda balkonunuzu  korumak açısından da bir çok kolaylık sağlamaktadır. Aynı kapatma sisteminin pencereler içinde uygulanıyor olması dışardan ve içerden evinizde oluşan görsel uyumu da beraberinde getirmektedir. Sizde panjuru balkonlarınızda ve pencerelerinizde tercih edecekseniz ilgili firmalardan yardım alabilirsiniz. Çünkü bu sizin takabileceğiniz veya montaj yapabileceğiniz bir işlem değil. Balkona takılacak panjurun önce ölçülüp işlenmesi gerekiyor ki  takılacağı ortama uygun bir hale getirilsin. Sonrasında ise montajı kalıyor buda çok uzun sürmeyen bir işlem. Geçmişte panjur modelleri tek düze ve renk açısından pek fazla alternatifi yoktu.

Şimdilerde ise üreticiler ahşap görünümlü panjurlar ve mekanizması açısından daha kolay kullanılabilir panjurlar üretti. Bu durum inşaat firmalarının da gözünden kaçmadı. Kişiye göre ev sahibi tarafından yaptırılan panjurlar şimdilerde bina yapımında monte edilerek evlerdeki önemini bir kez daha vurguluyor. Dış cephe görüntüsü ve modern tasarımlarıyla dikkat çeken panjur modelleri ısı açısından da ev sahiplerine önemli bir tasarruf ortaya koyuyor.