Banyo ve Mutfak Bataryaları

Bataryaların ne olduğu konusunda fikri olmayan kişiler için öncelikle kısa bir tanım yapalım: Bataryalar hepimizin her gün sık sık gördüğü, banyolarımızda, mutfaklarımızda bulunan sıcak veya soğuk su vanası bulunan musluklardır. Geçmişe bakacak olursak, su tesisatlarının evlere girdiği yıllardan beri banyo ve mutfak bataryaları aktif olarak kullanılmaktadır. Bu da çok uzun yıllık geçmişe sahip bir olaydır. Kendimizi bildiğimiz yaşlardan itibaren ilk tanıştığımız araçlardan biri olan bataryalar, el ve yüz yıkamak denince aklımıza ilk gelen eşyalardı; isimlerini bilmesek bile. Fakat yıllar ilerledikçe onlarda dekoratif tasarımlardan nasiplerini aldılar.

Banyo ve mutfak bataryaları, beğenilen mutfak ve banyo takımlarına dahil olarak satışa sunulmaktadır. Eğer bu yöntem tercih edilirse takım olarak elde edilen eşyalar birbirleriyle daha uyum için de olacakları için elde edilen sonuç da iyi olabilir.
Fakat genel düzene uygun olarak seçilecek olan bir batarya da başarılı sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bataryalar çok çeşitli tasarımlarla değişik firmalar tarafından üretilmektedir. Eski banyo ve mutfak bataryalarından sıkılanlar, bu modern tasarım ürünlerinden mutlaka faydalanmalı ve mekanlarına yeni renkler katmalıdırlar.

Teknoloji her şeyi olduğu gibi dekorasyonu ve tasarımları da etkiledi. Hem banyo hem mutfak bataryalarında görülmeye değer müthişlikte batarya modelleri satılıyor. Bunlar arasında seçim yapmakta zorlananlar için son birkaç senedir en sık tercih edilenleri yukarıdaki galeride derledik. Bu bataryalarda sizin de görebileceğiniz gibi çok farklı şekiller tema olarak kullanılabiliyor. Renklerde ise çok büyük bir değişim olmadı. Metal rengi hala en çok sevilen renklerin başında geliyor. Ama banyo ya da mutfak dekorasyonuna göre siyah ya da beyazı da tercih edebilirsiniz. Riske atmak istemeyenler için benim naçizane önerim metal renkleri kullanmaları olur. Hem modası geçmeyen hem de görüntü açısından şıklık kazandıran bu modeller hem banyonuza hem de mutfağınıza farklı bir hava katabilirler.

banyo bataryaları ve mutfak bataryalarının fiyatları 50 TL den başlayıp 500 TL gibi rakamlarla devam etmektedir. Burada etkili nokta üretilen malzemenin kalitesi ve tasarımıdır. Dolayısı ile bu anlamda belirleyici nokta budur. Galerideki gibi çok farklı modelleri isteyenlerin ise bu fiyat aralığının biraz daha üstünü vermeye razı olmaları gerekiyor.

 

 

Havluluk Modelleri

Ev dekorasyonuna özen gösteren kişiler için, detayların da büyük önemi vardır. İlk bakışta havluluk büyük bir ihtiyaç gibi görünmeyebilir. Fakat estetik açıdan değerlendirildiğinde, banyoda hoş duran bir eşya olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut havluların askılarda sarkmasındansa, düzgünce katlanmış olarak, şık havluluklar içerisinde yer alması, çok daha güzel bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca küçük gibi gözüken bu detay, bazı özel tasarımlarda banyomuzun en önemli ve göze çarpan öğesi haline gelebilir.Bazı örneklerde ise havluluklar hem ısı verici hem de havlularımız için yer teşkil eden aksesuarlar haline gelir. Dolayısı ile bir detay olan bu konu, ev estetiğine gereken önemi veren çoğu kişinin tercihleri arasında yer almaktadır. Havluluk modelleri çeşitli şekillerde olabilmektedir. Dekorasyon mağazalarında veya ilgili hizmet veren yerlerde çeşitli modeller incelenebilir.

Havluluklar model olarak ikiye ayrılıyor. Normal bildiğimiz havlulukların yanı sıra bir de havlupanlar var. Havlupanları banyolarımızda sıklıkla kullanmamıza rağmen ismen çok aşina değiliz. Bu modelleri uzun ve havluları asmanıza yardım eden havluluk modelleridir. Yani havluluklardaki gibi katlayıp koymak yerine serersiniz. Galerideki görsellere baktığınızda havlupanları hemen hatırlayacaksınız.

Hem havluluk hem de havlupanlar için ortak olan unsurlardan bir tanesi yapı malzemesidir. İkisinde de en sık kullanılan yapı malzemesi metaldir. Ancak havluluk modellerinde son birkaç senede çok farklı yapı malzemeleri de kullanılmaya başlandı. Ferforje bunlardan bir tanesi. Çok şık duran ferforje havluluklarda renk olarak ağırlıklı olarak siyah ya da beyaz kullanılıyor. Tercih banyonun genel dekorasyonuna göre değişiyor tabii ki. Modern dekorasyonlarda çok sık tercih edilmeyen ferforje havluluklar klasik dekorasyonun vazgeçilmezlerindendir. Ahşap ve plastik kullanılan diğer yapı malzemeleridir. Lake ile cilalanmış ahşap havluluklar çok farklı renklerde de bulunabileceği için modern dekorasyonda sıklıkla tercih ediliyor.

Duvara monte ve ayaklı modeller havluluk tasarımlarında değişen başka bir unsurdur. Duvara monte modeller çok fazla havlu için uygun olmamakla birlikte çoğunlukla bir misafir havlusu ve birkaç ev havlusu için kullanılabiliyor. Çok fazla havlu kullanımına elverişli olmuyorlar. Ayaklılar da yine aynı şekilde az havlu için kullanışlı olabilen modellerdir. Dolap şeklindeki havluluklar ise geniş bir havlu yelpazesine sahip olanlar tarafından daha sık tercih edilmektedir.

 

 

Çamaşır Sepetleri

Banyolarda en çok kullanılan hatta olmazsa olmaz gereç ve aksesuarlardan biri çamaşır yani kirli sepetleridir. Evlerde banyolar için ayrılan alan ne kadar kısıtlı ve dar olsa da o minik banyoya hem çamaşır makinası hem kirli sepeti hatta bir duşakabin, bir klozet son olarak bir lavabo sığdırmayı başarıyoruz. Eee biz kadınlar için imkansız diye bir şey yoktur. İşte o minik banyolar için birkaç önerimiz olacak. Dekoratif çamaşır sepeti deyince bir çoğumuzun aklına koca koca hasır sepetler gelir ki evet güzeldir fakat banyoya sığdırmak biraz zordur. Nihayetinde herkes köşkte ya da villada yaşamıyor hani. İşte biz bu noktada hem dekoratif hem de kullanım açısından kolaylık sağlayabilecek birkaç küçük öneri sunacağız. Kirli sepetlerini seçerken içi bez olanları tercih edebilirsiniz böylece sepeti temizlemek de kolaylaşacaktır. Ebat olarak çok büyük sepetleri tercih etmeyin orta büyüklükte bir sepet işinizi görecektir. Artık çamaşır makinaları var. Eskiden kocaman bir dağ olurdu kirli çamaşırlar, şimdilerde ise herkes bugün giydiğini sepete atıyor, öyle olması en sağlıklısı.

Temizlik önemli ayrıntılardan, bunun için kullanacağımız tüm malzemelere aynı önemi vererek seçim yapmalıyız. Çamaşır sepetlerinde tavsiye edebileceğimiz çok büyük hasır sepetlerden ziyade daha zarif şık gözükebilecek dekoratif çamaşır sepetleri…Çok büyük çamaşır sepetleri görsel açıdan hoş olmadığı gibi kullanım bakımından da dezavantaja sahiptir.Hem banyolarınızda çok fazla yer işgal edecek hem de bu kadar büyük bir çamaşır sepetinin dolumu çamaşır yıkama faslını daha da güçlendirecektir.

Diğer ayrıntılara geçecek olursak; çamaşır sepetimiz banyomuzda kullanılan renk ve modellere uygun olarak seçilmelidir; bu şekilde banyo dekorasyonunun bütünlüğü de sağlanacaktır. Farklı renkler kullanmak isterseniz banyonuzda kullandığınız tonların en koyu ya da en açık olanlarını tercih edebilirsiniz. Bunun dışında zıt renkler kullanarak da banyonuzda farklı bir hava yaratabilirsiniz. Ebatlarını seçerken ise banyonuzun genişliğini göz önünde bulundurabilir ya da çamaşır sepetini konumlandıracağınız alanın boyutlarını baz alabilirsiniz. Şimdi banyomuzdaki dekorasyonla bütünleşebilecek sevimli, güzel, kullanışlı çamaşır sepetlerine bir göz atalım..

Duşakabin Modelleri

Banyo dekorasyonunda şuan küvetlere alternatif olarak en sık tercih edilen ürünler duşakabinlerdir. Duşakabinler en basit halleriyle, duş alınan etrafı genellikle açılıp kapanabilen  plastik malzemeyle çevrilmiş alanlardır. Bu kabinler duş esnasında suyun dışarıya sıçramasına, taşmasına engel olarak, suyun sadece o alan içerisinde kalmasını sağlarlar. Aslında duşakabinler tamamen bu mantık üzerine üretilmiş yapı ürünleridir. Fakat geçen zaman içerisinde bu ürünlere entegre edilen ekstra özellikler, taleplerin de önemli ölçüde artmasına sebebiyet vermiştir. Bu ekstra özelliklerden bahsedecek olursak; müzik yayını,  çeşitli ışıklandırma sistemleri, kullanılan dekoratif desenler ve renkler, ses sistemleri, telefon bağlantısı ve buna benzer diğer özellikler duşakabin alıcılarının dikkatini çekiyor.

Duşakabin Modelleri

Duşakabinlerde yağmur duş sistemi ile duşu çok daha kaliteli hale getirmek mümkün. Özellikle geniş duşakabinlerde yukarıdaki gibi bir yağmur duş sistemi tercih ediliyor.

Duşakabin Modelleri

Beyaz temalı duşakabinler hem modern hem klasik banyo dekorasyonlarında tercih ediliyor.

Duşakabin Modelleri

Siyah ve ahşap kombinini sevenler bu kombini duşakabinlerde de tercih edebilirler. Fiyat konusunda çok büyük bir fark olmuyor.

Duşakabin Modelleri

Köşe duşakabinler çoğunlukla küçük modeller oluyor. Ancak şekil açısından çok estetik duruyorlar.

Duşakabin Modelleri

Cam bütün duşakabinlerde kullanılmasına rağmen bazı tasarımlarda bütün olarak tercih ediliyor ve komple cam duşakabinler özellikle modern dekorasyonlarda kullanılıyor.

Duşakabin Modelleri

Yarı kapalı duşakabinler yine modern dekorasyonlarda tercih edilen modellerden bir tanesi. Genellikle geniş duşakabin alanı olduğunda tercih ediliyorlar.

Duşakabin Modelleri

Hem küvet hem duşakabin yine modern dekorasyonlarda sık karşılanan seçeneklerden bir tanesi.

Duşakabin Modelleri

Yarı açık duşakabinlerde zeminde banyonun zeminiyle bütünlük sağlayabilirsiniz. Bunun için duşakabin alanının geniş olması gerekiyor.

Duşakabin Modelleri

Çok pahalı ve komplike bir model istemeyenler yukarıdaki gibi sade ve şık tasarımları değerlendirebilirler.

Duşakabin Modelleri

Kırmızı aşıklarını mutlu edecek bir haber.. Hem yarı açık hem klasik duşakabin modellerinde sevdiğiniz kırmızı rengi bulabilmeniz de mümkün.

Duşakabin Modelleri

Farklı renkleri bulmak duşakabinlerde artık çok da zor değil. Ancak biraz araştırmak gerekebilir.

Duşakabin Modelleri

Dar banyolarda duşakabini konumlandırmak çoğunlukla zor olur. Yukarıdaki gibi bir modeli dekorasyonda değerlendirebilirsiniz.

Duşakabin Modelleri

Farklı renk seçenekleri olan ışıklandırmalı duşakabin modellerini bulabileceğiniz gibi aydınlatmalı duş başlıklarını da kullanabilirsiniz.

Duşakabin Modelleri

Duşakabine rengi zemin ya da bir duş pufu ile de verebilirsiniz.

Duşakabin Modelleri

Ve yuvarlak duşakabin modelleri… Geniş banyolarda istediğiniz yerde konumlandırabileceğiniz çok şık ve modern duran modellerdir.

Renkli Banyolar

Banyolarda dekorasyona renk katmak için düşünüldüğünden çok daha fazla alternatif var. Banyolarda kullanılan havlulardan klozet takımlarına kadar bütün aksesuarlarda farklı renkler kullanılarak banyo dekorasyonuna farklı bir hava katılabilir. Canlı renkler, pastel tonlar gibi sizin zevkinize hitap edebilecek her rengi değerlendirebilirsiniz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey yapı malzemeleridir. Banyo parlak yapı malzemelerinin kullanıldığı bir alan olduğundan renkler her zaman istediğiniz gibi olmayabilir. Size fikir vermesi ve hangi renklerin banyolarda nasıl durduğunu görmeniz açısından dünyadan banyo dekorasyon örneklerini derledik.

Renkli Banyolar

Mavi suya yakışan bir renktir. Hemen hemen bütün tonları banyoya yakışır. Bunu duvarlardaki fayanslarda kullanmayı düşünebilirsiniz.

Renkli Banyolar

Nar çiçeği, kırmızı ve bordo tonları ahşap tonlarına çok yakışan renklerdir. Banyo dolaplarında bu iki renkten birini kullanabilirsiniz.

Renkli Banyolar

Duvarlarda renkli paneller kullanarak da renkli banyolar oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki gibi çizgili desenler banyonuzu olduğundan daha geniş gösterir.

Renkli Banyolar

Panelleri kullanacağınız alan banyonuzun dar görünmesine sebep olmamalıdır. Bu yüzden şekilleri de banyonun ebatlarına göre seçmelisiniz.

Renkli Banyolar

Aydınlatma da banyolara renk katmanıza yardımcı olacak başka bir unsurdur. Duşakabinlerde kullanıldığında çok derin bir hava yaratıyorlar.

Renkli Banyolar

Mobilyalarda ya da duvarlarda bir değişiklik yapamıyorsanız havlu setleri gibi küçük aksesuarlarda renkleri kullanabilirsiniz.

Renkli Banyolar

Zeminde yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi farklı renkler kullanarak banyonuza mükemmel bir hava katabilirsiniz.

Renkli Banyolar

Birbirinin tonları olan renkleri de banyoda tercih edebilirsiniz. Yukarıdaki gibi koyu bir banyo istemeyenler zeminde daha açık renkler tercih edebilirler.

Renkli Banyolar

Klasik sevenler altın ve doğal taş tonlarını tercih ederek renkli bir banyo yaratabilirler.

Renkli Banyolar

Morun rahatlatıcı bir etkisi olduğu söylenir. Banyo da sanırım bu etkiyi en rahat kullanabileceğiniz alan olacaktır.

Renkli Banyolar

Desenli fayanslar bizde sıklıkla tercih ediliyor. Siz de bu desenli fayanslarla banyonuza renk katabilirsiniz.

Renkli Banyolar

Yine klasik bir dekorasyon ile karşı karşıyayız. Farklı desenler aynı alana doğallık katabilir.

Renkli Banyolar

Yukarıdaki taş modeli büyük desenlerin olduğu banyolar için tercih ediliyor. Ancak genelde büyük banyolarda kullanılıyorlar.

Renkli Banyolar

Geniş banyolarda açık renk ahşaplar koyu tonlarda renklerle kullanıldığında modern bir dekorasyon oluşuyor.

Renkli Banyolar

Kırmızı ve beyazı hem geniş hem dar banyolarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Koyu kırmızı tonları çok daha şık duracaktır.

Jakuzi Modelleri

Eskilerin yalnızca lüks otellerde bulunan pahalı tutkusu jakuziler, bugünlerde birçok banyo ve yatak odası dekorasyonunun vazgeçilmez tamamlayıcılarından. Jakuzilerin görsel zarafetinin yanı sıra sağlık açısından birçok faydası var. İçerisinde bulunan su kanallarının yardımıyla zihinsel ve bedensel yorgunluğunuzu atmanıza, kan dolaşımınızın düzenlenmesine, gözeneklerinizin nefes almasına ve kan dolaşımınızın düzenlenmesine katkıda bulunur. Birçok açıdan işinize yarayacak olan jakuzilerin seçiminde ise aklınızda bulunması gereken birkaç önemli nokta var.

İlk göz önünde bulundurmanız gereken konu yatak odanızın ya da banyonuzun genişliğine, jakuziyi konumlandıracağınız yere ve dekorasyonuna göre uygun geometrik şekildeki jakuzi modelini seçmek olmalıdır. Yatak odaları için tercih edilen jakuzilerin konumlandırıldıkları yer çoğunlukla odanın merkezi oluyor. Jakuziyi her tarafı boş kalacak şekilde ve ferah bir yere yerleştirmek, yatak odasına modern ve olduğundan daha geniş bir hava katıyor. Ancak eğer yatak odanız çok geniş değilse jakuzinizi duvarlardan birine yaslanacak şekilde de konumlandırabilirsiniz. Eğer duvara sıfır bir yerleştirme yapacaksanız jakuzi seçiminizi dikdörtgen tasarımlardan yana yapmanızı tavsiye ederim. Yuvarlak tasarımlar duvara yaslandırıldıklarında kötü bir görüntüye sebebiyet verebilir. Eğer odanızın veya banyonuzun dekorasyonu country ya da retro tarzı ise jakuzi seçiminizi yine dikdörtgen modellerden yana yapmanızda fayda var. Yuvarlak jakuzi modelleri çoğunlukla çok geniş yatak odaları ve banyolarda kendini gösterebiliyor.

Jakuzileri ilk görüşte birbirinden ayıran bir diğer özellik ise yerleştirme şekilleridir. Galeride de görebileceğiniz gibi bir jakuziyi bütün tasarımıyla yer üzerinde konumlandırabileceğiniz gibi iç kısmı tabana gömme olacak şekilde de yerleştirilebilir. Tabanla aynı hizada olan gömme jakuziler genellikle banyolar için değil yatak odaları için kullanılıyor. Yatak odanızda daha derin ve estetik bir görüntü oluşturmak istiyorsanız gömme jakuzi modelleri oldukça yerinde bir seçim olacaktır. Gömme jakuzileri bir adım öne geçiren bir diğer artıları ise kapladıkları alan. Normal jakuzi modelleri yapı malzemeleri ve şekilleri itibariyle çok daha fazla alana ihtiyaç duyar. Gömme jakuziler ise bu açıdan daha büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Jakuzilerin küvet alanları beyaz oluyor ancak yeni tasarımlarda ahşap gibi farklı yapı malzemeleri ile renk katma olanağınız da mevcut. Çoğunlukla bu ekstra aparat tasarımlar koyu ahşap tonları ya da metal oluyor. Eğer gömme jakuzileri tercih etmeyecekseniz, normal jakuziler için bu renk seçeneklerini de odanızın dekorasyonuna göre seçebilirsiniz.

Banyo Rafları

Banyolarda kapalı dolaplar ve çekmeceler önemli bir yer tutar. Bununla birlikte raflar da kullanımı sık olan ve gerekli olan aksesuarlardır. Banyo rafları banyolarda çoğunlukla iki amaç için kullanılır. Duşlarda şampuan gibi malzemeleri koymak için banyo duş rafları ve havlular için bir havlu duş rafı. Duş rafları kullanım amaçlarına göre tasarımda da değişiyor tabii ki. Konumlandırmaları amaçlarına göre değişiyor. Bunun yanı sıra kullanım yoğunluğuna göre de tasarımlar çeşitlenebiliyor. Yani çok fazla havlu için bir rafa ihtiyacınız varsa kullanışlı ve çok gözlü banyo rafları da tasarlanıyor. Son olarak banyodaki kullanım yerine göre de modellerde farklılıklar oluyor. Köşelerde kullanılmak üzere köşe rafları da rahatlıkla bulunabiliyor.

Banyo havlu raflarının yapımında ahşap ve ferforje en çok kullanılan yapı malzemelerindendir. Ahşap modellerde eskitme ya da lake ile kaplama tarzında çok fazla seçenek var. Modern veya klasik bir banyo dekorasyonu isteyenler bu iki cila türünden bir tanesiyle tasarlanmış bir banyo rafını tercih edebilirler. Havlular için yapılan banyo rafları havluların hem asılmasını hem katlanarak kullanılmasını kolaylaştırmak amacıyla boşluklu olarak tasarlanıyor. Bu modeller rafın üzerine düz zeminli bir malzeme koymanızı engelliyor. Hem havlu koymak hem de banyo aksesuarlarını koymak için düz boşluksuz banyo raflarını tercih edebilirsiniz. Bu modellerde de çok şık tasarımlar oluyor. Banyo havlu raflarında hem duvara monte hem portatif modelleri de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Banyo duş rafları duş malzemelerini koymak için genellikle 3 raftan oluşan takım modellerdir. Teklilerini de rahatlıkla bulabilirsiniz. Çok büyük bir çoğunlukla metalden yapılıyorlar. Metalin dışında ferforje, ahşap, taş, cam ve mermer banyo duş raflarını da ilgili mağazalardan temin edebilirsiniz. Diğer banyo raflarına göre banyo duş rafları biraz daha küçük olur. Ancak renk ve model konusunda aynı ölçüde alternatifiniz var.

Köşe rafları küçük aksesuarlar için tercih edilir. Yine havlular için de ideal genişlikte köşe rafları bulabilirsiniz. Aynı boylarda olabilecekleri gibi küçükten büyüğe farklı boylarda köşe rafları da bulabilirsiniz.

Banyo raflarını satın alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Ahşaptan istediğiniz şekillerde ve büyüklükte kestirip banyoda istediğiniz yere monte edebilirsiniz. Ahşap boyama ile boyayarak istediğiniz renkte olmalarını da sağlayabilirsiniz. Satın almak isteyenler için ise fiyatların makul olduğunu hatırlatmak isterim.

Çöp Kovası Modelleri

Evin birçok alanında hijyen açısından çöp kovaları kullanılıyor. Banyo ve mutfak da bu alanların başında geliyor. Bunların dışında çocuk odalarında ve bahçelerde de rastlamak mümkün. Tasarım açısından bulunacağı alana göre farklılık gösteren çöp kovaları bu anlamda yine kategorize edilebilir. Kullanım kolaylığı sağlaması için bazı ek özellikler de çöp kovalarına entegre edildi. Şuan kullanmaya alıştığımız pedallı çöp kovaları da bunların başında geliyor. Mutfaklarda çoğunlukla tezgâhın altına denk gelen dolapta kullanılan çöp kovaları genelde daha eski modeller oluyordu. Artık bunun yerine de alternatif kullanımı kolay modeller üretilmeye başladı.

Banyolarda kullanılan çöp kovalarında kapaklı ve kapaksız olmak üzere iki farklı seçenek var. Her iki modelde de mutfak ve odalara göre çok daha klasik tasarımlar tercih ediliyor. Kapaklı modellerde kapak çıkarılabilir ya da çöp kovasına bağlı olabilir. Renk ve model konusunda banyonun dekorasyonuna uygun birçok farklı alternatifiniz olacak. Daha eğlenceli modeller isteyenler için ise çok uygun fiyatlara çok farklı tasarımlar satışa sunuluyor. Banyo takımlarının bazılarında da çöp kovası bulunuyor. Tek başına almak yerine takım halinde de tercih edebilirsiniz.

Mutfaklarda kullanılan çöp kovalarında kullanım kolaylığı açısından seçenek çok daha fazla. Dolap kapaklarına monte edilebilen çöp kovaları hareket etmenizi kolaylaştıracaktır. Bu modeller çoğunlukla plastiktir ve yine plastik bir aparat ile dolap kapağına sabitlenir. Bir diğer model ise tezgâh üstü çöp kovası modelidir. Özellikle bir şeyler doğrarken elinizin altında bir çöp kovası olmasına ihtiyaç duyarsınız. Böyle durumlar için normal çöp kovalarından çok daha küçük dekoratif açıdan da oldukça şık tezgâh üstü çöp kovalarını tercih edebilirsiniz.

Dolap halinde birkaç gözü bulunan çöp kovaları da özellikle mutfaklarda tercih edilen çekmece şeklindeki modellerdir. Birden fazla gözü bulunan bu modellerin kullanımı olduğu kadar temizlemesi de oldukça kolaydır. Sağlam ve uzun süre kullanabileceği bir çöp kovası almak isteyenler için ise paslanmaz çelik öp kovaları satışa sunulmaktadır. Bu çöp kovalarının hem banyo hem de mutfak dekorasyonu için uygun olanlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Var olan çöp kovalarınızı değerlendirmek istiyorsanız ya da çöp kovası olabileceğini düşündüğünüz bir aksesuar varsa kurdeleler, boyalar ya da taşlar yardımıyla zevkinize göre bir çöp kovası da oluşturabilirsiniz.

Banyo Lavabo Modelleri

Artık şıklık hayatın her yerinde. Dekorasyonda da alanın önemini seçilen mobilya ve aksesuarlarla vurguluyoruz. Dekorasyonda zevkler sınıflandırılabiliyor; country, retro, modern gibi. Ancak gelinen nokta aynı: siz neyi neye yakıştırırsanız sizin için dekorasyon odur. Aynı modada olduğu gibi. Ev dekorasyonunda da eskisinden çok daha fazla önem verilen alanlar oluştu ve banyo bunların başında geliyor. Eskiden çok önem verilmezken, yavaş yavaş salon ya da yatak odası ile aynı ehemmiyet gösterilmeye başlandı. Duş alanları ya da dolapların dışında ortak kullanılan aksesuarların başında da lavabo geliyor. Lavabo modellerinde alternatifleriniz eskiye nazaran çok çok daha fazla. Ahşaptan cama kadar birçok farklı yapı malzemesinden üretilen modelleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Banyo Lavabo Modelleri

Normal lavabo giderlerinden farklı olarak çok dekoratif tasarımlarda lavabo modellerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Banyo Lavabo Modelleri

Bazı lavabo modelleri bataryalarla birleşik olarak üretiliyor. Yukarıdaki model lavabo konusundaki bütün tabuları yıkıyor.

Banyo Lavabo Modelleri

Doğal taş ya da mermerler de lavabo modellerinde kullanılan yapı malzemelerindendir. Yukarıda gördüğünüz gibi oldukça şık duruyorlar.

Banyo Lavabo Modelleri

Cam şeffaf görüntü sevenler için lavabo modellerinde kullanılan bir başka yapı malzemesidir.

Banyo Lavabo Modelleri

Duvara monte lavabo modellerinde klasik kare yada dikdörtgen lavabolara alternatif olarak yukarıdaki gibi modeller de mevcut.

Banyo Lavabo Modelleri

Desen sevenler için de lavabo modelleri geliştiriliyor. Özellikle klasik tasarımları tercih edenlerin aklında bulunabilir.

Banyo Lavabo Modelleri

Ahşap lavabo modellerine uzun ömürlülük açısından çok sağlıklı bakılmıyor. Ancak firmalar uzun ömürlü ahşap lavabo modellerini de geliştiriyor.

Banyo Lavabo Modelleri

Yukarıdaki lavabo modeli çoğunlukla geniş banyolarda ya da yatak odalarında tercih ediliyor. Ancak dekoratif açıdan çok şıklar.

Banyo Lavabo Modelleri

Başka bir ahşap lavabo modeli daha. Minimalist bir banyo isteyenler için yukarıdaki model gayet ideal.

Banyo Lavabo Modelleri

Taş lavabo modellerinde bataryaları da aynı şekilde bulmak ya da takım halinde almak mümkün.

Banyo Lavabo Modelleri

Metal ya da parlak bir lavabo modeli düşünenler için de seçenekler bulunuyor. Modellerde ise yine dekoratif alternatifler var.

Banyo Lavabo Modelleri

Ahşap modellerde etrafı yukarıdaki gibi kesik şeklinde boşluklu modeller özellikle keskin hatlar sevenlerin tercih ettiği seçeneklerdir.

Banyo Lavabo Modelleri

Banyoda da siyah tercih edenler için siyah banyo lavabo modelleri üretiliyor. Gömme yada klasik lavabo modellerini siyah renkte bulabilirsiniz.

Banyo Dolabı Modelleri

Banyo dekorasyonunda mobilya adına kullanılabilen nadir eşyalardan bir tanesi de banyo dolapları. Banyo ister dar olsun ister geniş sağladığı düzen açısından banyo dolapları çok büyük bir sıklıkla tercih ediliyor. Zaten artık banyo dolaplarında istenilen ebatlarda seçenek bulmak da oldukça kolay bir hale geldi. Kafanızda yerini belirledikten sonra banyo dekorasyonuna uygun banyo dolaplarını rahatlıkla temin edebilirsiniz. Renkte, yapı malzemesinde ve tasarımda dilediğiniz kadar seçeneği bulmanız mümkün.

Banyo dolabı seçerken tasarımda vermeniz gereken ilk karar dolabın lokasyonu oluyor. Klasik tasarımlarda banyo dolapları zemine sabit olan modellerden oluşuyordu. Bu modeller çoğunlukla ahşaptan yapılmış olup, iki kapaklı bir çekmece görünümündeydi. Hala klasik tasarım tasarım banyo dolaplarını rahatlıkla temin edebilirsiniz. Model konusunda da birçok farklı seçeneğiniz var. Modern tasarımlarda ise banyo dolapları duvara sabit ve yerden bağımsız modeller haline geldi. Yine iki kapaklı modellerini bulabileceğiniz gibi çekmeceler halinde olan modelleri de bulabilirsiniz. Çekmeceli modellerde normal bir dolaptan farklı olarak gözler daha geniş ve uzun olabiliyor. Çoğunlukla havlu ve diğer banyo gereçleri için kullanacağınızı varsayarsak geniş çekmeceli modelleri kullanmanızı tavsiye ederim.

Banyo dolabını koymayı düşündüğünüz yer de yine tasarım seçeneklerini ikiye bölüyor. Lavabo altına denk gelecek şekilde çok yer kaplamasını istemediğiniz banyo dolapları için yukarıdaki zemine sabit ya da duvara monte modellerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Bu aralar en gözde olan lavabo altındaki duvara monte banyo dolabı modelleridir. Tabii ki birden fazla kombinasyon da yapabilirsiniz. Hem lavabo altında hem duvar kenarlarında farklı tasarımlarda banyo dolapları tercih edebileceğiniz gibi takım halinde çok parçalı banyo dolaplarını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Banyonun genişliğinin önemli olmadığından bahsetmiştim. Banyonuzun genişliğine göre uzun ve çok gözlü banyo dolaplarını da ilgili mağazalardan temin edebilirsiniz. Yine aynı şekilde iki gözlü küçük dolapları da kullanabilirsiniz. Banyo dolabı kullanmak istemeyenler için bir alternatif dresuar modelleridir. Banyolara da çok yakışan dresuarları banyo dolabı olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yalnızca banyo dekorasyonuna göre dresuarın yapı malzemesine ve rengine dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Başka bir alternatif ise banyo dolabı yerine rafları tercih etmek. Dekoratif raflar kullanarak havlularınızı ve diğer eşya ve aksesuarları bu alanlarda değerlendirebilirsiniz.