Bebek Odası Dekorasyonları

İşte beklediğiniz an geldi. O muhteşem küçük hanım veya küçük bey hayatınızın tam orta yerinde! Onun için tabi ki en güzeli olmalı her şeyin. Odanın rengi mavi mi olmalı, pembe mi ya da sade mi olmalı, çok mu şık derken yapılan yanlışları göz ardı etmemeli, işte bizden size küçük tüyolar. Anneler ve babalar bu tatlı heyecanı yaşarken bebek odası dekorasyonu için bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılarken odanın dekorasyonunu da bir o kadar buna elverişli olması. Önceliğimiz kaliteli ve kullanışlı mobilyalar . Kaliteli mobilya aynı zamanda küçük bebeğiniz için konfor demek.

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odalarını sadece bebekler için değil anneler için de dekore etmek gerekiyor. Bebek odasında mutlaka anneler için de tekli bir koltuk gibi mobilyalar bulunsun.

Bebek Odası Dekorasyonu

İkiz bebekler için ikiz bebek mobilyalarını bulmanız da tabii ki mümkün. Görüntü olarak çok şık modelleri bulabilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebeğinizin ismi yada baş harfleri yazılı aksesuar ve eşyaları da bebek odasının dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odası mobilyalarında mutlaka duvara monte mobilyaları kullanın. Bebeklerin güvenliğini odalarında da sağlamanız gerekiyor.

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odası dekorasyonunda aksesuar olarak bebeklerinizin eğlenebileceği şık oyuncakları da tercih edebilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu

Koyu ahşap beşikler ve bebek yatakları birçok dekorasyon türünde rahatlıkla ve şıklıkla kullanılabilen modellerdir.

Bebek Odası Dekorasyonu

Erkek bebekler için mavi ağırlıklı bir oda istiyorsanız bu tonu kesinlikle duvarlarda ya da mobilyalarda kullanacaksınız diye bir şey yok.

Bebek Odası Dekorasyonu

Klasik bir bebek odası istiyorsanız ahşap ve renk olarak tonlarını bebek odasında tercih edebilirsiniz. Bunun dışında zevkinize göre tabloları da kullanabilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu

Soft renkler ve krem birbirine ton olarak yakışır. Kız bebekler için pembe yerine bu tonları değerlendirebilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu

Kırmızı ile kombinlediğiniz renk de koyu ise mutlaka beyaz ve kremi bebek odasında ağırlıklı olarak kullanın.

Bebek Odası Dekorasyonu

Yukarıdaki tonlarda bir bebek odası istiyorsanız aksesuarlarda renkli olanları tercih etmeniz bebeğin zihinsel gelişimi açısından sağlıklı olacaktır.

Bebek Odası Dekorasyonu

Kırmızı, beyaz, gri ve siyah tonları bir arada kullanıldığında modern bir görüntü oluşur. Bebek odalarında da bir arada kullanabilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odasında televizyon, kablolar ve küçük küçük çok fazla aksesuar olmamasına dikkat edin.

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odasının duvarlarında renkli ve canlı duvar kağıtlarını da tercih edebilirsiniz. Yerlerde halıfleks olması da daha sağlıklı olacaktır.

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odalarının bebeğin kaliteli uyku uyuması için karanlık olması önemlidir. Ancak doğal ışığı alabilen bir odada kalın perdeleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

İki Kişilik Çocuk Odası Dekorasyonları

Tek bir çocuk odasını iki çocuk için dekore etmek bazen zor olabiliyor. Yeterli genişlikte bir çocuk odası yoksa gerekli bütün mobilyaları kullanmak da her zaman mümkün olmuyor. Yeni çocuk odası takımlarında bu durum göz ardı edilmemiş. İki kişilik çocuk odalarında bildiğiniz gibi yatak konusunda 2 alternatifiniz var: iki ayrı karyola ya da ranza. Karyolalı çocuk odaları için biraz daha fazla alan geriyor. Ranzalı odalarda ise bu durum biraz daha esnek. Yeni çocuk odası modellerinde odaların genişliği de göz önünde bulundurularak ranza ve karyolalara birçok seçenek getirilmiş. Tercihinize ve zevklerinize göre bu tasarımlardan istediğiniz modeli bulmak artık eskiye oranla çok daha kolay görünüyor.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Küçük çocuk odaları için ranza en iyi alternatif denebilir. Duvara sıfır ve sabitlenmiş olmasını ihmal etmeyin.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Karyolalı çocuk odalarında karyolaları yan yana koymak zorunda değilsiniz. Yerden tasarruf etmek için yukarıdaki gibi bir konumlandırma yapabilirsiniz.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Ranzada yatakların üst üste gelmediği modeller de var. Daha ferah bir görüntü ve kullanım kolaylığı sunuyorlar.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Karyolalarda simetri olmasına gerek olmadığını belirtmiştim. Böylece oda farklı mobilyalar için de uygun hale gelecektir.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Yukarıdaki yatak modeli odayı çok daha ferah gösteriyor. Renkler de çocuk odaları için oldukça uygun.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Canlı renkler enerji verir. Odada çocuklarınızın zevklerine uygun oyuncak ve aksesuarlar da mutlaka olsun.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Küçük bir kütüphane ve çalışma masası da odada geçirecekleri vakti çok daha değerli kılacaktır.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Dekoratif kitaplıklar tabii ki çok şık. Ancak tam yatağın üstüne gelmesi deprem gibi durumlarda tehlikeli olabilir.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Duvar panelleri ve duvar sticker’ları çocuklar tarafından da çok seviliyor. Ancak ikisinin de zevkine uyacak modeller olmasına özen gösterin.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Yukarıda hem yatak hem koltuk olarak kullanılabilen iki karyola modeli görüyoruz. Arkadaşları geldiğinde de keyifle kullanabilirler.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Yukarıda sağdaki yatak portatif. Yani istenildiğinde açılıyor, istenildiğinde duvara doğru itilip yer açılabiliyor. Küçük odalarda değerlendirebilirsiniz.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

İki kişilik çalışma masalarında da küçük seçenekler var. Yukarıdaki gibi ranza modellerinin normal merdivenli ve daha güvenli olanları da satışa sunuluyor.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Çocuk odalarında imkanınız varsa kaymaz halıları tercih edin. Ranza konusunda da ahşap modelleri değerlendirebilirsiniz.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri

Yukarıdaki renkler hem kız hem erkek çocukları için tercih edilebilir. Ama renk karmaşasından mümkün olduğunca uzak durun.

Erkek Çocuk Odası Dekorasyonları

Dekorasyon konseptlerinin en rahat uygulanabildiği alanlardan bir tanesi erkek çocuk odaları. İzledikleri filmler, oynadıkları oyunlar, hobileri ve zevkleri mobilyalara ve aksesuarlara rahatlıkla yansıtılabiliyor. Renk konusunda ise erkek çocuklarının öncelikli tercihleri mavi, beyaz, siyah, kırmızı ve yeşil. Aksesuarlarda da kız çocukları gibi peluşlardan ziyade daha metalik oyuncaklar tercih ediliyor. Erkek çocuk odası dekorasyonunda göze çarpan bir diğer farklılık ise erken yaşta edinmeye meyilli oldukları spor ya da müzik gibi hobilerinin yansıtılması oluyor.

Erkek Çocuk Odası

Mavinin farklı tonları aynı anda beyaz ile kullanıldığında şık bir görüntü ortaya çıkıyor. Araya bej ya da yeşil gibi renkler atmak da bu hoş görüntüyü pekiştirecektir.

Erkek Çocuk Odası

Örümcek adam erkek çocukların sevdikleri filmlerden. Odaya bunu duvar panelleri ya da sticker’larla yansıtmak odada severek vakit geçirmelerine yardımcı olabilir.

Erkek Çocuk Odası

Arabalar yine erkek çocuklarının ortak zevklerinden. Yukarıdaki gibi bir tasarım belli bir yaş üstü erkek çocuklar için dikkat dağıtıcı olabilir ama küçük erkek çocuklar için rahatlıkla tercih edilebilir.

Erkek Çocuk Odası

Yeşil erkek çocuk odalarında rahatlıkla tercih edebileceğiniz ve rahat kullanacağınız bir renk. Ama sadece beyaz yerine koyu mavi tonları da kombin için tercih edilebilir.

Erkek Çocuk Odası

Hobilerden bahsetmiştim. Duvarlarda yazı tahtası kullanmak hem çocuk gelişimine yardım edecek hem de sizi temizlikte büyük bir külfetten kurtaracaktır.

Erkek Çocuk Odası

Küçük erkek çocuklar için odada beyazı kullanmak en iyi tercihlerden bir tanesi olacaktır. Başka renkler de dikkatini çekmesi açısından kullanılabilir.

Erkek Çocuk Odası

Aksesuarlar odayı canlı kılar. Duvar süsleri, paneller, oyuncaklar da erkek çocuk odası için en yerinde aksesuarlardandırlar.

Erkek Çocuk Odası

Oyuncak sepetleri çocuk odaları için önemli detaylardan. Küçük odalarda İngiliz tarzı çocuk mobilyalarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Erkek Çocuk Odası

Odanın ışık alıyor olması çocuk odaları için çok önemli. Hem kemik gelişimleri hem de psikolojileri için böyle bir alternatifiniz varsa mutlaka değerlendirin.

Erkek Çocuk Odası

Erkek çocuk odalarında turuncu ve kırmızı gibi renkler kullanılmaz diye bir şey yok. Özellikle küçük erkek çocuk odalarında kullanmanızı tavsiye ederim.

Erkek Çocuk Odası

Yoğun kahverengi kullanmamanız gerektiğini hemen her yazımda belirtiyorum. Oda ışık alsa bile farklı renkler mutlaka kullanın.

Erkek Çocuk Odası

Sarkıt avizeleri oğlunuz da çok sevecek. Düşmesini engellemek için yatak kenarlarına yukarıdaki gibi küçük paneller koyabilirsiniz.

Erkek Çocuk Odası

Hem fantastik hem kullanışlı dekorasyonlar oluşturmanız da mümkün. Bunun için mobilya bulmanız ilgili mağaza ve internet sitelerinde oldukça kolay olacaktır.

Kız Çocuk Odası Dekorasyonları

Çocuk odalarında cinsiyet açısından renk ve tasarım konusunda belli kalıplar oluştu. Mavi kız, pembe erkek rengidir gibi. Ya da araba şeklinde karyolaların erkek çocukların odalarının vazgeçilmezi haline gelmesi gibi. Kız çocuk odalarındaki genel kalıp da pembe ve mor tonlarının ağırlıklı olarak kullanılmaya çalışıyor olması. Ancak tabii ki moda gibi bu kalıplar da zevklere hizmet etmekle yükümlü; bir zorunluluk değil yani.

Pudra Kız Çocuk Odaları

Pudra renkleri kız çocuk odalarında sık tercih ediliyor. Soft renkler oldukları için hayal gücünü beslemeye de yardımcı oluyorlar.

Beyaz Kız Çocuk Odası

Eğer tercihinizi beyaz renklerden yana kullanacaksanız mutlaka pudra ya da pastel renkleri de aksesuar ya da diğer mobilyalara serpiştirin.

Hello Kitty Çocuk Odası

Hello Kitty’nin kız çocukları tarafından çok sevildiği aşikar. Ancak böyle bir oda tasarımını uzun süre kullanmak istemeyeceklerini unutmayın.

Kız Çocuk Odası Mobilyaları

Peluş kız çocuklar tarafından her yaşta seviliyor. O yüzden dekorasyonda kullanmaktan çekinmeyin. Dekoratif sandalye gibi mobilyaları da kullanabilirsiniz.

Kahve - Pembe Çocuk Odası Dekorasyonu

Kahverengi ve pembe birbirine çok yakışan iki renk. Ancak araya beyaz katmakta fayda var. Bir de kahverengiyi çok ağır ve yoğun kullanmamaya da dikkat edin.

Duvar Panelleri ile Çocuk Odası Dekorasyonu

Duvar panelleri ve duvar sticker’ları kız çocuklarına uygun birçok tasarıma sahip. Siz de sade bir çocuk odası istemiyorsanız tercih edebilirsiniz.

Kız Çocuk Odası Mobilyaları

Bej ve pembe de birbirine çok yakışan renkler. Mobilyalarda bu tonları kullanmanız şık duracaktır. Minimalist mobilyaları da küçük odalarda kullanabilirsiniz.

Çiçekli Dekorasyon

Hasır  ve ahşap kullanacaklar için temizliklerinin biraz zaman aldığını hatırlatalım. Çiçekli tasarımlar ise kız çocuklar tarafından çok seviliyor.

Kız Çocuk Odaları

Country tarzı dekorasyonu kız çocuk odalarında da kullanabilirsiniz. Açılır yataklar da yerden tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Yeşil Mavi Oda Dekorasyonu

Kız çocuk odalarında doğal bir dekorasyon isteyenler için en ideal renkler yeşil ve mavi. Yukarıda country dekorasyonun bir baka örneğini görüyorsunuz.

Dolaplı Karyola

Küçük çocuk odaları için yeni tasarlanan mobilyalardan bir tanesi de dolaplı karyola. Alt kısmı gardrop, üst kısmı yatak olan bu modellerin birçok renk ve tasarım seçeneği mevcut. Sarı ise enerji veren bir renk olduğu için tercih sıranızda yer verebilirsiniz.

Sarkıt Avizeli Oda Dekorasyonu

Sarkıt avizeleri kız çocukları da çok seviyor. Zevklerine uygun istediğiniz model ve renkte sarkıt avizeleri ilgili mağazalardan bulabilirsiniz.

Mavi Kız Çocuk Odası

Mavinin erkek çocuklara yakıştırıldığından bahsetmiştim. Ancak kız çocuklar için de bej, beyaz ve yeşili kullanarak güzel bir oda dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Kırmızı Tasarım Kız Çocuk Odası

Kırmızı ve nar çiçeği tonlarını kullanırken kombinleyeceğiniz renklere dikkat etmeniz gerekiyor. Beyaz güzel bir tercih olur fakat bu iki rengi çok yoğun kullanırsanız gereksiz bir restoran görüntüsüne de sebebiyet verebilirsiniz.

Pastel Renkler

Şeker tonlarını bütün çocuklar sever. Ancak daha önce de söylediğim gibi bir süre sonra değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Malum, çocukların, özellikle kız çocuklarının zevkleri çabuk değişiyor.

Çocuk Odası Modelleri

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 94. yılını kutluyoruz bugün. Dünyanın dört bir yanından çocuklar kendi bayramlarını akranlarıyla kutlamak için bir kez daha Türkiye’de buluşuyor. Bu mutlu günde çocukların bayram sevincine onların verdiği enerjiyle bizler de ortak oluyoruz. Yapı Dekoratif ailesi olarak çocuk istismarlarının, çocuk tacizlerinin son bulduğu, okul çağındaki kızlarımızın bebek büyütmek yerine kalem tuttuğu, yani büyükler olarak vicdanımızın çok daha rahat olduğu nice 23 Nisan’lar diliyoruz.

Eskilerin “evin altın topu” diye bahsettikleri çocuklar için evi daha yaşanılabilir hale getirmek için şuan en sevilen yöntem çocuk odaları. Çocuk odası, birbirinden farklı konseptlerde tasarlanmış olan çocuk odası mobilyalarının tamamı için kullanılan ortak isimdir. Çocuk odalarında takım olarak bulunan mobilyalar ise bir karyola ya da ranza, çalışma masası, çocuk dolabı, çamaşırlık ve bazen de kitaplık. Bu mobilyaların yanı sıra çocuk odası dahil olan sandalye, avize, perde ve tüller de takımı tamamlayan aksesuarlar oluyorlar. Çocuk odalarında dekorasyon açısından bir kategorizasyon yapacak olursak erkek çocuk odası ve kız çocuk odası olarak yapmak mantıklı olacaktır.

Çocuk odası tasarımlarında son dönemlerde dikkat çeken detay çocuklar tarafından sevilen animasyon filmleri ve karakterlerin konsept olarak kullanılmasıdır. Kız çocuklar için tasarlanan çocuk odalarında spesifik olarak pembe tonlarının tercih edildiğini söylemek yanlış olmaz. Kız çocuklar tarafından mor tonları da en az pembe kadar seviliyor. Kız çocuklar için tasarlanan çocuk odası modellerinde en çok tercih edilen ve satılan modeller Hello Kitty ve Barbie modelleri. Bu figürlerin kullanıldığı çocuk odaları kız çocuklar tarafından çok seviliyor. Konseptlerin dışında bir de kalp detayları ve peluş oyuncaklar çocuk odalarında oldukça sık kullanılıyor.

Erkek çocuk odası modellerinde kullanılan konseptler ise eskiden denizcilik ve spor iken, şimdi bu konseptlerin yanına arabalar da eklendi. Animasyon filmlerin etkisiyle erkek çocukların gözdesi olan araba karyolalı çocuk odası tasarımları şuan en çok satılan modeller. Erkek çocuk odalarında en sık kullanılan renkler ise siyah, beyaz, kırmızı ve mavi. Şuanlık Çilek Odası çocuk odası modellerinde en sık kulağımıza çalınan marka. Özellikle erkek çocuk odası modellerinde çok farklı tasarım seçenekleri de mevcut.

İki çocuklu aileler için de çocuk odası modelleri fazlaca var. Yukarıdaki seçeneklerin tamamı ranzalı ve daha geniş mobilyalı olarak da üretiliyorlar. Yani beğendiğiniz bir modelin iki kişilik olanını da rahatlıkla bulabilirsiniz. İki kişilik çocuk odalarında çocuklardan birinin kız birinin erkek olması durumunda mobilya ve duvarlarda en çok tercih edilen renkler sarı ve yeşil. Siz de bu renklerdeki çocuk odalarından birini temin edebilirsiniz.

Oyun Halıları

Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişiminde ilk ayların çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu süreçte gelişimlerine katkıda bulunmak için beslenmeleri kadar aktiviteleri de önemli. Bebekler genellikle yedinci aydan sonra emeklemeye başlıyor. Emekleme sürecine gelene kadar sürekli kucakta taşımak ise hem zor hem de diğer işleri engellediği için oldukça zahmetli. Oyun halıları bebeklerin yürümeye başlamadan keyifli vakit geçirmeleri ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak için tasarlanmış halılardır. Renkli tasarımları ve üzerlerindeki farklı oyuncaklarla bebeğinize bir oyun alanı yaratmak için oyun halıları oldukça ideal görünüyor. Her ne kadar çok hızlı büyüyen ve gelişen bebekler için 3 aylığına bir oyun halısı almak bazılarımıza gereksiz gibi gelse de, anneliğin tatili olmayan bir meslek olduğunu düşünürsek, her gün birkaç saatliğine de olsa oyalanacağı bir şeyler bulmak hem bebek hem sizin için çok iyi olacaktır.

Biraz da oyun halısı tasarımlarından bahsedeyim. Çoğunlukla daire ya da kare şeklinde oluyor oyun halıları. Yonca şekli gibi farklı dekoratif desenli olanları da var tabii. Ama oyun halılarının ortak özelliği dört köşede birleşen iki parçadan oluşan bir asma kısımlarının bulunmasıdır. Bu kısımlara çoğunlukla bebeklere zarar vermeyecek pelüş oyuncaklar takılır. Bu oyuncakların dışında müzik aparatları olan ve bebeklerin hareketlerine göre müzik çalan oyun halıları da var. Bu halılar bebeklerin öğrenme ve bilişsel kabiliyetlerine katkıda bulunurken yüzlerinin sık sık gülmesini de sağlıyor. Güvenliklerini sağlamak istiyorsanız etrafında yükseklikler olan oyun halısı tasarımlar da mevcut.

Bebeğinizin cinsiyetine göre farklı renklerde ve hatta farklı temalarda oyun halıları satışa sunuluyor. Orman, çiftlik, okyanus, bahçe ve daha birçok farklı temaya sahip oyun halılarını ilgili mağazalarda bulabilirsiniz. E-ticaretin hızla güven kazandığı bugünlerde online anne – bebek malzemeleri satan güvenilir websitelerinden de faydalanabilirsiniz. Çocuk odanızda oyun halısını konumlandırırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Özellikle kapıdan, beşik kenarından ya da kalorifer peteğinden uzak bir alan olmasına dikkat edin. Eğer oyun halısını kendiniz yaptıysanız, üstteki oyuncakları koyarken ağır ve sivri köşeleri olan oyuncaklardan kaçının. Peluş ya da hafif plastik oyuncakları tercih edin. Müzikli bir oyun halısı alacaksanız, ses seviyesinin bebeği rahatsız edecek ya da kulağına zarar verecek ölçüde olmadığından da emin olun.

Beşik Modelleri

Minik bedenlerin şirin yatakları ve modellerinden bahsedeceğiz bugün sizlere . Hayata merhaba diyen miniklerin ailelerinde yarattıkları heyecan ve endişe bir arada seyrediyor mutlaka. Dokunmaya bile kıyamadığımız yavrularımızın elbet her şeyleri gibi yatakları, odaları ve beşikleri de en güzeli olmalı. Bu tatlı heyecan içinde yeni hayata alışma çabaları da aileleri biraz yorgun düşürüyor. Hayatı daha kolaylaştırmanın yollarından biri de uykusuz gecelere bulunan çareler elbette. Bunlar arasında bebeklerin usul usul sallanarak uykuya dalacakları beşikler de geliyor. Beşik modellerini öncelikle büyük bebek yataklarından ayırarak başlayalım. Bebek yatakları çekmeceli ve daha büyük oluyor. Üstelik sallanan modelleri de oldukça az. Sadece bebekleri değil daha büyük çocukları da yatırmanız mümkün oluyor. Fakat beşik modelleri yataklara göre oldukça farklı. Her şeyden önce hemen hepsi sallanabiliyor. Üzerinde genelinde bulabileceğiniz bir özellik bu mutlaka cibinliği oluyor.

 

 

Bu cibinliğin nedeni bebeği sinek böcek gibi canlılara karşı korumak. Bebek beşiklerinin ebatları oldukça küçük. İstediğiniz her alanda rahatça kullanabiliyorsunuz. Daha çok oval üretilen bu tatlı beşikler kimi zaman daire kimi zaman da dikdörtgen modelleri ile karşımıza çıkıyor. Ahşap, metal olmak üzere bir çok seçeneği var. Hatta bir çok modelde kendiliğinden bir yarım kapanan bir başlığı bulunuyor. Bu yarım başlık bebeğin baş kısmının daha loş bir ışık almasını sağlıyor. Yeni dünyaya gelen miniklerin gözleri ışığa duyarlı ve çok hassas olur. Beşiklerin baş kısımlarının genelde yarım kapalı olmasının nedeni budur. Beşik modelleri arasında çok süslü modeller bulabilirsiniz. Tüller ile süslenmiş modeller prenslere ve prenseslere uygun şekilde dekore edilmiştir. Şaşaayı sevmiyorsanız çok sade ve modern beşiklerde bulabilirsiniz. Beşiklerin ayakları bir sallanan sandalye ayağı havasında düşünüldüğünden sallamak da kolaydır. Elle manuel olarak sallayabileceğiniz beşik modellerinin yanı sıra elektrikli otomatik olarak sallanan beşik modelleri de üretiliyor. Bu tarz beşiklerin fiyatları biraz daha farklı oluyor elbette. Fakat bizim beğendiklerimiz arasında ahşap, oval ve hasır beşiklerin bulunduğunu da unutmadan belirtelim. Maliyet olarak uygun olan bu beşik modelleri görsel olarak da çok şirin.

i

Bebek Odası Dolap Modelleri

Bugüne kadar birçok mobilya türünden ve detayından bahsettik. Fakat bugün nedense daha bir önemli konumuz. Bebekler için üretilen her ürün özel olmalıdır belki de bu nedenle heyecanımız. Minik elleri ve bedenleri ile o kadar güzeller ki bebekler için düşünülmüş her ürüne ayrıca bir önem gösterilmesi gerekiyor bizce. Üreticiler de bu detayı göz önünde bulunduruyor ve bebek odaları için düşünülen mobilya ve aksesuarları ayrı bir özenle üretiyorlar. Yeni bebek sahibi olan anne babaların bu tatlı heyecanla bazı önemli noktaları gözden kaçırmaları mümkün elbette. İşte biz bir yerde hem dekorasyon hem de küçük bir katkı olması adına bebek odası için kullanılacak dolaplardan ve modellerinden bahsedeceğiz. Öncelikle bebeğinizin odasına karar verdiyseniz neler gerekli sizlere, neler gerekli değil bunun analizini yaparak başlayın. Sonrasında çok fazla ürün ve mobilya tercih etmeden gerekli mobilyaya karar verin. Bebek odası için iki veya üç kapılı dolaplar üretilmektedir.

 

 

Dört kapılı bir dolap çok büyük olacağından gereksiz olacaktır. Şayet üç kapılı bir dolap ise tercihiniz, ek olarak komodin almayın. Çok mobilya bebeğin odasını daha boğucu bir hale getirir ki buna hiç gerek yoktur. Son derece ferah bir ortam hazırlamaya çalışmalısınız. Bebek dolabı iç detayı önemli. Üç kapılı modellerde içinde çekmece bulunan modeller var. Bu çekmece ve raf uyumu annelerin işini kolaylaştıracaktır. İstedikleri her şeyi bir arada bulundurabilirler. Bebek için düşünülen oda büyük ise iki kapılı bir dolap ve tekli bir yüksek komodin düşünülebilir. Takım olarak sunulan bu mobilyaları yatak, dolap ve komodin olarak almanız mümkün. Bebek odası için üretilen mobilyaların özellikle boyasında koku yapmayan ürünlerin tercih edildiğini daha önce bir yazımızda belirtmiştik. Fakat okumayanlar için bir kez daha buradan hatırlatmış olalım. Bebek odası için dolap modelleri ile ilgili hazırladığımız görsellere bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Resimlerde de göreceğiniz gibi dolap renkleri daha çok beyaz ve kırık beyaz ağırlıklı. Üzerinde stıcker kullanılan ve daha şirin modeller de var.

 

Bebek Yatağı

Minik bedenleri küçücük elleriyle masumiyetin simgesi bebekler. Evlere neşe saçan, hayata renk katan bu minik bedenler için olan mobilyalardan bahsedeceğiz sizlere. Bebekler dünyaya gelmeden başlanan hazırlığın ilk aşamalarından biri mobilya seçimi. Bebek mobilyaları arasında en gerekli ürünlerden biri şüphesiz yatakları, yani beşikleridir. Dolap ihtiyacı da var elbet fakat en önemlisi yatacağı o minik yataklardır. Bebekler için üretilen yatakların modellerinden tutun boyasına kadar bebeklerin hassasiyeti düşünülerek üretilmektedir. Bebek yataklarında en çok beyaz renk kullanılmaktadır. Beyaz da masumiyeti çağrıştırdığından olsa gerek en çok da beyaz yakışır bebek odalarına. Beyaz daha ferah odalar için de ayrıca tercih ediliyor. Kenarlıklı olarak üretilen bebek yataklarının kenarları aşağıya ve yukarıya hareket edebilen bir mekanizma konarak sunuluyor. Böylece bebek hareketlendikçe olası bir kazayı da engellemiş oluyoruz.

 

 

Bebek yataklarının kenarlarında veya altlarında genel olarak düşünülmüş bir detay ise çekmece. Yatak başlığından aşağıya doğru bebeklerin ihtiyaçları için  düşünülen bu çekmeceler çok büyük değil. Kara ve küçük olan bu çekmeceler biraz da anneleri düşünülerek yapılıyor. Bebeğinin ihtiyacı olabilecek eşyaların bir arada ve kolay ulaşır olabilmesini amaçlıyor bu minik çekmeceler. Ayrıca ihtiyaç gerektiren ürünlerin çok fazla çeşit içermesi de yine çekmece ve dolap ihtiyacını fazlalıkla gerektiriyor. Bebek yataklarının başlıklarında cibinlik ve onları oyalayabilecek oyuncakların asılabilmesi için ayrıca çeşitli aksesuarlar düşünülmüş. Bebek yataklarının başlık kısımlarına ve çekmece kulplarına minik hayvan figürleri, çiçekler ve birçok desen kullanılarak zaten sevimli olan yataklar daha da şirin hale getirilmiş. Bu figür ve desenler bebeğin cinsiyetine göre renklendiriliyor. Erkek bebekler için uçuk maviler, açık yeşiller ve turuncular tercih edilmiş. Kız bebeklerin ise yoğunlukta tercih edilen rengi pembe olarak ön plana çıkıyor. Diğer yardımcı renkler ise lila, sarı, turuncu ve beyaz olarak devam ediyor. Bebek yatakları genelde takım olarak sunuluyor alıcıya. Bu takım içinde bir dolap ve komodin oluyor. Fakat ayrı da almanız mümkün. Bebeğin odasını çok fazla eşya ile doldurmadan dekore edilmesi gerektiğini de buradan hatırlatmış olalım.

 

Cibinlik Modelleri

Yatak odası için en güzel dekoratif ürünlerden biri cibinlik modelleridir. Geçen yıllarda sadece çocuklar için kullanılan bir tekstil ürünü olan cibinlikler son yıllarda dekoratif amaçlı bir ürün oldu. Birbirinden güzel, yatak odalarını tamamlayan cibinlik modelleri tam bir görsel şölen. Her evde her tasarımda rahatlıkla kullanabilceğiniz cibinlik modellerinden bahsedelim biraz. Yatak çevresini dekore etmek için kullanılan cibinlikler tül ve perde tarzı birçok kumaştan yapılabiliyor. Genel olarak tepeden bir bir bağlantı ile aşağıya bırakılan bu güzel tüllerin duruşu da bir başka. Sadece çevresini örtmek amaçlı kullanılmayan cibinlikler yatak başına dekoratif bir şekilde yerleştiriliyor. Yatak başlığı ile daha da güzel duran bu cibinlik şekli açılmadan da kullanılabiliyor. Cibinlik modelleri arasında yukarıdan aşağıya doğru inen cibinliklerde çan veya daire şeklinde çembere benzeyen aksesuarlar kullanılıyor.

 

 

Yukarıda verdiğimiz görsellere bir göz attıysanız ne demek istediğimizi daha net anlayacaksınız. Bu aksesuar yardımı ile istenilen şekil veriliyor cibinliklere. Yukarıdan indirme cibinlik modeli daha çok yatak çevresi olmayan ve başlıklı yataklarda kullanılırken diğer modeller için yatak kenarları olan ahşap yataklar tercih ediliyor. Yatakların dört bir köşesinden yukarıya doğru uzanan bir direk yardımı ile istediğiniz ortam oluşuyor. Bu tarz yataklarda cibinlik ile ilgili daha çok model uygulama şansı doğuyor. Cibinlik kumaşı için çok uygun bir tül veya iyi kalite bir kumaş ile kombin de edebilirsiniz. Önemli olan gözünüze hoş gelsin. Her insan saray yatakları gibi güzel bir yatakta uyumak ister ve her insanın sarayı evidir. O zaman neden daha güzel dekoratif ürünler ile evlerimizi yani saraylarımızı güzelleştirmiyelim ki? Kim uğraşacak demeyin. Evinizin büyüklüğü hiç önemli değil. İstedikten sonra hiç zor değil dergilerde gördüğünüz o güzel yaşam alanlarına kavuşmak. İşte o güzel muhteşem yatak odaları için bir seçenek cibinlikler. Üstelik maliyeti de çok uygun. Cibinlikleri ilgili satış noktalarından hazır alabilir veya çok uygun bir maliyet ve el becerisi ile kendiniz de yapabilirsiniz.