Beş Çayına Hazırsınız: Çay Setleri

0
8263

Gün içinde yoğun olsak bile hepimizin ortak vakit ayırdığı bir aktivite varsa o da çay içmektir herhalde. Bu yüzden sunum yemekte olduğu kadar çayda da önemlidir. Çay setleri ya da çay takımları bu ihtiyaçtan yola çıkılarak oluşturulmuş takımlardır. Tabii ki çaydanlığı, bardakları, çay tabakları ve ikram tabakları birbiriyle uyum içinde olmak zorunda değil. Ancak sunum sırasında model açısından bütünlük olması çok şık bir görüntü oluşmasına olanak sağlıyor. İlgili mağazalarda satılan bütün çay setleri aynı parçalara sahip olacak diye bir şey yok. Parça sayısı markaya ve takıma göre değişiyor. Yine takıma göre değişen birçok farklı unsur var. Çay setinin neden yapıldığı ve sette kullanılan tasarım teması bu unsurlardan.

    

Porselen çay setleri en sık kullanılan takımlardır. Görüntü açısından çok şık duran bu setler uygulanan görseller açısından da çok fazla farklı modele sahip olabiliyor. Porselen çay setlerinde çay servisi için bir demlik ve bir de şekerlik ilave olabiliyor. Bu parçalar mutlaka her çay takımında olur diye bir şey yok. Ancak bazı büyük markalar bu parçalardan birini takımın yanında hediye olarak verebiliyorlar. Bu kampanyaları internet sitelerinden de kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Porselen çay setlerinin bardakları ince belli çay bardakları olamıyor, bunun yerine fincanlar var. Ama küçük fincanlı çay takımlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu setlerde ayrıca pasta servisi de yapabileceğiniz çay pasta setleri de olabiliyor. Fiyat biraz fark ediyor olsa da normal setlere göre çok büyük bir uçurum olduğu söylenemez.

Çelik çay setleri eskiden beri kullanılan takımlardır. Metal görüntüleri eski azametlerini koruyor hala. Model olarak da kısmen çeşitlendiler. Bunlarda demlik olmuyor genelde. Bardak, çay tabağı ve tepsisinin olduğu modellerdir. Nişan, söz gibi önemli günlerde bu takımlar tercih edilir. Siz de böyle özel günler için bir takım bulundurun mutlaka.

Cam setler özellikle modern dekore edilmiş evlerde çok seviliyor. Bu setlerde bütün parçalar tamamen camdan oluyor. Koruması biraz zor olsa da çok şık duruyorlar. Bunları da sıradan günler yerine özel günlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çeyiz için de çok şık setler olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.