Çardak Modelleri

0
14934

Yazın kavurduğu başladığı bugünlerde özellikle hafta sonlarını keyifli hale getirmek için bahçeler ideal mekânlar olacak. Hem güneşten faydalanmak hem de terletici etkilerinden uzak kalabilmek için çardaklar en çok tercih edilen yöntemlerden. Kamelya olarak da bilinen çardakları bahçenizin dekorasyonuna ve zevkinize göre rahatlıkla bulabilirsiniz. Çardak modellerinde kullanılan yapı malzemeleri ise son kullanıcının yani bizlerin tercihine göre değişiklik gösteriyor.

Kamelya modellerinde çoğunlukla kullanılan yapı malzemesi ahşap. Ancak ahşabın dışında metali de sıklıkla görmeniz mümkün. Bu ikisinin haricinde ferforje, hasır, beton ya da bambu da çardak modellerinde kullanılan yapı malzemeleri arasında yer alıyor. Bahçenizin dekorasyonuna göre dilediğiniz yapı malzemesini seçebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken husus kullanılan yapı malzemesine göre çardak mobilyalarını ve aksesuarlarını seçmek olacaktır. Çoğunlukla yağmurdan ve güneş ışığından korunmak için üstü kapalı olarak üretilen çardak modellerini, isteğinize göre tavan kısmı yarı açık ya da açık olarak da yaptırabilirsiniz.

    

Çardak dekorasyonunda öne çıkan ilk şey etrafını ya da çatı kısmını kapatmak için kullanılan dekoratif ürünlerdir. Genellikle cam ya da tül kullanılır. Kamelyanızı kış bahçesi olarak da kullanmak isterseniz etrafını cam kaplatabilirsiniz. Özellikle ahşap ya da metal tasarımlarda kullanılan bu yöntem çardağınızı yağmurdan, uçuşan polenlerden ya da tozlardan koruyacaktır. Ancak özellikle kış aylarında temizliklerinin çok zaman aldığını hatırlatayım. Tüller ise bahçenize daha naif ve huzurlu bir hava katacak olan parçalardır. Çardaklarda çoğunlukla tercih edilen tül rengi beyaz. Özellikle ahşap, bambu ya da hasır çardaklarda mükemmel bir görüntü sergiliyorlar. Tülleri ya da camları üzeri yarı açık ya da açık çardak modellerinde kullanmanız da mümkün.

Kamelya modelini seçtikten sonra sıradaki iş çardak mobilyalarını seçmek olacak. Koltuklar, sandalyeler, puflar ya da sedirler çardaklarda oldukça sık kullanılıyor. Eğer modern bir görüntü istiyorsanız ferforje bahçe mobilyalarından ya da ahşap mobilyalardan faydalanabilirsiniz. Çardak mobilyalarında yine açık renkleri tercih etmeniz hem bahçenize hem çardağa ferahlık katacaktır. Ama temizlikleri de bir o kadar zor olacaktır. Işıklandırma da bir diğer detay. Çoğunlukla sarı tonlarında ışıklar kullanılıyor. Işıklandırmanızı yalnızca tavandan değil; daha loş ve sakin bir ortam yaratmak için lambaderler ya da spotlar ile köşelerden de yaptırabilirsiniz. Tavandan oldun diyenleriniz için de sarkıt avize modellerini öneririm.

Önceki İçerikAvangart Mobilyalar
Sonraki İçerikMakyaj Masaları
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.