Çay Makinesi Tasarımları

0
5427

Bütün dünyanın ortak sevdiği ve en çok tükettiği çay türü siyah çaydır. Türkiye ise çay tüketiminde üst sıralardadır muhtemelen. Çaydanlığın üstünlüğünü tamamen alamamış olsa da çay makineleri sağladığı kullanım kolaylığı ve tasarruf açısından gözde mutfak aletlerinden bir tanesi oldu. Çay tiryakileri için çay makinelerine alternatif olarak elektrikli ya da kömürlü semaverler de hala kullanılıyor. Ancak az nüfuslu ve çok çay tüketen aileler için çay makineleri yeni tasarımlarıyla en iyi seçenek olarak görünüyor.

Çay makinesi tasarımlarında görüntü olarak birden fazla alternatif var. Bir tanesi çaydanlık görüntüsünü andıran ekstra elektrik almasını sağlayan bir aparatın bulunduğu çay makineleri. Bu modellerde bir demlik ve altta sıcak su haznesi bulunuyor. Tasarımların neredeyse tamamında demliğin içinde çay tortularını saklayan yuvarlak bir süzgeç bulunuyor. İkinci bir tasarım modelinde ise demlik ve sıcak su demliği yan yana bulunuyor. Bu modellerde alttaki elektrik aparatı iki demliği de aynı anda ve ayrı ayrı ısıtıyor. Demlik ve sıcak su haznesinin yan yana olduğu bu modellerde sıcak su demliği kettle olarak sadece su kaynatmak için de kullanılabiliyor.

    

Sadece demliği olan tek parça çay makineleri de biz alıcılara sunuluyor. Bu makineler özellikle bitki çayı sevenler için üretiliyor. Yurt dışında siyah çay için de kullanılan bu modeller bizde genellikle bitki çayı demlemek için tercih ediliyor. Bu modellerde sadece bir demlik oluyor. Daha kullanışlı bir çay makinesi isteyenler için ise bir takım seçeneği var. Bu modellerde çay makinesinin yanında alttaki elektrikli aparatla kullanılacak elektrikli cezve ya da kahve yapma aparatı da satılıyor. Fiyatlar ise ayrı ayrı alındığında verilecek miktara nazaran çok daha az oluyor.

Otomatik çay makineleri en son çıkan ve şuan en çok satılan modellerden bir tanesi. Otomatik çay makinelerinde su kaynadığı zaman makine otomatik olarak çayı demliyor ve siz sadece en başta yeterli miktarda suyu koyuyorsunuz, gerisi makinenin kontrolünde. Yeni modellerde siyah çay mı bitki çayı mı koyduğunuzu belirtiyorsunuz ve ona göre bir zaman ve ısı ayarı yapılıyor. Süreye ve hatta kişi sayısına göre ayarlamalar yapmanız da otomatik çay makinelerinde mümkün.

Çay makinelerinde renk seçeneğiniz çok fazla. Pembeden sarıya istediğiniz renkte çay makinesi bulabilirsiniz. Eğer çelik bir çay makinesi alacaksanız paslanmaz çelik olmasına dikkat edin. Çeliğin dışında porselen ve cam alternatifleriniz de var. Saatini kurabileceğiniz alarmlı çay makinesi modellerinin de şuan satışta olduğunu hatırlatalım.

Önceki İçerikEv Ofis Dekorasyonları
Sonraki İçerikTV Koltuğu Modelleri
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.