TwitterFacebookGoogle

Bebek Güvenlik Önlemleri

Evlerimiz en güvenilir yer şüphesiz bizim için. Fakat gerekli önlemler alınmaz ise çok tehlikeli bir alan haline de gelebiliyorlar. Bir yetişkin olarak aklımıza gelmeyen birçok tehlike barındırıyor evlerimiz çocuklar için. Kazalar anlıktır daha siz ne olduğunu anlayamadan çocuğunuz ya parmağını sıkıştırmıştır ya da düşmüştür. Durum bununla kalsa yine iyi. Mutlaka duymuşsunuzdur şu sıralar pencere veya balkondan düşen çocuk haberlerindeki artışı. Lütfen daha sonra pişman olmamak için çocuk kilidi kullanın. Gerekli önlemleri alarak kaza riskini yarıya düşürebiliriz. Önceliğimiz evimizin her köşesinde oluşabilecek kazaları belirlemek için bir risk analizi yapmaktır. Örneğin çocukların ulaşamayacağı yerlere  pencereler ve balkon kapıları için mutlaka çocuk kilidi taktırmalısınız. Şunu unutmayın; ne kadar yanında olsanız da sizinde boş bir anınıza gelebilir ve çocuklar bunu hep iyi kullanmıştır. Bilhassa yüksek katlarda oturan aileler: mutlaka ama mutlaka balkon kapılarına ve pencerelerinize çocuk kilidi taktırın. Çocuğunuz uyurken bile onu evde yalnız bırakıp çıkmayın. Siz 5 dakika uzaklaşmış olabilirsiniz ama o beş dakika çocuğun ciddi bir durumla karşılaşabilmesi için epey yeterli bir süredir. Her şeyden önce bir düşünün çocuk uyanıyor ve kimse yok evde bu bir şok etkisi zaten. Gelelim mobilyalara. Mobilyalar içinde yine değişik çocuk kilitleri vardır . Bunlardan bazıları kulp şeklinde olanlardır ki çocuk kulpu fark edemez ve büfe dolap gibi eşyaları açamaz. Evinizde dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bir liste yapalım:

    
  • Çakmak ve kibritler
  • Temizlik malzemeleri
  • Cam ev gereçleri
  • Kesici ve sivri ev gereçleri
  • İp veya ona benzer uzun metaryeller
  • Küçük parçalı eşyalar
  • İlaçlar ve kozmetik ürünleri
  • Dikiş malzemeleri
  • Elektrik prizleri ve kablolar

İşte bu liste uzayıp gidiyor. Yukarıda belirttiğimiz malzemeleri ya çok yukarıda bir yerde muhafaza edin ya da dolap ve çekmecelerinize çocuk kilidi takın. Unutmayın ki kazalar anlıktır.

Tehlike yaratabilecek elektronik aletlere çocuk kilidi uygulanmalıdır. Balkon kapıları ve evimizin camlarına, çocuklarımız için tehlike yaratabilecek eşyaları muhafaza ettiğimiz dolaplara, prizlerimize mutlaka çocuk kilidini uygulamalıyız.

gaziantep en iyi türk hamamı gaziantep türk hamamı gaziantep masaj gaziantep spa merkezi gaziantep hamam
İstanbulda en iyi hizmet veren evden eve nakliyat şirketleri beylikdüzü evden eve nakliyat beykoz evden eve nakliyat kurtköy evden eve nakliyat pendik evden eve nakliyat