Çocuk Odası Modelleri

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 94. yılını kutluyoruz bugün. Dünyanın dört bir yanından çocuklar kendi bayramlarını akranlarıyla kutlamak için bir kez daha Türkiye’de buluşuyor. Bu mutlu günde çocukların bayram sevincine onların verdiği enerjiyle bizler de ortak oluyoruz. Yapı Dekoratif ailesi olarak çocuk istismarlarının, çocuk tacizlerinin son bulduğu, okul çağındaki kızlarımızın bebek büyütmek yerine kalem tuttuğu, yani büyükler olarak vicdanımızın çok daha rahat olduğu nice 23 Nisan’lar diliyoruz.

Eskilerin “evin altın topu” diye bahsettikleri çocuklar için evi daha yaşanılabilir hale getirmek için şuan en sevilen yöntem çocuk odaları. Çocuk odası, birbirinden farklı konseptlerde tasarlanmış olan çocuk odası mobilyalarının tamamı için kullanılan ortak isimdir. Çocuk odalarında takım olarak bulunan mobilyalar ise bir karyola ya da ranza, çalışma masası, çocuk dolabı, çamaşırlık ve bazen de kitaplık. Bu mobilyaların yanı sıra çocuk odası dahil olan sandalye, avize, perde ve tüller de takımı tamamlayan aksesuarlar oluyorlar. Çocuk odalarında dekorasyon açısından bir kategorizasyon yapacak olursak erkek çocuk odası ve kız çocuk odası olarak yapmak mantıklı olacaktır.

    

Çocuk odası tasarımlarında son dönemlerde dikkat çeken detay çocuklar tarafından sevilen animasyon filmleri ve karakterlerin konsept olarak kullanılmasıdır. Kız çocuklar için tasarlanan çocuk odalarında spesifik olarak pembe tonlarının tercih edildiğini söylemek yanlış olmaz. Kız çocuklar tarafından mor tonları da en az pembe kadar seviliyor. Kız çocuklar için tasarlanan çocuk odası modellerinde en çok tercih edilen ve satılan modeller Hello Kitty ve Barbie modelleri. Bu figürlerin kullanıldığı çocuk odaları kız çocuklar tarafından çok seviliyor. Konseptlerin dışında bir de kalp detayları ve peluş oyuncaklar çocuk odalarında oldukça sık kullanılıyor.

Erkek çocuk odası modellerinde kullanılan konseptler ise eskiden denizcilik ve spor iken, şimdi bu konseptlerin yanına arabalar da eklendi. Animasyon filmlerin etkisiyle erkek çocukların gözdesi olan araba karyolalı çocuk odası tasarımları şuan en çok satılan modeller. Erkek çocuk odalarında en sık kullanılan renkler ise siyah, beyaz, kırmızı ve mavi. Şuanlık Çilek Odası çocuk odası modellerinde en sık kulağımıza çalınan marka. Özellikle erkek çocuk odası modellerinde çok farklı tasarım seçenekleri de mevcut.

İki çocuklu aileler için de çocuk odası modelleri fazlaca var. Yukarıdaki seçeneklerin tamamı ranzalı ve daha geniş mobilyalı olarak da üretiliyorlar. Yani beğendiğiniz bir modelin iki kişilik olanını da rahatlıkla bulabilirsiniz. İki kişilik çocuk odalarında çocuklardan birinin kız birinin erkek olması durumunda mobilya ve duvarlarda en çok tercih edilen renkler sarı ve yeşil. Siz de bu renklerdeki çocuk odalarından birini temin edebilirsiniz.

Bu yazı Bebek-Çocuk Odası, Dekorasyon kategorisine Emrah Sarıdaş tarafından yazılmıştır. yer imlerinize ekleyin.

Emrah Sarıdaş hakkında

Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.