Defne Ağacı

0
6114

Defne ağacından bahsetmek istiyoruz sizlere. Bahçe için iyi bir tercih olacağını düşünüyoruz. Akdeniz’e özgü bir bitkidir defne ağacı. Görünüm olarak ağaç ile çalı arasında olan bir bitki olan defne ağacı genelde 2-6 m boyundadır ama boyu 10 metreyi bulabilir. Gövdesinin alt kısmı gri, üst kısmı yeşildir. Yaprağın görünümü ucu mızrak ucu gibi ve kenarları dalgalıdır. Yaprakları 6 ila 12 cm uzunlukta ve 2–4 cm genişliktedir ve muhteşem bir kokusu vardır. Çiçekleri 1 cm çapında  açık sarı veya yeşildir, sapın aynı noktasından 4-5 tanesi birden çıkarak birer öbek oluşturabilir. Bu çiçek öbekleri yaprağın yanında çift olarak açarlar. Ağaçlar erkek ve dişi olarak ayrılırlar. Meyvesi yaklaşık 1 cm çapında, içinde tek bir tohum barındıran siyah bir yemiştir. Bu yemişler daha sonrasında tohum olarak kullanılır. Defne ağacının yapraklarından bir çok amaçla faydalanılmaktadır. Örneğin yemeklerde tat vermek amaçlı kullanılmaktadır. Buğulama yapılan balıkların üzerine konarak balığa lezzet vermek için kullanılmaktadır.

 

 

    

Ayrıca defne yaprağı Avrupa’da bir çok ülkede kurutulup salça yapımında kullanılmaktadır. Defne ağacının en büyük düşmanı yaprak bitidir. Defne bitkisinin anavatanı Doğu Akdeniz bölgesidir. Soğuğa karşı çok fazla dayanamayan bitkinin yaprakları yaz kış yeşil kalır.Akdeniz defnesinin süs bitkisi olarak da kullanıldığını belirtelim buradan. Ilıman iklimi seven defne ağacı aynı zamanda şifalı bir bitkidir. Romatizma ağrılara, kulak ağrılarına ve deri kızarıklıklarına iyi gelmesinin yanı sıra antioksidan güce de sahiptir.Defne yağı defne meyvelerini sıkarak elde edilen, 30 °C’de eriyen bir yağdır. %95 yağ asitlerinden ve %5 esansiyel yağlardan oluşur. Yağ, en çok sabun üretiminde kullanılıp, bunun yanı sıra kozmetik sanayisinde cilt nemlendirici olarak kullanılır. Defne ağacından elde edilen yaprağın bir de ekonomik gelir boyutu vardır. Yıllık üretimi 8 bin ton olan defne yaprağının yaklaşık olarak % 80’nini Türkiye karşılamaktadır. Mitolojik olarak birde hikayesi vardır Akdeniz defnesinin. Apollo’nun simgesi olan defne Apollo’nun aşkını anlatır. Apollo nehir tanrısı Peneus’un kızı Dafni’ye aşık olur. Fakat Dafni onu istemez ve kaçar. Apollo’ya yakalanmak üzereyken Peneus kızını kurtarmak için onu defne ağacına dönüştürür. O günden sonra Apollu defne ağacının kendi ağacı olduğunu ilan eder.

 

 

.

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikSineklik Modelleri
Sonraki İçerikAlez
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.