Dekorasyonda Sarmaşık

1
8403

Doğa ile iç içe olmak isteyenlerin tercihidir sarmaşıklar. Çok hızlı uzayan ve yayılan bu güzel bitkiler ev ve bahçe dekorasyonunda da oldukça sık görülür. Bina dışı için düşünülen sarmaşık seçeneklerinin arasında soğuğa ve dış ortam şartlarına dayanıklı sarmaşıklar tercih edilir. Bir binayı sarması bir kaç yıl alır fakat sonrasında artık yemyeşil bir bina ile karşı karşıyasınızdır. Özellikle müstakil veya iki katlı evlerde tercih edilen sarmaşıklar apartmanlarda ve şehirlerde daha çok bahçe duvarları için kullanılmaktadır. Sadece havayı temizlemesi açısından değil aynı zamanda dekoratif açıdan da en kolay yetiştirilebilen ve kullanılabilen bitkidir sarmaşıklar. Bakımı çok da kolay olan sarmaşıkların bir çok türü vardır. Sarmaşık seçerken nerede ve nasıl kullanmak istediğiniz önemlidir. Öncesinde de belirtiğimiz gibi dışarıda ve evde tercih edilecek sarmaşıklar farklıdır. Çok hızlı uzayan ve saran yabani sarmaşıkları ev için kullanamazsınız ama dış cephe ve bahçe duvarı için muhteşem bir seçenektir.

 

    

 

Bahçede duvar için kullanacağınız sarmaşığı bahçenin bir köşesinden dikerek sarması için belki bir ip veya bir çubuktan yardım alabilirsiniz. Sonrası kolay, zamanla yolunu bulan sarmaşık dalları belki de çok bakımsız görünen bahçe duvarınızı çoktan kaplamış bile. Sarmaşıklar çardaklar için de çok fazla tercih edilmektedir. Yine çardağın bir köşesine dikmeniz yeterli olacaktır. Öyle özel bir bakım gerektirmeyen yabani sarmaşıklar kendiliğinde büyüyebilirler. Arada bir su vermeniz ve ölü yapraklarını veya dallarını toplamanız yeterli olacaktır. Evde dekoratif olarak tercih edeceğiniz sarmaşıklar daha yavaş uzayan türden olmalıdır. Duvara monte edeceğiniz bir saksı ile aşağıya sarkmasını sağlayabilirsiniz. Saksı için sadece duvara monte modeller değil çok çeşitli ürünler de kullanılmaktadır. Dar bir kabı bir ferforje demir ile kombin edebilir tavandan aşağıya doğru sarkıtabilirsiniz. Küçük toplar gibi görülen bu sarmaşık topları aynı zamanda dekoratif açıdan da bir hoşluk yaratacaktır. Sarmaşıklar sadece bina, bahçe ve ev için de değil daha bir çok yaşam alanında dekoratif olarak kullanılabilir. Örneğin merdiven kenarları, balkon demirleri, kış bahçeleri bu alanlardan sadece bazılarıdır.

Önceki İçerikVazo Modelleri
Sonraki İçerikBina Boyası Modelleri
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.