Dekorasyonda Renk Uyumu

0
6728

Dekorasyon çok zengin bir yelpaze doğrusu.Yaşadığımız her mekanı her yaşam alanını düzenlemek ve güzelleştirmek için yapılan dekorasyon sonsuz bir çeşitliliğe sahip. Dekore etmek istediğiniz alan için kullanacağınız mobilya ,aksesuar ,perde,cam ,kapı , boya ,halı daha bir çok kullanılabilecek malzeme var. Peki dekorasyon yaparken nelere dikkat etmeliyiz.Profosyonel tasarımcıların,mühendislerin,mimarların vb. meslek gruplarının belli başlı kriterleri ve öncelikleri vardır.Bunların başında gereklilik gelir.Sadece dekorasyon alanında değil,hayatın her alanında hedefe başarı ile ulaşmanın kriteri gereklilikleri doğru tespit etmektir. Bu sebeple dekore edeceğiniz yaşam alanında öncelikle gerekli şeyleri gözden geçirin. Size gereken şeyleri saptadınız,geriye ne kaldı gerekli malzeme ve aksesuarları temin etmek . İşte bu nokta da doğru dekorasyon için alacağınız şeyin kalitesi modeli önemli olduğu kadar renk uyumu da önemli.Seçeceğimiz renkler ve kombinasyonları bizleri hüzne sokabileceği gibi,mutluda edebilir ve aynı zamanda hayata bakış açınızı yansıtabilir. Örneğin kırmızı rengini ağırlıklı kullanıldığı bir alan bizlere sıcaklık ve rahatlık sağlayabilir.Çok beğenerek aldığınız mobilyanın rengi aldığınız yada beğendiğiniz bir başka aksesuar ile uyumlu bir renge sahip değil ise dekore ettiğiniz mekan ayrı tellerden çalacaktır. Dekorasyonda oluşan uyumsuzluk göze hiçte hoş gelmeyen bir görüntü kirliliği yaratacaktır. Bu nedenle dekorasyonda renk uyumu daha doğrusu renklerin birbiri içerisindeki kombinasyonu çok önemlidir.Çok renkli bir kişiliğe sahip olabilir fakat bir araya gelmemesi gereken şeyleri beğeniyor olabilirsiniz. Sevdiğiniz renkleri bir araya getirirken çok kötü bir uyumsuzluk oluşuyor olabilir.Bu denli hoş olmayan bir sürpriz yaşamamak için evinizde yada ofisinizde ne tarz renklerin hakim olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Ne istediğinizi bildiğinizde dekorasyon daha keyifli ve kolay olacaktır.

    

Evini yada ofisini profosyonel bir yardım almadan dekore etmek isteyenlere de birkaç önerimiz var.

*** Her dekorasyonun bir ana rengi ve bir çok yardımcı rengi mevcuttur.Örneğin kahve bir ana renktir . Şayet seçtiğiniz renk kahve ise yardımcı renkleri krem , kese kağıdı rengi , bej gibi özü kahveden gelen ama daha açık renklerdir. Kahve tonuna hareket kazandırmak için ise seçeceğiniz renkler arasında hardal,turuncu ve çok hafif bir yeşil seçtiğiniz ana rengi bir bütün olarak harmanlamanıza ve dekorasyonunuz da oluşan pastelliğe hareket kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

*** Dekorasyonunuzda kullanmak istediğiniz ana renk yeşil ise,doğada bulunan bir çok yeşil tonunu kendinize baz alabilir ve renk uyumunu sağlayabilirsiniz bulunabilirsiniz.Eğerki yardımcı bir renk arıyorsanız,beyaz yada turkuaz bu kombinasyona ideal bir seçenek olacaktır.

*** İnsanın enerjisini yükselten bir renk olan mor gücü temsil eder. Hormonal aktiviteleri düzenleyen bu renk aynı zamanda zihinsel ve sinirsel hastalıklarada iyi geliyor. Yatak odalarınız için sanırım en iyi seçeneklerden bir tanesi bu renk.

*** Sakin bir oda için en ideal renk mavidir. Bütün günün yorgunluğunu ve stresini azaltmak için mavi rengi odalarınızın baş tacıdır. Aynı zamanda uyku probleminiz var ise mavi renkleri ve tonlarını kullanabilirsiniz.

*** Renk uyumunda dikkate alınması gereken belli başlı profostonel teknikler vardır.

a-)Analog renkleri bir arada kullanma

b-)Tamamlayıcı renkleri bir arada kullanma

c-)Üçlü renk kombini ( Bir ana renk, 2 yardımcı renk )

d-)60-30-10 kuralı (%60=Duvarlar) (%30=Koltuklar,Perdeler,Halılar) (%10=Aksesuarlar,çiçekler vs.)