Dekoratif Şömine Modelleri

0
4518

Eskilerin zorunlu ısınma gereçleri bugünün alternatif dekorasyon ürünlerinden bir tanesi oldu. Şömineler hala dağ evlerinde birincil ısınma alanları olsa da günümüzde birbirinden farklı tasarımlarıyla bugün modern dekorasyonun bir parçası haline geldi. Şöminelerin her eve girememesinin önemli sebeplerinden bir tanesi baca için havalandırma iken bir diğeri salonlarda yeterli alanın bulunmaması idi. Ancak yeni tasarımlar bütün bu sebepleri ortadan kaldırıyor.

Dekorasyon açısından şömineleri ikiye ayıracak olursak ilk yol ayrımı açık alan ve kapalı alan şömine modellerinde ortaya çıkar. Şömineler sadece salonlarda ya da yatak odalarında değil balkonlarda ve bahçelerde de kullanılabilen yapılardır. Yeni tasarımlarda ev içi şömine modellerinde seçenek çok fazla olduğu gibi ev dışı alanlar için de yükseklik ve kullanılan yapı malzemesi açısından çok fazla alternatif bulmak mümkün.

    

Hem açık hem kapalı alan şöminelerinde farklılık gösteren bir diğer ayrıntı ise şömine bacasında yatıyor. Eski tasarımlardan farklı olarak artık bacasız şömineler de mevcut. Bacasız şömineler açık alan ya da kapalı alanda üretilmelerine göre farklılık gösteriyor. Açık alan bacasız şöminelerinde sadece dekoratif bir ateş kısmı bulunuyor. Kapalı alanlarda ise bacasız şömineler çoğunlukla elektrikli oluyor. Elektrikli şöminelerde odun ile ateş yakmadığınızdan duman problemi de ortadan kalkıyor. Buradaki yapı ocaklardaki yapı ile hemen hemen aynı. Bacalı şöminelerde ise baca eskisi gibi şömineye bitişik olacak diye bir zorunluluk yok. Davlumbaz tarzı bir görüntü ile ocak ve baca birbirinden ayrı da olabiliyor.

Son olarak kullanılan yapı malzemelerinden bahsetmek istiyorum. Eski şöminelerde kullanılan ağırlıklı yapı malzemesi taştı. Pişirilmiş toprak ve ateş tuğlaları diğer alternatiflerdi. Bugünkü tasarımlarda ise seçenek dikkat çekecek kadar çok arttı. Cam ise bu yapı malzemelerinin başında geliyor. Şeffaf aksesuarları sevenler için cam şömine modelleri oldukça ideal görünüyor. Metal alaşımlar ise bir diğer alternatif. Siyah, gri ve beyaz ağırlıklı renkler olmak üzere su damlası şeklinde bile metal bir şömine modeli bulmanız mümkün. Duvar paneli şeklindeki şömineler de çok şık. Eğer yeterli alanınız varsa bu şömine modellerini özellikle tavsiye ederim.

Önceki İçerikEbeveyn Banyosu Modelleri
Sonraki İçerikEv Ofis Dekorasyonları
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.