Desen Çeşitleri

0
11710

Kimi zaman bir şal hanımların zarif boynuna dolanan kimi  zaman ayaklarımızın altında bir bahar .Bazen duvarlarımızda bir gökyüzü yada duvarlarımız da görsel bir şölen. Hayatımızda ne varsa hepsinin bir deseni bir dokusu var. Desenler o kadar çeşitli ki yazımı da ancak bir kısmına yer verebileceğiz. Kumaş desenleri ,doku desenler,çizgili desenler,pullu desenler,baskılı desenler,kilim desenleri,modern desenler aklımıza gelen bazı başlıklardan sadece bir kaçı. El emeği göz nuru ile işlenen desenler var ki paha biçmek zor gerçekten. Desenli ürünler modellere hayat veriyor birleşiyor ürünle . Çok da beğenmediğiniz bir ürünü desenli bir şekilde gördüğünüzde gözünüze hoş gelebiliyor. Mutfak perdeleri, yastık kılıfları,nevresim takımlarını desensiz düşünmek gerçekten zor sanki.Desen derken doku desenleri de göz ardı etmeyelim. Desen illede farklı figürler içermek zorunda değil aynı renk içerisinde sadece doku olarak desenlerde son derece şık.

    

Tablolarda ve çerçevesinde kullanılan desenler de ahşap ve tual üzerinde daha bir başka. desenler atmosferimiz ,desenler yaşam alanlarımız. Hayatımızın her bir evresinde bir desen bir renk var.Bir yemek takımında kullanılan desenler nasıl da hayat veriyor porselene. Çini ile işenen el emeği göz nuru ürünler desenler de ki hayal gücünü gözler önüne seriyor. Sınırsız desen üretebilirsiniz Bunun için gerekli olan hayal gücünüz.Boyalar ve çeşitli aksesuarlar kullanarak duvarlarınıza sıra dışı desenler çizebilirsiniz. Ahşap ürünlerde oyma desenler yaparak çok şık çerçeve modelleri, sehpalar, askılıklar ,aynalar yapabilirsiniz. Bir kaç desen önerisi de sandıklar ile ilgili . Hediyelik yapabileceğiniz takı sandıkları gerçekten farklı bir fikir. kendi el emeğiniz göz nurunuz ile boy boy üretilen ahşap ürünleri boyaları kullanarak çiçek desenleri ile süsleyebilirsiniz. Aklınızda bir desen olmasa da kendiliğinden gelecek ve fırçanız sizi yönlendirecektir. Yok benim hiç yeteneğim yok diyenler için ise hazır modeller imdadınıza yetişiyor. Hazır üretilen bu desenler alabilir istediğiniz herhangi bir obje üzerine uygulayabilirsiniz. Kumaşlar için de üretilen bu desenleri ütü ile ısı vererek kumaşa geçirebilirsiniz. Ahşap için den uygulaması ise karbon yöntemi ile mümkün. Duvarlarında farklı desenler yaratmak isteyenler için de kabartmalı duvar kağıtlarını öneriyoruz. Bu kabartmaları farklı boyalar ile boyayabilirsiniz de.Desenler hayatımızın rengi.

 

 

Önceki İçerikMutfak Köşe Takımları
Sonraki İçerikEkmek Kutuları
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.