Desenli Parke

0
5533

Yer döşemelerinde yıllar geçse de eskimeyen bir üründür parkeler. Kimi zaman bir salonun  kimi zaman bir odanın döşemesinde kullanılan parkelerin modelleri de geçen zamana ayak uydurmayı başarıyor. Daha önce bir yazımızda parke modellerinden bahsetmiştik. Fakat bugün apayrı bir başlıktan desenli parke modellerinden bahsedeceğiz. Desenli parkeler sistem olarak yine bildiğimiz klasik parke modellerinden farksız. Tek farkı üzerinde bir desen bir motif içeriyor olması. Büyük balo ve toplantı salonlarında özellikle tercih edilen bu desenli parkelerin evde yine salonlar için uygulanabilecek küçük motifleri de var. Klasik dekorasyon için tercih edilen bu desenli parkelerin antikavari bir de havası var. Desenli parke modellerini ilgili satış noktalarında bulabilirsiniz. Fakat diğer parke seçeneklerine göre fiyat farklılığı olduğunu da belirtelim. Aşağıda desenli parkeler ile ilgili görsellere yer verdik. Yer döşemesinde farklılık arayanlar için yeni bir seçenek olabilir.

 

 

    

Desenli parkelerin bir motif ve desen bütünlüğü oluşturduğunu belirtik. Bu desenler kimi zaman özgün bir motif kimi zaman da bir yazı olabiliyor. Hatta boya renkleri ile oluşturulmuş eskitme modeller de yine yeni moda parke modelleri arasında ilk sırada yer alıyor. Klasik bir dekorasyon sevenlerin tercih ettiği parke modelleri parlak desenler olurken daha modern ve spor dekorasyonlar için mat ve eskitme parkeler daha çok tercih ediliyor. Desenli parkelerin de yine klasik parke modelleri gibi zaman zaman sistre bakımının yapılması gerekiyor. Çok uzun ömürlü olan bu parke modelleri üzerindeki desenleri ile de kullanıldıkları mekana bir ayrıcalık katıyor. Bu değişik yer döşemesin de ayrıca marküteri parke işlemi adı verilen de bir sistem de kullanılıyor. Bu işlem parkelerin lazer kesim ile istenilen geometrik desenlerin bir araya getirilebilmesi olayına deniyor. Bu sistem yardımı ile daha şık ve modern desenler yaratmak da mümkün oluyor. Görselliği ön planda tutan desenli parkeler sanki bir halı bir kilim gibi yerleri süslemeye devam ediyor. Desenli parkeler arasında klasik özgün çalışmalar dışında yazılı ve oyma desenli parkeler de yine en çok beğenilenler arasında.

 

Önceki İçerikOfis Dekorasyonu
Sonraki İçerikRetro Mobilya
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.