Dış Cephe Kaplamaları ve Isı Yalıtımı

0
5652
ısı yalıtımı

Isı yalıtımı konusu özellikle son yıllarda çok fazla konuşulan ve uygulanan çok önemli bir konudur. Dolayısı ile ısı yalıtımının uygulandığı binalar, uygulanmamış binalara oranla enerji tasarrufu ve başarılı ısınma veya serinlik konusunda çok öndedir. Yeni yapılan binaların çoğunda yalıtım varken eski binaların neredeyse hiç birinde yalıtım ve dış cephe kaplaması yoktur.Mutlaka  dikkatinizi çekmiştir eski binalarda oturan insanlar doğalgaz faturalarından ve ısınamamaktan şikayetçidir.Dış cephe kaplaması sonradan da yaptırılabilir bina yapımında yaptırılması şart değildir.Ama yeni yapılan binaların yapımında hem dış hem de iç yalıtım yapılması işi daha kolaylaştırır ve görsel olarak ta daha hoş olmaktadır. Isı yalıtımı için dış cephe kaplamaları normalde yeterlidir. Fakat bu kaplamaların belirli standartlara uygun olması gerekmektedir. TS 825 hesaplamaları da bunlardan biridir. Kullanılan dış cephe malzemesinin kalınlığı önemlidir. Elde edilmek istenen ısı ve yakıt tasarrufuna ulaşmak için binanın her bölgesinin dış cephe kaplamaları ile kaplanması gerekmektedir. Aksi halde istenilen sonucun elde edilmesi zordur. Binanın tamamına uygulanan cephe kaplamasının dışında pencerelerde de iyi bir ısı yalıtımı olması, bütünlüğün sağlanması için gereken etkenlerden biridir. Bu sebeple kullanılan çift camlı pencereler bu konuda gerekli desteği sağlamış olacaklardır.Isı yalıtımı sadece kış aylarını akla getirmesin nihayetinde yazında fazla ısı insanları rahatsız etmektedir.Isı yalıtımı hem yaz aylarında hem de kış aylarında hayatınızı kolaylaştıracaktır.

    

Bir binada uygulanan ısı yalıtımının ne derece iyi yapıldığını anlayabilmek için kullanıla malzemenin kaliteli olup olmadığına bakılması gerekir. Malzemenin kalınlığında herhangi bir sıkıntı yoksa ve paket sistemler kullanıldıysa doğru yalıtım yapılmış demektir. Bunun yanı sıra dairenin içerisinde zamanla küf, rutubet gibi etkenler ortaya çıkmıyorsa, uygulanan ısı yalıtımında herhangi bir problem olmadığının göstergelerinden biridir.  Doğru cephe kaplamasının yapıldığını anlamanın yollarından biri de, işlem bittikten sonra zeminde meydana gelebilecek çatlakları gözlemlemektir. Bu tarz çatlaklar oluşmamışsa, yine ısı yalıtımı ile ilgili herhangi bir sorun yok demektir. Gelen faturaların azlığı, daire içindeki boyalarda kabarma olmaması da işlemin olması gerektiği gibi uygulandığının bir göstergesidir.

Yeni yapılan binalar artık ısı yalıtım sistemleriyle birlikte yapılmaktadır. Fakat eski binaların çoğunda dış cephe kaplaması bulunmadığından, kısa sürede bu işlem uygulatılmalı ve gerekli tasarruf sağlanmalıdır. Çünkü ısı yalıtımının önemsenmesi gereken ciddi faydaları bulunmaktadır. Her şeyden önce ödediğiniz faturaların hakkını verecek şekilde artık sizi ısıtıyor olması ve her ay yakıt giderlerinin düşmesi de ısı yalıtımının önemini bir kez daha vurgulamaktadır. 

Önceki İçerikFranke Mutfak ve Banyo Sistemleri
Sonraki İçerikDekoratif Sepet
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.