Dresuar Modelleri

0
6860

Dilimize Fransızcadan geçmiş olan dresuar, antreler başta olmak üzere evin hemen her yerinde kullanılabilen mobilyalardır. Klasik model dresuarların en belirgin özellikleri uzun bacak boyları uzun ve çoğunlukla uzun ve dar üst bölümleridir. Sehpayı andıran bir görüntüsünün olmasıyla birlikte, sehpa olarak değil dekorasyon amaçlı olarak kullanılır. Dresuarlarda kullanılan genel yapı malzemeleri ahşap veya metaldir. Evinizin dekorasyonuna göre dilediğiniz yapı malzemesini tercih edebilirsiniz.

Dresuarların evlerde en sık kullanıldığı bölüm antreler. Bunun birinci sebebi evin girişine sevimli ve özellikle çok uzun ve geniş antreler için “kalabalık” ve düzenli bir hava katmak. Siz de eğer geniş ya da uzun bir antreye sahipseniz, bu alanı şık ve sevimli bir şekilde doldurabilecek olan dresuarlardan faydalanabilirsiniz. İkinci sebep ise eve girişte anahtar gibi küçük objeleri bırakabileceğiniz bir alan yaratmak. Çoğunlukla dekorasyon amaçlı kullanılsa da bir işlev kazanmaları açısından da yardımcı olabilecek mobilyalardır. Antre kullanımlarının yanı sıra salon, yatak odası ve hatta banyolarda da dresuarların rahatlıkla kullanabilirsiniz. Salonlarda ve yatak odalarında çoğunlukla bir vazo ya da şamdan ile kullanılan dresuarlar, banyolarda küçük aksesuarlarla ortamı hareketlendirmek amacı ile kullanılıyor. Siz de evinizin istediğiniz herhangi bir bölümünde farklı aksesuarları dresuarları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

    

Dresuar tasarımlarının da zaman içerisinde çeşitlendiğini düşünürsek, bugün ev ya da ofis dekorasyonunuza uygun birden fazla model ve tasarımı bulabilmeniz mümkün. Modern tasarımların birçoğundan farklı olarak klasik ve retro tasarımlarda çekmece bulunmuyor. Sehpa görüntüsüne daha yakın ve sadece dekorasyon amaçlı olan bu tasarımları özelllikle antrelerde tercih edebilirsiniz. Yeni tasarımların bir kısmında ise kullanışlılığı arttırmak açısından çekmeceler de kullanılmış. Eğer sadece dekorasyon olmasın, biraz da işime yarasın diyorsanız bu çekmeceli modelleri incelemenizi öneririm. Çok fazla yer kaplamadıkları için çekmeceli dresuarları antre ve banyo da dahil evin hemen her yerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çekmeceli modellerin yanı sıra, bacak kısmına monte edilmiş rafların olduğu tasarımlar da mevcut. Görünür bir yerde durmasını istediğiniz eşyalarınız için bu tarz raflı dresuarlar oldukça ideal. Raflı dresuarlar çoğunlukla antre ve banyolarda kullanılıyor.

Evinizin dekorasyonuna göre hem modern hem retro ve klasik bir çok dresuar modelini rahatlıkla bulabilirsiniz. Özellikle geniş odalara, salona ve banyoya sahip evlerde hoş bir görüntü yakalayabilmek için dresuar modellerini kullanabilirsiniz. Evinizin ya da mobilyalarınızın ve ev aksesuarlarınızın renklerine uygun dresuar modellerini de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Önceki İçerikBoy Aynası Modelleri
Sonraki İçerikDavlumbaz Modelleri
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.