2015 Yılı Dekoratif Aynalar

Bugün odamın duvarına bakarken bomboş olduğunu ve onu renklendirebileceğimi düşünerek aklıma birden aynalar geldi. Bir insan neden baktığı duvarda görmesin ki ? Boş bir duvara bakmaktan iyidir 🙂 Sonra sıradan bir ayna yerine dekoratif bir ayna arayışına başladım. Bunları sizlerle de paylaşmak istiyorum. Hadi gelin beraber seçelim.

 

dekoratif-ayna

Mesela kız kulesi formunda dekoratif bir aynadan kendinize bakmak istemez misiniz ?

dekoratif-ayna2

Klasik motiflerle süslenmiş şık ve gösterişli bir ayna modeli.

dekoratif-ayna3

Vestiyeriniz de misafirlerinizi karşılayacak şık bir ayna görmek istersiniz diye düşünüyorum.

dekoratif-ayna5

Bayan portresi formunda bir başka şık ayna daha gerçekten duvarımıza renk katacaktır.

dekoratif-ayna6

Farklı bir şekilde dizayn edilmiş duvarımıza farklı bir hava katabileceği aşikar olan bir model daha.

dekoratif-ayna7

Hem duvar saati hem bir ayna gayet kullanışlı değil mi ?

, dekoratif-ayna8

Kedi severlerin hoşuna gideceğini düşündüğüm bir ayna modeli. Kendinizi kedilerin gözünden görmeniz için bir fırsat.

dekoratif-ayna9

Adeta İstanbul aşıkları için tasarlanmış İstanbul portresi şeklinde tasarlanmış ayna.

dekoratif-ayna10

Altın varak çerçeveye sahip klasik görünümlü duvarınıza şık bir hava katacak  ayna tasarımı.

dekoratif-ayna11

Evinize şans getirmesini umut edeceğiniz yonca motifine sahip bir ayna tasarımı. Gerçekten hoşunuza gidebilir.

dekoratif-ayna12

Evinizde kelebekler uçuşsun istiyorsanız bu ayna tam size göre.

dekoratif-ayna13

Duvar saati konseptinde olan bu aynamız gayet ilgi çekici durur diye düşünüyorum.

dekoratif-ayna14

Bal peteği şeklinde tasarlanmış bu ayna duvarınızın renklenmesini istiyorsanız bu isteğinizi şüphesiz yerine getirecektir.

dekoratif-ayna15

Evinizi kocaman bir akvaryuma çevirmek istiyorsanız duvarlarınız da bu aynaları kullanabilirsiniz. Umarım  duvarlarınızı renklendirmek için dekoratif ayna modelleri size bir fikir vermiştir. Bir başka yazımız da görüşmek üzere. Yorumlarınızı bekliyorum.

Doğal Taşlarla Evinizi Zenginleştirin !

Taşlar  ile iç ve dış mekan dekorasyonu yapmak son yıllarda bir trend haline geldi. Aslında çok eski çağlardan beri kullanılan bu ayrıntı naturalliğe olan ilginin artmasıyla tekrar gün yüzüne çıktı.  Doğal taş kullanımını salonda, mutfakta, yatak odasında hatta banyolarımızda bile görebiliyoruz. Doğal taşların evimizi eşsiz bir şıklığa ve otantikliğe kavuşturduğu tartışılmaz bir gerçek. Maliyet olarak farklılıklar gösterse de evini daha ferah  bir hale getirmek için her ev sahibinin kullanabileceği bir yöntem desek yanılmayız. Şimdi bazı örneklere bakalım.

doğal-dekorasyon

    Burada bir oturma odasının duvarını görüyoruz. Anıların olduğu resimlerin arkasına nostaljik bir hava katmamış mı sizce ?

dogaltas-dekorasyon1

  Yatak odasında ise başlık yerine alternatif olarak kullanılabileceği gibi başlığı tamamlamak amacıyla da kullanılabilir görselde bunun en bariz örneğini görüyoruz. Duvarlarınıza alternatif olarak dolak kapaklarında taş kullanımı sıra dışı seçim olacaktır.

dogaltas-banyo

Ve banyomuz, sizce de taşların arasından akan bir kaynak suyunun altında duş alıyormuşsunuz hissi yaratmaz mı ?

Banyoda kullanılan renklere bağlı olarak bütün taşlar ya da parça taş kullanımı çok önemli! Banyonuzda daha çok koyu renkler hakimse beyaz, bej  tonlarındaki parça taşların zemin, duvar, banyo kapaklarında çekinmeden kullanabilirsiniz. Banyonuzda açık renkler hakimse bu konuda oldukça şanslı sayılırsınız! Yeşil, pastel ve çok koyu tonlu taşların kullanımı asla göze batmayacak aksine oldukça dikkat çeken bir ayrıntı olacaktır.

dogaltas-mutfak

       Gelelim taşların kullanım merkezi mutfaklara. Tezgah üstü ve duvarlarda fayans yerine kullanmanız şart diyebiliriz! İster parlak ister mat olsun fayanslar daha dayanıksız ve estetik zerafetten daha uzaklar. Oysa açık tonlarda kullanılan parça taşlar hem ahşap ile bütünlük sağlamak da hem de oldukça uzun ömürlü!

dogaltas1

Taşların montesini basit gereçlerle evinizde siz de uygulayabilirsiniz. Önemli olan evinizin tarzına uygun olan taşı bulmak!

dogaltas-somine

Doğal taşların şıklığıyla dizayn edilmiş güzel bir şömine !

dogaltas-dekorasyon3

Yemek masamızın arkasın da doğal taşlarla yapılmış bir duvar dekorasyonu iştahını açmaz mı ?

dogaltas-dekorasyon3

Yerleri doğal taşlarla kaplanmış sade bir dekorasyona sahip güzel bir oturma odası görüyoruz.

dogaltas-dekorasyon4

Yine doğal taşlarla dekore edilmiş duvarları görüyoruz. Şömineyle müthiş bir uyum içinde otantik ve sıcak bir hava katmamış mı ?

dogaltas-dekorasyon5

Yine şömineyle iç içe bir doğal taş duvar dekorasyonu görüyoruz. Ne kadar şık !

dogaltas-dekorasyon6

Siz de dikkat ettiniz mi bütün doğal taş duvar dekorasyonları şömineyle iç içe. Ayrılmaz ikili diyebiliriz bu ikiliye.

dogaltas-dekorasyon7

Böyle bir şömine karşısın da ayaklarınızı uzatıp dinlenmek istemez misiniz ? Bütün iş stresi, hayat stresi hepsi anlıkta olsa kaybolacak gibi bir his veriyor.

dogaltas-dekorasyon8

Doğal taşlarla beyazın böyle güzel bir ahenk içinde olacağını bende tahmin etmiyordum.

dogaltas-dekroasyon9

Görselimizde de olduğu gibi bu duvar dekorasyonunu evimizi bölmek için de kullanabiliriz. Mesela mutfağımızla salonumuzu böyle şık bir şekilde ayırabiliriz.

dogaltas-dekorasyon 10

Merdivenleri ancak bu  kadar şık gösterebilirdik herhalde.. Ben ev dekorasyonun da otantikliği seviyorum ve o yüzden sizinle de böyle güzel tasarımları paylaşmak istedim. Umarım beğenmişsinizdir diğer ilginç ve şık dekorasyonları anlatacağım yazılarımız da görüşmek dileğiyle.

Dekorasyonda Filmler

Dekorasyonu akımlar olduğu kadar sanatsal gelişmeler de etkiliyor. Özellikle son zamanlarda bu gelişmelerin en başında filmler geliyor. Özellikle tüm dünyada büyük bir izleyici kitlesine sahip olan filmler sevenleri tarafından modaya uygulandığı kadar dekorasyona da uygulanıyor. Klasiklerden en yenilere kadar birçok önemli film ülkemizde de tasarımlara, dolayısıyla da dekorasyona yansıyor. Peki bu “zamansız” filmleri dekorasyonda nasıl kullanıyoruz? En çok nerelerde karşımıza çıkıyor? Ve hangi mobilya ve aksesuarlara sıklıkla uygulanıyor? Akla ilk çocuk odaları gelecektir. Çizgi filmlerden uyarlanan filmler çocuklar tarafından çok seviliyor ve çocuk odalarında da sıklıkla tercih ediliyor. Ama biz büyükler de çok sevdiğimiz ve arada açıp tekrar tekrar izlediğimiz filmleri evimizde somut hale getirmeyi en az çocuklar kadar seviyoruz.

Batman

Batman özellikle erkekler tarafından sevilir. Bir yatak odası dekorasyonuna da doğru kombinlenler bu tema çok yakışabiliyor.

Charlie Chaplin-Asri Zamanlar

Asri Zamanlar filmini ismen çok bilmeyiz ama Charlie Chaplin büyük küçük herkesin bildiği bir külttür. Bu nedenle dekorasyonda da sıklıkla tercih edilir.

Forrest Gump

Herkesin çok sevdiği Forrest Gump yastıklarda, tablolarda ve saatlerde kullanılıyor ve sevenleri tarafından da sıklıkla kullanılıyor.

Godfather

Godfather filmine yer vermeseydik olmazdı. Evin dekorasyon tarzı ne olursa olsun filmin fanları yer vermeyi ihmal etmiyorlar.

Harry Potter

Harry Potter çocuklar kadar gençler tarafından da çok seviliyor. Hem yatak odası hem de genç odalarında bu temaya rastlamak hiç de zor değil.

Hayat Güzeldir

İzleyen herkesin içine dokunan film Hayat Güzeldir ismiyle bile slogan haline gelmeye yetti. Evlerde Life is Beautiful yazısı sıklıkla tercih ediliyor.

Jurassic Park

Jurassic Park yine genç odalarına tema olan filmlerden. Kapı ve duvar stickler’larını hemen her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kaptan Amerika

Kaptan Amerika’nın teması renkleri ve objeleri ile bir salonun bütün dekorasyonunda kullanılabiliyor.

Kayıp Balık Nemo

Çocuk odası dekorasyonunda en çok tercih edilen film teması Kayıp Balık Nemo’dur. Ancak gördüğünüz gibi banyo ve mutfaklarda da kullanılabiliyor.

Oyuncak Hikayesi

Sıkıcı biblolardan kurtulmak isteyenler Oyuncak Hikayesi gibi eğlenceli animasyon film karakterlerinin koleksiyonunu yapabilirler.

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes tavrı ve konuşmasıyla herkesin hayran olduğu bir film karakteri. Dekorasyonda tema olarak seçilmesi çok da şaşırtıcı değil bu yüzden.

Star Wars

Star Wars efsane haline gelmeyi başarmış bir başka film serisidir. Nevresim takımları, duvar kağıtları ve sticker’ları ile bir bütün halinde dekorasyonda kullanılabilir.

V for Vendetta

Onun hayranı çok fazla. V for Vendetta hala sıklıkla izlenen ve maskeleri çok sevilen bir filmdir. Bu maskeler evde dekoratif obje olarak tercih edilir ve çok da sevilir.

Yeşil Yol

Yeşil Yol bir dönem okullarda bile izletilen çok başarılı bir filmdir. Minik yürekli koca adamı, faresi ve Tom Hanks ile dekorasyonda da tablo ve sticker olarak tercih edilir.

Yüzüklerin Efendisi

Hem Yüzüklerin Efendisi’ni hem de satrancı sevenler bu tasarıma bayılacak! Dekorasyonda da evinizin en özel köşesinde çok şık duracağına hiç şüphe yok.

Dekoratif Ayna Modelleri

Kullanım sıklığı zaman içinde hiçbir değişiklik göstermeyen nadir aksesuarlardan bir tanesi de aynadır. Geçmişten günümüzde kullanılmakta olan birçok eşya gibi, aynalar da asıl kullanım amaçlarının yanında dekorasyon amaçlı kullanılan eşyalar haline gelmişlerdir. Aynalar, aslında hayatımızda olmazsa olmaz eşyalardan biridir. Bayanlar makyajlarını yaparken, saçlarını yaparken, erkekler tıraş olurken, saçlarını yaparken aynaları kullanmak zorundadırlar. Çünkü saydığımız eylemlerin hiçbirini aynalar olmadan yapmak pek mümkün değildir. Çünkü kişiyi birebir kendisine gösteren başka bir eşya yoktur. Dolayısı ile hayatımızdaki önemleri büyüktür. Sürekli yanımızda taşıdıklarımızın yanı sıra evlerde de daha yoğun bir şekilde kullanmaya başladık aynaları. Evin hemen her bölümünde – artık mutfak da dahil – aynaları tercih edebiliyoruz.

Aynalar binlerce yıldır kullanılmaktadır. Eski yıllardan beri de hem dekoratif amaçlı hem de ihtiyaçlara yönelik aktif olarak insanların hayatında bulunmaktadırlar. Fakat son yıllarda evlerde modern dekorasyonun çok yoğun bir şekilde kullanılmasıyla birlikte, aynaların tasarımlarında da ciddi değişikliklere gidilmiştir. Evdeki modern eşyalarla ve diğer aksesuarlarla bir uyum içerisinde kullanılan dekoratif aynalar, evin yapısına ve dizaynına uygun olarak seçildiklerinde göze oldukça hoş görünmektedirler. Dekoratif aynalar salonlarda aktif olarak kullanılmakla birlikte, yatak odası ve banyoda da değişik tasarımlarla kullanılabilmektedirler. Üretici firmalar evin her bölümü için ayrı tasarımlar düşünmüş ve müşterilerin kullanımına sunmuşlardır. Çeşit çok olduğu için kullanılacak aynanın seçiminde biraz zorluklar yaşansa da, en doğru kararı vermek çok da uzun sürmeyecektir. Önemli olan evde bulunan diğer eşyalarla uyumu yakalamak ve her dekorasyon ürünün birbirini tamamlamasını sağlamaktır.

Bu yıl için tasarımlara şöyle bir baktığımızda, daha önce uzun uzun bir yazıda belirttiğimiz boy aynaları yatak odalarında liderliğini korumaya devam edecek. Salon ve diğer odalara geldiğimizde ise tablolu aynalar bu sene çok tercih edilecek gibi duruyor. 5 parçalı tablolardan esinlenilen bu aynalar özellikle salonlarda çok şık duruyorlar. Metal aynalar eski gözde günlerini geride bıraktı. Yine de ferforje ve metal grubu hala tercih ediliyor ve gayet de şık duruyorlar.

Dekoratif ayna fiyatları, aynaların büyüklüklerine ve tasarımlarına göre farklılık göstermektedirler. Fiyatlar hakkında bilgi edinmek için dekoratif ürün satışı yapan web sitelerden veya mağazalardan detaylı bilgi edinmek mümkün.

Duvar Saatleri

Zaman ilk insandan bu yana her daim önemli olmuştur. Ancak hızın büyük bir ehemmiyet kazandığı içinde bulunduğumuz yüzyılda zamanla yarışmak kavramı herkes için önemli problemlerden bir tanesi haline geldi. Zaman yönetimi kavramı da bununla birlikte hayatlarımızın bir parçası olmaya başladı. Saatler bugün gün içinde bulunduğumuz her yerde. Sokaklarda, caddelerde, mağazalarda, restoranlarda, çantamızda, cebimizde ve tabii ki tabletlerimizde ve telefonlarımızda. Bütün bu çeşitliliğe rağmen evlerde kullanılan duvar saatlerinin modası ve kullanılırlığı hiç geçmedi. Dekorasyonun eskimeyen vazgeçilmez aksesuarlarından bir tanesi olan duvar saatleri tasarım açısından da her dönemin ihtiyaçlarına ve modasına ayak uydurmayı başarıyor. İstediğiniz bütün yapı malzemelerinden yapılmış olan bütün modeller şuan ilgili mağazalarda satışta.

Ahşap duvar saatlerinde şuan en çok tercih edilen modellerden bir tanesi ahşap boyama uygulanmış renkli saatlerdir. Roma rakamları, işlem şeklinde rakamlar ve büyük puntolu rakamların kullanıldığı ahşap duvar saatleri ebat olarak da değişiyor. Dekoratif ahşap duvar saatlerinde klasik rakam sıralamasından farklı olarak saatin bir köşesinde toplanmış rakamlar gibi orijinal tasarımlar da üretiliyor. Eskitme ahşap duvar saatleri hem modern hem klasik dekorasyonlarda en sık kullanılan modellerdendir.

Modern dekorasyonda kullanılan duvar saati modellerinde bu yılın modası kanvas tablolu duvar saatleridir. 3 parçaya kadar çıkabilen kanvas tablolu saatler genellikle salonlarda kullanılan büyük saatlerdir. Şık bir tablo ile bir saati bir arada bu duvar saati modelleri sayesinde kullanabilirsiniz. Ünlü ressamların tabloları, manzara, insan figürleri gibi birçok temanın kullanıldığı bu saatler 30 ila 150 TL aralığında bir fiyat gamına sahip oluyor. Kanvas duvar saatlerinin tek parça tablo şeklinde olanları da mağazalarda ve ev dekorasyon sitelerinde satılıyor.

Metal duvar saatleri de yine hem modern hem klasik dekorasyonlarda kullanılıyor. Soyut şekillerin kullanıldığı saatler yatak odası ve salon gibi odalarda tercih edilebiliyor. 7 fil ve kelebek gibi ayrı parçaların bir arada olduğu duvar saatleri de çok şık duran modeller arasında yer alıyor. Dijital saat modelleri modern dekorasyonlarda daha sık kullanılıyor. Antreler dijital saatlerin en sık kullanıldığı ev alanları oluyor.

Mutfaklar için üretilen duvar saati modellerinde tema olarak mutfak ile ilgili görseller kullanılıyor. Klasik duvar saatlerinin yanı sıra magnet şeklinde buzdolaplarının üzerinde kullanılan saat modelleri de çok şık.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

İç cephede olduğu kadar dış cephede de dekorasyon önemli ve dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Günümüzde birçok sanat akımının ve teknolojinin de etkisiyle dış cephe duvar dekorasyonlarında çok fazla birbirinden farklı örnek tasarımlar ortaya çıkmaya başladı. Tabii ki hala eski akımların ve alışkanlıkların da etkisi sürüyor. Dış cephede kullanılan birden fazla farklı yapı malzemesi var. Taşlardan, kaplamalara ve panellere kadar birçok farklı seçenek mevcut. Dış cephe boyaları da hala ağırlıklarını koruyorlar. Değişen bir diğer husus ise dış cephe şekilleri. Düz apartman ya da villa görüntüsünden ziyade çok farklı dış cephe mimarileri de yapılıyor. Yalnızca villa tipi evlerde değil, ofislerde, restoranlarda, müzelerde ve apartman dairelerinde de bu farklılıklar her geçen gün göze çarpıyor.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

İstanbul Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı ile başlayalım. Bu tarihi apartman 1900’lü yılların başında kökleri İngiltere’ye dayanan Yeni Sanat akımından etkilenilerek inşa edilmiştir.

1Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Yukarıda ahşap duvar kaplama kullanılarak tasarlanmış bir dış cephe örneği görüyorsunuz.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Apartmanlarda daha yumuşak hatları tercih edenler yukarıdaki gibi oval dış cephe dekorasyonlarını tercih ediyorlar.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Cam ağırlıklı dış cepheler özellikle villa tipi evlerde çok tercih ediliyor.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Yukarıdaki bina bir apartman. Taş kullanılarak yapılmış ve oldukça farklı görünen bir dekorasyon örneği.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Taş kaplama bir dış cephe dekorasyonu daha. Kaplama rengi konusunda birçok farklı seçeneğiniz var.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Yukarıda dünyanın en çok ziyaretçi alan ve Da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa’ya da ev sahipliği yapan Paris’teki Louvre Müzesi’ni görüyorsunuz. Piramit şeklindeki müze dünyanın mimari harikalarından bir tanesi.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Prefabrik gibi görünse de ahşap duvar kaplama kullanılan bir tasarımdır yukarıdaki ev. Renkler de gayet uyumlu seçilmiş.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Parlak camlar ve paneller sitelere bütünlük ve modernlik katıyor. Özellikle yeşil bir alanın içinde ise.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Rezidans tarzı apartmanlarda bütünlük çok önemli. Gökdelen yerine yukarıdaki gibi uzun bir bina da değerlendirilebilir.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Cam ve taşın uyumu gerçekten görülmeye değer. Hem çok doğal hem çok modern bir görüntü sergiliyorlar.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Doğal taşlar kaplama modellerinde rahatça bulabileceğiniz yapı malzemelerindendir. Beton ile de çok uyumlu görünüyorlar.

Yatak Odası Duvar Dekorasyon Örnekleri

Duvar dekorasyonu çok önemsenmese de odanın tarzını ve derinliğini yansıtan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Yatak odalarında da bütün dikkate ve özene rağmen duvarlara önem verilmemesi odanın düşündüğünüz kadar güzel görünmemesine sebebiyet verebilir. Duvar dekorasyonunda duvar boyalarının kullanımının yanı sıra birbirinden farklı yapı malzemelerinden yapılmakta olan duvar panelleri ve farklı tasarımlardaki duvar kağıtları da çok ön plandadır. Bazı yatak odası dekorasyonlarında ise duvar panelleri yerine dekoratif yatak başlıkları kullanılıyor. Eğer yatak odanız için özel bir duvar dekorasyonu istiyorsanız aşağıdaki görsellerden fikir edinebilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu

TV paneli şeklinde bir duvar dekorasyonunu yatak odalarınız için de tercih edebilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu

Kahverengi ve beyaz dekorasyona sahip bir yatak odası için yukarıdaki duvar paneli ideal bir örnek.

Duvar Dekorasyonu

Ahşap detaylar bordo ya da kırmızı tonları bir yatak odası dekorasyonu isteyenler için biçilmiş kaftan.

Duvar Dekorasyonu

Işıklı duvar panelleri biraz maliyetli olsalar da yatak odalarına çok yakışacaklarına hiç şüphe yok.

Duvar Dekorasyonu

Siyah ahşap bir duvar paneli hemen hemen her tarz için uygun sayılabilecek bir seçim olacaktır.

Duvar Dekorasyonu

Geometrik şekiller üç boyutlu duvar panellerinde kullanıldığında odaya canlılık katacaktır.

Duvar Dekorasyonu

Siyah beyaz yatak odası dekorasyonlarında duvar panellerini de siyah seçmek zorunda değilsiniz.

Duvar Dekorasyonu

Duvar panelleri ile birlikte dekoratif tabloları da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu

Dekoratif desenler birkaç parçalı duvar panellerinde sıklıkla kullanılıyor. Klasik bir tasarım isteyenler rahatlıkla tercih edebilirler.

Duvar Dekorasyonu

Bir duvarı komple kaplatmak yerine ahşap ya da metal dekoratif desenleri de tercih edebilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu

Duvar kağıtlarında da çok fazla seçeneğiniz olacak. Eskitme modeller de bu seçeneklerin bir kısmını oluşturuyor.

Duvar Dekorasyonu

Ahşap üzeri deri kaplama duvar panelleri yatak başlığı olarak da kullanabileceğiniz modellerden yalnızca bir tanesi.

Duvar Dekorasyonu

Yukarıda klasik tasarım bir duvar kaplama örneği görüyorsunuz. Otellerden alışık olduğumuz bu görüntüyü kendi yatak odanızda da oluşturabilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu

Açık renk mobilya ve yatak odası takımları kullanıyorsanız koyu renk bir duvar paneli tercih etmeniz şık duracaktır.

Duvar Dekorasyonu

Resim şeklindeki duvar panellerinde dikkat etmeniz gereken şey panel için ayrılan bölümün tüm resmi ya da büyük bir bölümünü gösteriyor olmasıdır.

Duvar Taş Kaplama

Önceden özellikle villa tipi evlerde dış cepheleri gösterişli ve tabii ki sağlam hale getirmek için kullanılan taşlar artık iç cephelerde de yerini almaya başladı. Özellikle salonlarda ve yatak odalarında tercih edilmeye başlanan taş kaplamalar konusunda seçenek de gittikçe artmaya başladı. Hem country tarzı ev dekorasyonlarında hem de modern yaklaşımlarda oldukça sevilen bir dekorasyon parçası haline gelmeye başlayan duvar taş kaplamaları özellikle geniş bir eve sahipseniz rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Taş kaplamalarda şuan moda olan yaklaşım bütün odadan ziyade odanın bir duvarında ya da duvarın bir kısmında kullanılması. Özellikle TV panellerinin arkasında sık sık kullanılıyor. Ancak yeni tasarım taş kaplamalarla birlikte duvar boyasının salondaki ya da yatak odasındaki yerini yavaş yavaş almaya başlayacak gibi görünüyor. Duvar taş kaplama dekorasyonunda seçimi etkileyen kriterler ise kaplama rengi ve kaplamada kullanılan taşın hammaddesi.

İlk tasarımlara nazaran yeni tasarımlarda taş kaplamalarda kullanılan taşlar oldukça çeşitlendi. Taş bloklarının bir araya getirilmesinden oluşturulan duvar taş kaplamada bu aralar traverten gibi doğal taşlar oldukça moda. Duvarlarınızda taş görüntüsü istiyorsanız taş paneller, eski tuğla kaplamaları ve kültür taşlarından oluşturulan kaplamalar gibi birçok farklı seçeneğiniz var. Taş panellerde görüntü farklılığı açısından birçok farklı model mevcut. Özellikle açık renk bir taş görüntüsü isteyenleriniz varsa taş paneller tam size göre. Kaplama yapımında kullanılan doğal taşlarda da oldukça fazla tasarım seçeneğiniz var. Üzerinde farklı tonlar olan bir taş kaplama istiyorsanız kayrak taşı gibi kültür taşları da zevkinize hitap edecektir. Tuğla kaplamalarda ise bildiğimiz tuğla görüntüsünü evinizin içine ya da dış cepheye taşımanız için üretiliyor.

Renk seçiminde söz konusu duvar taş kaplama olunca düşündüğünüz kadar az seçenek yok. Duvar deyince aklımıza ilk gelen o gri görüntü taş kaplamalarda yerini daha samimi ve sıcak tonlara bırakıyor. Eğer country tarzı bir ev dekorasyonunuz varsa ve duvarınızda açık renk bir taş kaplama dekorasyonu istiyorsanız taş panelleri ya da doğal taşları kullanabilirsiniz. Retro tarzı evlerde ise çoğunlukla tercih edilen model tuğla kaplamalar oluyor. Teknolojiyle donanmış modern bir ev tasarımı için ise yine doğal taşlar kullanılabilir. Dış cepheler için ise özellikle bahçeli evlerde tuğla kaplamalar daha sık kullanılıyor. Tabii ki seçiminize göre evinizin içinde ya da dış cephesinde farklı taşları kullanabilirsiniz. Eğer villa tipi bir eviniz varsa merdiven altları için de duvar taş kaplamalar oldukça şık ve güzel görünüyor. Duvar taş kaplamaları yalnızca salon ve yatak odanız için değil mutfak ve banyonuz için de kullanabileceğinizi de hatırlatmak isterim.

Sanatsal Çerçeve Modelleri

Sanatın her dalı güzel ve özel elbette. Dekorasyona yansıyan kısmı ise daha bir ışıl ışıl kullanıldığı yaşam alanında. Bulunduğu her alanı güzelleştiren sanat eserlerinde sınır yok. Bu sanat eserleri kimi zaman bir mobilya kimi zaman da bir tablo olabiliyor. İçerik ve ürün ne olursa olsun adı üstünde sanat; bir emek söz konusu. Bir çok kişi tarafından bilinmeyen bir sanat ürününden bahsedeceğiz sizlere. Sanatsal çerçeve modellerinden. Makine çıkışı olmayan her biri bir yaratıcılık bir ruh hali içeren ve sonunda bir duygu işi olan sanatsal çerçeve modellerinden. Sanatsal çerçeveler birbirinden güzel model ve desenleri ile resimlerin, tabloların, aynaların ve daha bir çok şeyin çevresini güzelleştirmek amaçlı kullanılmakta. Sanatsal çerçeveler ahşap dahil bir çok malzemeden üretiliyor. Ahşap olan çerçeve modellerinde özgün oyma modellerin yanı sıra çiçeklerin de kullanılması dikkat çekiyor. Sanatsal çerçeve modellerinde renk ve model yelpazesi oldukça geniş.

 

 

Ağır işlemeli ve yaldızlı çerçeveler yağlı boya tablo modelleri için kullanılırken salon aynalarında ve boy aynalarında ise resmen ışıldıyor. Klasik salonların vazgeçilmezleri arasında yer alan varaklı ayna modelleri ve ahşap kalın çerçeveli tablolar ürünün sanatsal boyutunu bir kez daha vurguluyor adeta. Sanatsal çerçeve modelleri üzerine verdiğimiz örnekler elbette bunlar ile sınırlı değil. Özel bir işlem olarak uygulanabilen bu çalışmaların evlerin çerçeve kenarlarında ve yemek odalarında kullanıldığını buradan belirtmiş olalım. Sadece konsol üzerinde bulunan resimlerin çerçevesi olarak düşünülmemesi gereken bir sanatsal işlev sanatsal çerçeve modelleri. Sanatsal çerçevelerin fiyatları yapılan modele göre farklılık gösteriyor. Hazır olarak üretilen çerçeve modelleri de gayet güzel fakat her zaman belirtiğimiz gibi emeğin ve sanatın yeri çok farklı. Dekorasyona önem verenler bilirler; bir bütünlük gerektiren dekorasyon aynı zamanda bir sanat işidir. Her mobilyanın her aksesuarın birbiri içinde bir uyumu bir ahengi olmalıdır ki bu ahenk sizin tarzınızı sizin beğeninizi kısaca sizi yansıtacaktır. Bu nedenle evinizi ,ofisinizi dekore ederken sizden uzaklaşmadan seçimler yapmalısınız.

 

Dekorasyonda Sarmaşık

Doğa ile iç içe olmak isteyenlerin tercihidir sarmaşıklar. Çok hızlı uzayan ve yayılan bu güzel bitkiler ev ve bahçe dekorasyonunda da oldukça sık görülür. Bina dışı için düşünülen sarmaşık seçeneklerinin arasında soğuğa ve dış ortam şartlarına dayanıklı sarmaşıklar tercih edilir. Bir binayı sarması bir kaç yıl alır fakat sonrasında artık yemyeşil bir bina ile karşı karşıyasınızdır. Özellikle müstakil veya iki katlı evlerde tercih edilen sarmaşıklar apartmanlarda ve şehirlerde daha çok bahçe duvarları için kullanılmaktadır. Sadece havayı temizlemesi açısından değil aynı zamanda dekoratif açıdan da en kolay yetiştirilebilen ve kullanılabilen bitkidir sarmaşıklar. Bakımı çok da kolay olan sarmaşıkların bir çok türü vardır. Sarmaşık seçerken nerede ve nasıl kullanmak istediğiniz önemlidir. Öncesinde de belirtiğimiz gibi dışarıda ve evde tercih edilecek sarmaşıklar farklıdır. Çok hızlı uzayan ve saran yabani sarmaşıkları ev için kullanamazsınız ama dış cephe ve bahçe duvarı için muhteşem bir seçenektir.

 

 

Bahçede duvar için kullanacağınız sarmaşığı bahçenin bir köşesinden dikerek sarması için belki bir ip veya bir çubuktan yardım alabilirsiniz. Sonrası kolay, zamanla yolunu bulan sarmaşık dalları belki de çok bakımsız görünen bahçe duvarınızı çoktan kaplamış bile. Sarmaşıklar çardaklar için de çok fazla tercih edilmektedir. Yine çardağın bir köşesine dikmeniz yeterli olacaktır. Öyle özel bir bakım gerektirmeyen yabani sarmaşıklar kendiliğinde büyüyebilirler. Arada bir su vermeniz ve ölü yapraklarını veya dallarını toplamanız yeterli olacaktır. Evde dekoratif olarak tercih edeceğiniz sarmaşıklar daha yavaş uzayan türden olmalıdır. Duvara monte edeceğiniz bir saksı ile aşağıya sarkmasını sağlayabilirsiniz. Saksı için sadece duvara monte modeller değil çok çeşitli ürünler de kullanılmaktadır. Dar bir kabı bir ferforje demir ile kombin edebilir tavandan aşağıya doğru sarkıtabilirsiniz. Küçük toplar gibi görülen bu sarmaşık topları aynı zamanda dekoratif açıdan da bir hoşluk yaratacaktır. Sarmaşıklar sadece bina, bahçe ve ev için de değil daha bir çok yaşam alanında dekoratif olarak kullanılabilir. Örneğin merdiven kenarları, balkon demirleri, kış bahçeleri bu alanlardan sadece bazılarıdır.