Ana Sayfa Dekorasyon Duvar Taş Kaplama

Duvar Taş Kaplama

1
Duvar Taş Kaplama

Önceden özellikle villa tipi evlerde dış cepheleri gösterişli ve tabii ki sağlam hale getirmek için kullanılan taşlar artık iç cephelerde de yerini almaya başladı. Özellikle salonlarda ve yatak odalarında tercih edilmeye başlanan taş kaplamalar konusunda seçenek de gittikçe artmaya başladı. Hem country tarzı ev dekorasyonlarında hem de modern yaklaşımlarda oldukça sevilen bir dekorasyon parçası haline gelmeye başlayan duvar taş kaplamaları özellikle geniş bir eve sahipseniz rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Taş kaplamalarda şuan moda olan yaklaşım bütün odadan ziyade odanın bir duvarında ya da duvarın bir kısmında kullanılması. Özellikle TV panellerinin arkasında sık sık kullanılıyor. Ancak yeni tasarım taş kaplamalarla birlikte duvar boyasının salondaki ya da yatak odasındaki yerini yavaş yavaş almaya başlayacak gibi görünüyor. Duvar taş kaplama dekorasyonunda seçimi etkileyen kriterler ise kaplama rengi ve kaplamada kullanılan taşın hammaddesi.

    

İlk tasarımlara nazaran yeni tasarımlarda taş kaplamalarda kullanılan taşlar oldukça çeşitlendi. Taş bloklarının bir araya getirilmesinden oluşturulan duvar taş kaplamada bu aralar traverten gibi doğal taşlar oldukça moda. Duvarlarınızda taş görüntüsü istiyorsanız taş paneller, eski tuğla kaplamaları ve kültür taşlarından oluşturulan kaplamalar gibi birçok farklı seçeneğiniz var. Taş panellerde görüntü farklılığı açısından birçok farklı model mevcut. Özellikle açık renk bir taş görüntüsü isteyenleriniz varsa taş paneller tam size göre. Kaplama yapımında kullanılan doğal taşlarda da oldukça fazla tasarım seçeneğiniz var. Üzerinde farklı tonlar olan bir taş kaplama istiyorsanız kayrak taşı gibi kültür taşları da zevkinize hitap edecektir. Tuğla kaplamalarda ise bildiğimiz tuğla görüntüsünü evinizin içine ya da dış cepheye taşımanız için üretiliyor.

Renk seçiminde söz konusu duvar taş kaplama olunca düşündüğünüz kadar az seçenek yok. Duvar deyince aklımıza ilk gelen o gri görüntü taş kaplamalarda yerini daha samimi ve sıcak tonlara bırakıyor. Eğer country tarzı bir ev dekorasyonunuz varsa ve duvarınızda açık renk bir taş kaplama dekorasyonu istiyorsanız taş panelleri ya da doğal taşları kullanabilirsiniz. Retro tarzı evlerde ise çoğunlukla tercih edilen model tuğla kaplamalar oluyor. Teknolojiyle donanmış modern bir ev tasarımı için ise yine doğal taşlar kullanılabilir. Dış cepheler için ise özellikle bahçeli evlerde tuğla kaplamalar daha sık kullanılıyor. Tabii ki seçiminize göre evinizin içinde ya da dış cephesinde farklı taşları kullanabilirsiniz. Eğer villa tipi bir eviniz varsa merdiven altları için de duvar taş kaplamalar oldukça şık ve güzel görünüyor. Duvar taş kaplamaları yalnızca salon ve yatak odanız için değil mutfak ve banyonuz için de kullanabileceğinizi de hatırlatmak isterim.

Önceki İçerik Toplantı Odası Dekorasyonu
Sonraki İçerik Suni Çim
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.