Duvar Yazıları

0
8042

Son dönemlerde özellikle modern dekorasyonun hâkim olduğu evlerde duvar yazıları oldukça sık karşımıza çıkıyor. Bu konudaki en önemli trend ise yabancı sözlerden oluşan duvar yazıları. Duvar yazılarında en sık kullanılan iki dilden biri İngilizce, diğeri ise Arapça. Salonlarda, mutfaklarda, yatak odalarında ve hatta banyolarda kullanılan duvar yazıları görüntü açısından da çok şık tasarımlar oluyorlar. Evlerde duvar yazılarını kullanmanın birden fazla da yolu var. Zevkinize göre bunlardan bir ya da birkaçını evin farklı yerlerinde kullanabilirsiniz. Sade ev dekorasyonuna renk katmak isteyenler ya da evimin bir köşesinde beni de rahatlatacak bir mesaj olsun diyenler duvar yazılarını mutlaka değerlendirmeliler.

Duvar yazılarının kullanıldığı aksesuarlardan bir tanesi tablolar. Üzerinde ünlü birine ait bir sözün bulunduğu ya da bilinen bir mesajın olduğu duvar yazılı tablolar özellikle salonlarda tercih ediliyor. Boyutları ise değişiyor. Salonun genişliğine ve sizin tercihinize göre farklı boyutlarda duvar yazılı tabloları rahatlıkla bulabilirsiniz. Renk konusunda da seçenekler sınırsız. Duvar yazılı tabloların temasında çoğunlukla evin duvar renginin tonları tercih ediliyor. Yazının rengi ise sizin zevkinize göre değişiyor.

    

Bir diğer alternatif ise duvar stickerları ve duvar kağıtları. Yazılı duvar stickerları tablolara göre çok daha fazla yer kaplayan seçeneklerdir. Çoğunlukla yatak odalarında, mutfak duvarlarında ya da geniş kirişlerde kullanılan duvar stickerlarındaki yazılar da çok daha uzun yazılar oluyor. Yatak odasında yatak üstlerinde kullanılan yazılı stickerlar birkaç kelimelik yazılardan oluşan modellerdir. Kirişlerde ya da merdiven altlarında kullanılan stickerlar farklı şekillerde olan uzun cümlelerin olduğu yazılar oluyor.

Bu tarz duvar yazılarında tercih edilen yazı rengi çoğunlukla siyah ya da kahverengi. Tema ise çok büyük bir çoğunlukla beyaz oluyor. Yazıların fontları okunabilir olmaları açısından kalın ve büyük olarak tercih ediliyor. Arapça duvar yazıları yatak odalarında ya da salonlarda, İngilizce duvar yazıları ise mutfak, banyo, salon, yatak odası gibi hemen her yerde tercih edilebiliyor. Türkçe duvar yazılarına çok sık rastlanmıyor. Ancak isteğinize göre tablo olarak ya da sticker olarak yaptırabilirsiniz. Tek tek harflerden oluşan paneller şeklinde duvar kağıtları da özellikle büyük odalarda tercih edilen duvar yazılarındandır.

Önceki İçerikHavuzlu Villa Tasarımları
Sonraki İçerikPop-Art Dekorasyon
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.