Ferforje

Fransızca fer forgé kelime kalıbından dilimize uyarlanmış olan ferforjenin sözcük anlamı dövme demirdir. Buradan da anlaşılabileceği gibi demirin dövülerek çeşitli dekoratif şekillere getirilmesi işlemine dayanır. Dayanıklı, uzun ömürlü ve modern görünümlü olduklarından evin iç ve dış cephesinde birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Peki ferforjeler çoğunlukla nerelerde kullanılıyor? Çoğunlukla güvenlik amaçlı kullanılan ferforjelerin kullanım alanları da, güvenlik önleminin en sık ihtiyaç duyulduğu alanlar oluyor. Ancak bu kullanım amacının yanı sıra, zarif görüntüsünden ötürü aksesuar yapımında da kullanılan yapı malzemelerinden bir tanesi.

İlk ve en sık kullanım amacı olan güvenlikten başlayalım. Evin hem iç hem de dış cephesinde özellikle çocuklar için bazı güvenilir önlemler almamız şart. Ferforje ürünler ise tam da bu amaca hizmet etmek için oldukça ideal ürünler. Birincil ve görmeye en alışık olduğumuz ferforje ürün balkon korkuluğu. Ferforje balkon korkulukları zarif oldukları kadar sağlam ve güvenliler de. Bunun dışında giriş katında oturanlar için hırsıza karşı bir güvenlik önlemi olarak; yüksek katlarda oturanlar için ise çocukların güvenliğini sağlamak için ferforje pencere korkuluklarını kullanmanızı tavsiye ederim. Dış cepheden devam edecek olursak ferforje bahçe kapıları da oldukça şık ve sağlam oluyor. Özellikle geniş bahçeler için büyük ferforje bahçe kapıları ihtişamlı bir görüntü sağlıyor. İç cephelerde ise ferforjenin en çok kullanıldığı alanlar merdivenler. Ferforje merdiven korkulukları hem country tarzı evlerle hem de modern dekorasyonlarla uyum sağlayabiliyor. Sağlamlıkları ve kolay temizlenmeleri de önemli avantajları arasında yer alıyor. Bunun dışında yatak odası dekorasyonunuza uygun olarak yatak başlığınızı da ferforjeden yaptırabilirsiniz.

    

İkinci kullanım amacının aksesuarlar olduğunu söylemiştim. Mobilyaların dışında evin tarzını asıl yansıtan görseller aksesuarlar. Ferforje aksesuarlarda ise ürün gamı oldukça geniş. Salonunuzun ya da yatak odasının dekorasyonunu süsleyecek ferforje bir şamdanı rahatlıkla temin edebilirsiniz. Eğer country tarzı bir dekorasyonunuz varsa ferforje aksesuarlar tam size göre. Mutfağınız için ferforje bir şekerlik, balkonunuz ya da salonunuz için ferforje bir gazatelik, banyonuz için ferforje bir havlu rafı ya da bahçeniz için ferforje bir gaz lambası dekorasyonunuzu güzelleştirecek zarif parçalar olabilir. Farklı tasarımlarda ferforje bibloları da rahatlıkla bulabilirsiniz. Ferforje çiçekleri de unutmamak lazım, şık ve zarif bir hediye olarak gayet iyi bir seçim olacaklardır. Bunların dışında koltuk ya da sandalye takımınızda ferforje seçeneğiniz de var. Yani mobilyalarınızda da dilediğiniz gibi ferforje zarafetini kullanabilirsiniz.

Bu yazı Yapı kategorisine Emrah Sarıdaş tarafından yazılmıştır. yer imlerinize ekleyin.

Emrah Sarıdaş hakkında

Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.