Gece Lambası Tasarımları

0
9014

Evlerimizde veya bahçelerimizde kullandığımız birçok aydınlatma gereci bulunuyor. Bu aydınlatma gereçleri  artık o kadar çok hayatın içinde oldu ki olmadığı ya da bir problem olduğu zaman hemen göze çarpıyor. Eksikliğini hissetmemek söz konusu bile değil doğrusu. İşte bu aydınlatma gereçlerinden biri de gece lambaları. Evlerimizde daha çok hollerde ya da yatak odaların da kullanılan gece lambaları eskiye oranla hayatımızın her alanı gibi gereklilik ile bir değişim gösterdi.

Geçmişte kırmızı renklerin daha yoğunlukta kullanımı dikkat çekerken şimdilerde daha natürel renkler ve soft ışıklar kullanılmaya başlandı, Tüm gece yanan bu gece lambaları elektrik sarfiyatı ile de geçmişte bir hayli yük oluyordu doğrusu. Fakat şimdi üretilen gece lambalarında elektrik tasarruflu, elektriği neredeyse minimum düzeyde harcayan soft lambalar üretilmekte.

    

Bu tarz gece lambaları yaydığı soft ışık sayesinde hem elektriği az kullanmakta hem de hoş aydınlatması ile uykunun kalitesini düşürmemektedir. Öyle ya, yatak odaları ne kadar karanlık olursa kişi o denli kaliteli bir uykuyla dinlenmiş ve dinç uyanıyor. Bahçelerimizde ya da balkonlarımızda kullanabileceğimiz, gündüz güneş ışınları ile beslenen ve gece kendiliğinden aydınlanan gece lambaları üretilmiş ve tasarım haline gelmiştir. Örneğin yaz bahçenizde kullanabileceğiniz ördek, kaplumbağa, kuş ve benzeri doğadan esinlenerek tasarlanan gece lambaları gündüzleri hoş bir görüntü geceleri ise aydınlanmanızı sağlayacaktır. Gece lambalarının daha çok hollerde kullanımının nedeni ise gece kalkan kişinin diğer aile fertlerine bir rahatsızlık vermeden banyo, tuvalet ya da mutfağın yerini belirlemek ya da hareketi kolaylaştırmak amaçlı takılıyor. Günümüzde, gece lambaları tasarım açısından gelişme göstermiş ve yer yer ilginç olabilecek  hale gelmiştir.

Her geçen yıl bir önceki senenin tasarımlarını aratmayacak güzellikte olsa da eski tasarımlar da şıklık ve ağırlıklarıyla bulundukları ortama farklı bir hava katmayı başarıyorlar. Antika tutkunları zevklerinize uygun gece lambalarını rahatlıkla bulabilirler. Aynı zamanda üst kısmını el örmesi şeklinde ellerinizle yapmanız da mümkün. Yeni tasarımlara göz attığımızda geçtiğimiz yıl ve bu yıl en sevilen modeller arasında şehir, hayvan ve soyut obje temalı gece lambalarının çok sevildiğini ve tercih edildiğini görüyoruz.