Halı Modelleri ve Fiyatları

0
6179
halı modelleri

Bugün evlerimizin vazgeçilmezlerinden olan halılardan bahsedeceğiz. Halı kültürü tüm dünya üzerinde yüzlerce yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Kendi kültürümüzden örnek vermek gerekirse, Osmanlı Devleti zamanında çok değişik motif ve işlemelerle el dokuması halılar kullanılmaktaydı. Sarayda kullanılan halılar çok kıymetli ve değerli halılardı. Saray dışında normal halk da evlerinde mutlaka halı kullanırdı. Geçmişten bugüne doğru bir yolculuk yaptığımızda halıların her alanda kullanıldığına şahit oluruz. Halı bir ihtyaç olmasının yanında önemli bir dekoratif tamamlayıcıdır. Bu sebeple halılar sayısız mekanda, farklı desenlerde ve farklı kalitelerde sık sık kullanılmaktadırlar.

    

Halılar çeşitli şekillerde üretilebilirler. El dokuması halılar, kişinin dokuma tezgahının başında el emeği göz nuru büyük uğraşlar sonucunda tamamladıkları sanatsal çalışmalardır. Bu halıların kalitesi çok yüksek olduğu gibi değerleri de çok yüksektir. Dolayısı ile çok pahalı fiyatlardan satışa çıkarılırlar. Meraklısı da oldukça fazla olduğu için alımları bir hayli fazla olmaktadır. El dokuması halıların dışında, genellikle modern tasarımda çok sık karşılaşılan makine halıları vardır. Bu halılar fabrikasyon ürünleridir. Bir desene veya boyuta ait halı,  seri olarak üretilerek satışa sunulur. Bu üretim şeklinde hız söz konusu olduğu için model sayısı çok fazladır. Hatta seçeneklerin çok sayıda olması tercihler konusunda zamanın uzamasına sebebiyet vermektedir.

Son yıllarda dekorasyonun global olarak geliştiği üzerinde sürekli konuşuyoruz. Dekorasyonu oluşturan her ürünü de ayrı ayrı incelemeye çalışıyoruz. Halıların olmadığı bir ev adeta çıplak bir insan gibidir. Bu sebeple halının olmadığı evlerde iyi bir dekorasyon yaratmak oldukça zordur. Boyutları küçük de olsa ev ortamına renk katan ve eksikliğini yok eden bu eşyaların mutlaka kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.  Halı modelleri yıllar geçtikçe daha modern tasarımlara sahip olmakta ve müşterinin beğenisine sunulmaktadır.

Halı fiyatları konusuna değinecek olursak aralığı çok geniş olan bir üründür. 50 TL’den başlayıp 50.000 TL’ ye kadar uzanan bir fiyat aralığına sahip olan halılar, üretim şekline ve kalitesine göre değer kazanır. Dolayısı ile halının kaliteli olanını kullanmakta fayda vardır.