Hava Temizleme Cihazı

0
4301

Özellikle metropollerde temiz hava almak imkânsız hale geldi. Gün içinde tozlara ve varlığından bile haberdar olmadığımız bakterilere maruz kalmamız kaçınılmaz olmaya başladı. Evlerde temiz bir hava olması özellikle çocuklu evler için çok büyük bir önem arz ediyor. Astım gibi hastalıkları olanlar için de yine temiz hava elzem. Hava temizleme cihazları bunu sağlamak için geliştirilmiş elektronik cihazlardır. Evinde sigara içilenler için de kokuyu yok etmeleri açısından oldukça faydalı oluyorlar. Dekoratif açıdan bakacak olursak ebatlar ve tasarımlar açısından birçok farklı seçenek mevcut. Üretici firmalar Ar-Ge konusunda geliştirmeler yaparken bir yandan da tasarımları evler için güzelleştirmek için çalışıyorlar. Ancak her teknolojik cihazda olduğu gibi hava temizleme cihazlarında da sağlık açısından dikkat edilmesi gereken çok önemli detaylar mevcut.

    
  • 0.05 ppm’nin üzerindeki ozon seviyesinin insan sağlığı üzerinde ciddi zararları var. Ozon yayan hava temizleme cihazlarından bir tanesini kullanmanız kalp, akciğer ve solunum yolları hastalıklarını tetikler. Yani astıma iyi gelsin diye aldığınız ozon yayan bir hava temizleme cihazı astımınızı daha da kötü bir hale getirebilir. Bu yüzden hava temizleme cihazı alırken ozon yayan modellerden ve bu modelleri üreten firmalardan uzak durmaya özen gösterin.
  • Hava temizleme cihazlarında sessiz modelleri de rahatlıkla bulabilirsiniz. Gürültü oranı düştükçe fiyatlar artsa da gürültü yapmasın diyenler için de alternatif hava temizleme cihazları satılıyor.
  • Bilinenin aksine iyonizerler havadaki bakterileri yok etmez, sadece bulunduğu alandaki cisimlere ya da duvarlara yapıştırır. Bu yüzden iyonizer hava temizleme cihazlarını etkili değil çok daha tehlikeli hale getirir.
  • Hava temizleme cihazlarında kullanılan filtreler çok büyük önem arz etmektedir. Hepa filtreler sağlık açısından hava temizleme cihazlarını seçerken tercih sırasında başlara koyacağınız bir özellik olmalıdır.
  • Hava temizleme cihazını kullanacağınız odanın boyutu da tercih yaparken dikkat etmeniz gereken bir konudur. Cihazın etki alanını ve kullanmak istediğiniz odanın genişliğini bilmeniz satın aldığınız hava temizleme cihazından en üst düzeyde verim almanıza yardımcı olacaktır.
  • Dokunmatik ekran, uzaktan kumanda gibi teknolojik özellikler de yine hava temizleme cihazlarında bulabileceğiniz özelliklerdir. Tasarımlarına ise yukarıdaki görsellerden bakabilirsiniz.
Önceki İçerikMutfak Masası Modelleri
Sonraki İçerikOkuma Köşesi
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.