İç Bahçe Tasarımları

0
11859

İç bahçe tasarımı iç dekorasyonda bahçe alanı oluşturmaya verilen isimdir. İngilizce’deki “indoor garden”ın bizim dilimize geçmiş halidir. Hem evlerde hem ofislerde bahçeler iç dekorasyonun bir parçası haline getirilebilir. Bunun için toprak bir zemine ihtiyacınız yok. Duvarlarda, masaların üstlerinde ve zeminlerde bir iç bahçe tasarımı yapabilirsiniz. Maliyet açısından da büyük bir külfeti olmayan iç bahçe tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus sağlıktır. Bildiğiniz gibi bitkiler ortamdaki oksijeni alarak yerine karbondiaksit gazı salgılarlar. Bu yüzden hava alan bir alanda iç bahçe tasarımı yapmak önemlidir. Bu hem bitkilerin sağlıklı büyümesini hem de ortamdaki insanların sağlıklarının kötü etkilenmemesini sağlar.

İç Bahçe Tasarımı

Küçük fidanlar ve büyümeyen bazı ağaç türleri ev içinde kullanmaya uygundur. Tabii ki bitkinin iklimini de bilmek gerekiyor.

İç Bahçe Tasarımı

Geniş ve hem ışık hem hava alan bir antre alanınız varsa buraları da iç bahçe tasarımı için kullanabilirsiniz. Bazı taşlar da bu alanlarda dekoratif amaçlı kullanılabilir.

İç Bahçe Tasarımı

Ofislerde ya da apartman boşluklarında da yukarıdaki gibi bir iç bahçe tasarımı uygulanabilir. Bunun için isterseniz suni çim ve bitkilerden de faydalanabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımı

Duvar önlerinde cam bir kaplama ile oluşturabileceğiniz bir botanik de iç bahçe tasarımı için güzel bir örnek olacaktır.

İç Bahçe Tasarımı

Banyolarda da bir iç bahçe tasarımı oluşturabilirsiniz. Bunun için yine hava almayı sağlayan bir cam olması sağlık açısından faydalı olacaktır.

İç Bahçe Tasarımı

Duvar dekorasyonlarında da iç bahçe tasarımı değerlendirilebiliyor. Bakımları biraz zor olsa da dekoratif açıdan şık duruyorlar.

İç Bahçe Tasarımı

    

Evinizde kullanmadığınız alanları da küçük bir bahçe haline getirebilirsiniz. Yukarıdaki bitkiler ve çimler sunidir.

İç Bahçe Tasarımı

Merdiven altındaki boşlukları doldurmak için bir alternatif iç bahçe haline getirmektir. Yukarıdaki gibi taşları ve bahçe biblolarını da kullanabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımı

Özellikle villalarda, salonlarda iki ayrı koltuk takımı kullanmak yerine birinin kapladığı alan iç bahçe tasarımı için de değerlendirilebilir.

İç Bahçe Tasarımı

Ofislerdeki dinlenme alanları da yine yeşilin huzurundan faydalanmak isteyenler için iç bahçe şeklinde tasarlanabilir.

İç Bahçe Tasarımı

İç bahçe tasarımı için açık bir alan kullanmanıza gerek yok. Kübik şeklinde kapalı bir alan da oluşturabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımı

Bazı sarmaşıklar ve bunun gibi bitkiler de ev ve ofislerde iç bahçe tasarımına uygun olarak oluşturulabilir. Yalnız bakımları biraz daha özen isteyebilir.

İç Bahçe Tasarımı

Nilüferler ve suda yaşayan bitkiler ile toprak bir zemin ya da suni bitkilere ihtiyaç duymadan küçük bir alanda bir iç bahçe tasarımı da oluşturabilirsiniz.

İç Bahçe Tasarımları

Kış bahçesi şeklinde evin içinde bir alan oluşturmak için yukarıdaki gibi bir dekorasyon örnek teşkil edebilir.

İç Bahçe Tasarımı

Yatak odalarında iç bahçe tasarımı çok sık tercih edilmez. Ancak güneş ışığı ve hava alan bir yatak odanız varsa tercih edebilirsiniz.