Hava Temizleme Cihazı

Özellikle metropollerde temiz hava almak imkânsız hale geldi. Gün içinde tozlara ve varlığından bile haberdar olmadığımız bakterilere maruz kalmamız kaçınılmaz olmaya başladı. Evlerde temiz bir hava olması özellikle çocuklu evler için çok büyük bir önem arz ediyor. Astım gibi hastalıkları olanlar için de yine temiz hava elzem. Hava temizleme cihazları bunu sağlamak için geliştirilmiş elektronik cihazlardır. Evinde sigara içilenler için de kokuyu yok etmeleri açısından oldukça faydalı oluyorlar. Dekoratif açıdan bakacak olursak ebatlar ve tasarımlar açısından birçok farklı seçenek mevcut. Üretici firmalar Ar-Ge konusunda geliştirmeler yaparken bir yandan da tasarımları evler için güzelleştirmek için çalışıyorlar. Ancak her teknolojik cihazda olduğu gibi hava temizleme cihazlarında da sağlık açısından dikkat edilmesi gereken çok önemli detaylar mevcut.

 • 0.05 ppm’nin üzerindeki ozon seviyesinin insan sağlığı üzerinde ciddi zararları var. Ozon yayan hava temizleme cihazlarından bir tanesini kullanmanız kalp, akciğer ve solunum yolları hastalıklarını tetikler. Yani astıma iyi gelsin diye aldığınız ozon yayan bir hava temizleme cihazı astımınızı daha da kötü bir hale getirebilir. Bu yüzden hava temizleme cihazı alırken ozon yayan modellerden ve bu modelleri üreten firmalardan uzak durmaya özen gösterin.
 • Hava temizleme cihazlarında sessiz modelleri de rahatlıkla bulabilirsiniz. Gürültü oranı düştükçe fiyatlar artsa da gürültü yapmasın diyenler için de alternatif hava temizleme cihazları satılıyor.
 • Bilinenin aksine iyonizerler havadaki bakterileri yok etmez, sadece bulunduğu alandaki cisimlere ya da duvarlara yapıştırır. Bu yüzden iyonizer hava temizleme cihazlarını etkili değil çok daha tehlikeli hale getirir.
 • Hava temizleme cihazlarında kullanılan filtreler çok büyük önem arz etmektedir. Hepa filtreler sağlık açısından hava temizleme cihazlarını seçerken tercih sırasında başlara koyacağınız bir özellik olmalıdır.
 • Hava temizleme cihazını kullanacağınız odanın boyutu da tercih yaparken dikkat etmeniz gereken bir konudur. Cihazın etki alanını ve kullanmak istediğiniz odanın genişliğini bilmeniz satın aldığınız hava temizleme cihazından en üst düzeyde verim almanıza yardımcı olacaktır.
 • Dokunmatik ekran, uzaktan kumanda gibi teknolojik özellikler de yine hava temizleme cihazlarında bulabileceğiniz özelliklerdir. Tasarımlarına ise yukarıdaki görsellerden bakabilirsiniz.

Klima Modelleri

Serin bir eve ihtiyaç duyacağımız günler uzak değil. Hatta yavaş yavaş sıcaklar yüzünü göstermeye başladı. Tavan vantilatörlerinden bahsetmiştik bir yazımızda. Şimdi biraz da evlerde tavan vantilatörlerinden çok daha sık görmeye alışık olduğumuz klimalarda bahsedelim. Klimalar soğutma çevrimi ismi verilen bir sistem kullanılarak ortamdaki aldığı havayla nemi azaltan sistemlerdir. Bunaltıcı günlerde evlerdeki nemi azaltarak soğuk havayı sağlayan klimalar sıcak yaz aylarında kendimizi eve atmak için önemli bir bahane oluyor. Görüntüleri ve konumlandırmaları açısından evlerde kullanılan klimalar salon tipi klimalar, kaset tipi klimalar ve duvar tipi klimalar olarak üçe ayrılabilir.

Salon tipi klimalar yerde kullanılan uzun klimalardır. Bu klimalar geniş salon ya da ofislerde nemi azaltarak soğuk hava sağlamaya yardım ederler. Büyük bir çoğunluğu beyaz olan salon tipi klimalarda farklı renk seçenekleri de alıcılara sunulmaktadır. Salon dekorasyonuna uygun birden fazla renk ve modeli ilgili satıcı firmalarda bulabilirsiniz.

Kaset tipi klimalar yine hem ev hem ofislerde tercih edilebilen klima türleridir. Kare şeklinde tavana monte edilen kaset tipi klimalar yine serin hava sağlayan klimalardır. Salonlarda ya da diğer odalarda kullanılabilirler. Kaset tipi klimalarda renk seçeneği diğer klima modellerine göre sınırlıdır. Çok büyük bir çoğunluğu beyaz olan kaset tipi klimalar da bir diğer alternatif de metal rengi kaset tipi klimalardır. Yine monte edilecek odanın dekorasyonuna göre bu iki renk seçeneğinden bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Ve en sık kullanılan klima türü olan duvar tipi klimalar ile devam edelim. Duvar tipi klimalar evin hemen her bölümünde kullanılabilen klima modelleridir. Duvar tipi klimalarda inverter klima modelleri daha çok tercih ediliyor. Bunun sebebi hem tasarruf açısından hem sağlık açısından faydalarının bulunmasıdır. Duvar tipi klimalarda da model açısından alternatifleriniz var. Klimanın kapladığı alan, genişliği ve uzunluğu konusunda farklı seçenekler bulabilirsiniz. Daha küçük ya da daha ince duvar tipi klimaları ilgili firmalardan temin edebilirsiniz. Renk açısından da eskiye nazaran beyazdan farklı renklerde duvar tipi klimaları bulabilirsiniz.

Klimaların sağlık açısından özellikle baş ağrısı çekenler için dezavantajları olduğu bilinen bir gerçek. Ancak birçok büyük firma bunun önüne geçecek teknolojiyi kullanarak sağlıklı klima modelleri üretmeye başladılar.

Tavan Vantilatörü Modelleri

Geç de olsa havalar ısınmaya başladı. Bunaltıcı sıcaklara ev içinde de bir çözüm bulmak için yavaş yavaş harekete geçmek gerekiyor. Klimalara ve vantilatörlere alternatif olarak bir seçenek de tavan vantilatörleri. Tavana monte edilerek kullanılan bu ürünler klimalar gibi soğuk hava üfleyerek serinletmiyor odayı. Bunun yerine sayısı 1 ile 8 arasında değişen kanatların elektrik enerjisi ile dönerek hava sirkülasyonu yaratması sonucunda bir serinlik sağlıyor. İlk modeller dekoratif açıdan pek şık değildi. Ancak şuan satışa sunulmakta olan tasarımlar oldukça şık ve kullanışlı. Klimalarla hemen hemen aynı fiyatlara denk gelebilecek 2000 TL’ye yakın tavan vantilatörlerinin yanı sıra, 100 TL’den başlayan tavan vantilatörü modellerini de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tavan vantilatörü alırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece istediğiniz verimi rahatlıkla alabilirsiniz.

 • İlk önemli konu tavan vantilatörünü monte ettirmek istediğiniz oda ile ilgili. Odanın tasarımına uygun yapı malzemesinde bir tavan vantilatörü almanız odada vantilatörün sırıtmasına engel olacaktır. Yapı malzemelerinde ise ahşap, metal, cam, pirinç, hasır ve nikel gibi birçok farklı alternatifiniz var.
 • Tavan vantilatörünün birçok modelinde aydınlatma da kullanılıyor. Aydınlatma ilaveli bir tavan vantilatörü alacaksanız bunu almak istediğiniz mağazaya belirtmeyi unutmayın. Fiyata dâhil olup olmadığını mutlaka öğrenin.
 • Tavan vantilatörünün etki alanını mutlaka öğrenin. Ne kadar bir alanı rahatlıkla serinletebileceğini sormayı ihmal etmeyin. İlgili mağazaya gitmeden önce, tavan vantilatörü monte ettirmek istediğiniz odanın genişliği hakkında da mutlaka bir fikriniz olsun. Bu bilgileri mağaza yetkilisine vererek en uygun serinletme alanına sahip tavan vantilatörünü seçin.
 • Hız ayarı olan tavan vantilatörleri de mevcut. Klimalarda da olduğu gibi birden fazla hız ayarı olan tavan vantilatörlerini de tercih edebilirsiniz.
 • Bazı mağazalarda ve internet sayfalarında montaj ücrete dahil değildir. Bunu da yetkili mağazaya sorabilirsiniz.
 • Yeni tavan vantilatörü modellerinde bu durum çok geçerli değil ancak bazı tavan vantilatörleri rahatsız edici bir ses ile çalışıyor. Sessiz bir tavan vantilatörü istiyorsanız bunu da başta belirtmeniz de ya da internetten alışveriş yapıyorsanız ürün detaylarında bakmakta fayda var.
 • Kumandalı tavan vantilatörü modellerini de rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer kumandalı bir vantilatör istiyorsanız bunu da yetkili mağazada belirtmeniz yeterli olacaktır. Kumandalı modellerin dışında bir de zincirli tavan vantilatörü modelleri oluyor. Elektrikten tasarruf etmek için motoru gelişmiş ve kumandalı tavan vantilatörlerini tercih edebilirsiniz.

Dekoratif Şömine Modelleri

Eskilerin zorunlu ısınma gereçleri bugünün alternatif dekorasyon ürünlerinden bir tanesi oldu. Şömineler hala dağ evlerinde birincil ısınma alanları olsa da günümüzde birbirinden farklı tasarımlarıyla bugün modern dekorasyonun bir parçası haline geldi. Şöminelerin her eve girememesinin önemli sebeplerinden bir tanesi baca için havalandırma iken bir diğeri salonlarda yeterli alanın bulunmaması idi. Ancak yeni tasarımlar bütün bu sebepleri ortadan kaldırıyor.

Dekorasyon açısından şömineleri ikiye ayıracak olursak ilk yol ayrımı açık alan ve kapalı alan şömine modellerinde ortaya çıkar. Şömineler sadece salonlarda ya da yatak odalarında değil balkonlarda ve bahçelerde de kullanılabilen yapılardır. Yeni tasarımlarda ev içi şömine modellerinde seçenek çok fazla olduğu gibi ev dışı alanlar için de yükseklik ve kullanılan yapı malzemesi açısından çok fazla alternatif bulmak mümkün.

Hem açık hem kapalı alan şöminelerinde farklılık gösteren bir diğer ayrıntı ise şömine bacasında yatıyor. Eski tasarımlardan farklı olarak artık bacasız şömineler de mevcut. Bacasız şömineler açık alan ya da kapalı alanda üretilmelerine göre farklılık gösteriyor. Açık alan bacasız şöminelerinde sadece dekoratif bir ateş kısmı bulunuyor. Kapalı alanlarda ise bacasız şömineler çoğunlukla elektrikli oluyor. Elektrikli şöminelerde odun ile ateş yakmadığınızdan duman problemi de ortadan kalkıyor. Buradaki yapı ocaklardaki yapı ile hemen hemen aynı. Bacalı şöminelerde ise baca eskisi gibi şömineye bitişik olacak diye bir zorunluluk yok. Davlumbaz tarzı bir görüntü ile ocak ve baca birbirinden ayrı da olabiliyor.

Son olarak kullanılan yapı malzemelerinden bahsetmek istiyorum. Eski şöminelerde kullanılan ağırlıklı yapı malzemesi taştı. Pişirilmiş toprak ve ateş tuğlaları diğer alternatiflerdi. Bugünkü tasarımlarda ise seçenek dikkat çekecek kadar çok arttı. Cam ise bu yapı malzemelerinin başında geliyor. Şeffaf aksesuarları sevenler için cam şömine modelleri oldukça ideal görünüyor. Metal alaşımlar ise bir diğer alternatif. Siyah, gri ve beyaz ağırlıklı renkler olmak üzere su damlası şeklinde bile metal bir şömine modeli bulmanız mümkün. Duvar paneli şeklindeki şömineler de çok şık. Eğer yeterli alanınız varsa bu şömine modellerini özellikle tavsiye ederim.

Isıtıcı Modelleri

Kış aylarının vazgeçilmez gereçleri olan ısıtıcı modellerinden bahsedeceğiz . Isınmak için ne kadar çok gereç olduğunu saymaya başladığımızda fark edeceksiniz. Geçmişten bu zamana kadar insanlar kış aylarında çok farklı ısıtıcılar kullanmışlardır. Bunlardan en eski olanları evlerde bulunan şömine tarzındaki ocaklar, diğeri ise sobalar. Şimdilerde köy evleri dışında bu ocakları görmek mümkün değil. Özellikle şehirdeki evlerde göremezsiniz. Fakat soba modellerini hala şehirde bile olsa kullananlar var. Sobaların birçok modeli var; kuzineli soba bunlardan biri. Sobalar çok iyi ısıtır fakat biraz meşakatli bir ısıtma seçeneğidir. Üstelik evinizin her tarafını değil sadece bir odasını ısıtabilirsiniz. Ama yine de soba üzerinde kestane keyfi ile demlenen çay paha biçilemez. Diğer ısıtıcı seçeneklerine şöyle bir baktığımızda elektrikli seçenekler olduğunu göreceksiniz.

 

 

Yukarıdaki görsellerden elektrikli olmak üzere birçok ısıtıcı modeli bulabilirsiniz. Elektrikli modeller arasında en fazla kullanılan ısıtıcılar duvara monte olan ısıtıcılar, küçük ayak ısıtıcıları ve katalitik modellerdir. Katalitik sobaların tasarım olarak birçok farklı modeli vardır. Şömine şeklinde ikili, üçlü veya dörtlü olmak üzere farklılık  gösterirler. Elektrikli ısıtıcıların son zamanlar da en fazla tercih edilenleri duvara monte ve ayaklı olan modelleridir. Bu ısıtıcıları çok uygun fiyata hemen her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Duvara monte edilebildiğinden iş yeri dahil hemen her alanda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Elektrikli ısıtıcılar demişken klimaları da unutmayalım. Son yıllar da çok fazla tercih edilen klima modelleri iş yeri ve ev için kullanılan ısıtıcılar arasında yer alıyor. Özellikle iş yerlerinde kullanılan klimalar yazın soğuk kışın sıcak üfleyerek hayatı biraz daha kolaylaştırıyor. Fiyatları ise özelliklerine ve büyüklüklerine göre farklılıklar gösteriyor. İş yeri demişken çok büyük iş yerleri için bu saydığımız ısıtıcılar tercih edilmiyor. Örneğin kocaman bir fabrika ısınmak için fan ısıtıcıları kullanıyor. Geniş alanlarda çok etkili olan fan ısıtıcılar maliyet olarak daha ucuza geliyor. Şehirde evler için kullanılan yaygın ısıtıcı modeli ise kaloriferler. Kombi ile çalışan ve her odaya konulan bir petek yardımı ile ısıtan  bu modeller evin her köşesinde eşit ısı sağlıyor.

Klima Nasıl Sıcak Verir ? (Klima Nasıl Isıtır ?)

Dünyanın sıcak iklime sahip ülkelerinde klima kullanımı kaçınılmazdır. Bunaltıcı sıcaklar hayatın her aşamasını zor hale getirdiği için klima bir çıkış yoludur. Klima bulunan mekanlarda sanki hava hiç sıcak değilmişcesine, buz gibi bir ortam oluşur ve hayatı zorlaştırır hale gelen sıcakların önüne geçilmiş olur. Evlerde, iş yerlerinde, mağazalarda, camilerde, alışveriş merkezlerinde ve içinde insan bulunan her mekanda aktif olarak kullanılan klimalar, günümüzde lüks bir eşya olmaktan çıkarak, tamamı ile bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle nemin ve hava sıcaklığının dayanılmaz olduğu ülkelerde klima kullanmak kaçınılmazdır.hayatı kolaylaştıran icatlardan biri olması ise ayrıca tercih nedenidir klimaların.

Klima denildiğinde akla ilk gelen soğuk havadır. Yani klima aslında insanlar arasında sıcak havadan kurtaran, ortamı soğuk hale getiren bir eşya olarak konuşulur ve bu psikolojiyle satın alınır. Fakat klimalar ortamı soğutmakta başarılı oldukları kadar, ısıtma konusunda da çok iyidirler. Yani havanın durumuna göre hem sıcak konumda hem de soğuk konumda kullanılabilirler. Klimanın kumandası üzerinde bulunan mode tuşu, sıcak soğuk arasındaki geçişi sağlamaktadır. Kar tanesi sembolü soğuk havayı, güneş sembolü ise sıcak havayı temsil etmektedir. Genellikle tüm markalarda  geçiş işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Klimanın ortamı ısıtması isteniyorsa, öncelikle sıcak konumuna getirilmeli ve üzerinde bulunan paneller en aşağı konuma sabitlenmelidir. Çünkü soğuk hava ortamın alt kısmında bulunacağından aşağıdan yukarıya doğru bir akım sağlanarak ortam ısıtılır. Yoğun çalışılan şu günlerde insanlar yeteri kadar stresli ve aktif çalışmaktalar.Hal böyle olunca hayatı kolaylaştıran ürünlerin kullanımının da kolay olması gerekiyor.Hiç kimse eve gelince o yorgunlukla soba yakmak istemiycektir eminim.İşte bu nedenle klimaların kolay kullanımıda tercihen etkilidir.Ve en doğru kullanım şekli budur.

Eski tip klimalar sadece ortamı soğutmak üzere tasarlanmış ve sıcak konumda çalıştırmak için üretilmemişleridi. Fakat yeni nesil klimaların hemen hemen hepsi, her iki modda da çalışabilmekte ve bu anlamda büyük kolaylık sağlamaktadır.Klima deyince sadece aklınıza devasal ayalı yada duvara monte cihazlar gelmesin.Evet büyük modelleri de var fakat daha geniz mekanlar için uygun .Evlerde kullanılan klima modelleri ise duvara monte edilen ve odanın büyüklüğüne göre değişen seçeneklerin yanı sıra ayaklı minik sıcak ve soğuk hava üfleyen yeni modellerin kullanımı ise son derece kolaydır.Evinizde rahatça kullanabileceğiniz bu yeni modellerin renk seçenekleri de ilgili mağazalarda mevcuttur.

Kombiye Nasıl Su Basılır? Kombiden Nasıl Su Boşaltılır?

Kombi kullanılan mekanlarda, karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de kombiye su basma sorunudur. Aslında normal şartlar altında kombiye su basılmasına gerek yoktur. Kombiye su basılma ihtiyacı doğuyorsa, burada bir sorun olduğu açıktır. Kombinin su kaçırıyor olma ihtimali veya su tesisatının herhangi bir bölgesinde su kaçağı olma ihtimali yüksektir. Bu ihtimaller dışında su basıncı azalıyor ve tespit edilemiyorsa profesyonel destek almak gerekebilir. Profesyonel destek alınamayan durumlarda kişinin kombiye su basması gerekiyorsa, bu da mümkündür.

Kombilere su basma işlemi, markadan markaya değişmektedir. Çünkü su basma vanalarının yerleri değişebilir. Fakat genelde kombinin altında, eğilmek suretiyle kontrol edildiğinde su basma vanası gözükmektedir. Su giriş borusu takip edilerek de ilgili vanaya ulaşılabilir. kombinin içindeki su basıncını görebilmek için üzerinde bulunan mekanik veya dijital göstergeye bakmak gerekmektedir. İdeal ölçü ibrenin 1-2 arasında olmasıdır. 1 ‘in altına indiyse su basıncı düşük,  üstündeyse yüksek demektir. Düşük olması durumunda ideal seviyeye getirmek amacıyla, vana açılarak su basılmalıdır. Kombiye yanlışlıkla fazla su basılırsa, ideal seviyeye düşürmek için yine kombinin altında bulunan, tahliye vanası (boşaltma vanası) bulunmaktadır. Bu vana altına bir kap koyularak açılmalı ve fazla su dışarıya alınmalıdır. Alınmaması durumunda kombi kontrol dışı su akıtabilir.

Kalorifer Peteği (Radyatör) Isınmıyor, Nedeni Nedir?

Kalorifer peteği (radyatör) sistemiyle ısınan kişiler evlerinde ya da iş yerlerinde zaman zaman bazı sorunlar yaşayabilirler. Ee her rahatlığın bir zahmeti olmalı değimli.Malum sobalı evlere göre radyatörle ısınmanın da sıkıntılı yanlarından biridir. Yaşanan bu sorunların çok sayıda sebebi olabilir. Dolayısı ile öncelikle bu sorunların neden kaynaklandığını tespit etmek ve ona göre hareket etmek gerekir. Yapılan tespitten sonra çeşitli çözüm yöntemleriyle sonuca ulaşmak mümkündür. Isınma sistemleri faaliyete geçirildikten sonra, peteklerin hiç ısınmadığı gözlemleniyorsa öncelikle ısı kaynağını araştırmakta fayda vardır. Eğer kat kombisi kullanılıyorsa öncelikle kombinin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü sorun radyatörde değil kombide de oluşmuş olabilir. İlk yapılması gereken, kombiye elektrik gelip gelmediğini kontrol etmektir. Elektrik geliyor ise gaz giriş vanaları ( hem kapı girişindeki, hem kombi girişindeki) kontrol edilmelidir. Vananın açık konumda olması için, bağlı bulunduğu boruya paralel olarak durması gerekmektedir. Eğer paralel olarak durmuyor ise, bu konuma getirilmelidir. Gaz vanalarında da bir sorun gözlemlenmiyorsa, kombideki su basıncına bakılmalıdır. 1-2 arasında değilse kombiye su basılarak yeterli miktar sağlanmalıdır. Bazı durumlarda kombiye su basıldığı halde, bir süre sonra basıncın yeniden düştüğü gözlemlenir. Bu durumda kombi üzerinde bir su akıntısı yoksa , kalorifer peteklerinde veya tesisatın herhangi bir yerinde kaçak olabilir. Su, bu kaçaktan dışarıya çıktığı için basınç sürekli düşecektir. Bu durumda yapılması gereken bir tesisatçı çağırarak sorunu çözmektir. Sizin bu sorunu çözemeyeceğiniz bu noktada açıktır. Şayet kendiniz tamir etmek istiyorsanız bu size daha fazla sorun getirecektir. Bu nedenle en iyisi işi ehline bırakmaktır.

Saydığımız sebeplerin dışında, kaloriferlerin (radyatörlerin) ısınmamasının en büyük sebebi bakımsızlıktır. Peteklerin tam performansla çalışabilmesi için 2 senede bir bakıma girmesi gerekmektedir. Bu bakımın yapılabilmesi için profesyonel bir ekipten destek alınmalı ve 2 senede bir periyodik olarak sürdürülmelidir. Bakımın 2 şekli vardır ; bunlardan bir tanesi klasik yöntemlerle uygulanan bakım, ikincisi ise kimyasal içerik kullanılarak yapılan bakımdır. Tavsiye edilen bakım şekli kimyasal içerikli bakımlardır. Çünkü etkisi çok daha fazla olmaktadır. Peteklerinizin dış bakımı kadar içi bakımı da önemlidir. Havalar soğumaya başladığında gerekli bakımlar ve kontroller yapılmalı, sorunlar giderilmelidir. Yoksa çetin kış aylarında ısınmamanız bir yana yaşayacağınız sorunlarda çabası olacaktır.

Radyatörün (Kalorifer Peteği) Havası Nasıl Alınır ?

Her sene, yaz mevsiminin bitişinde havaların yavaş yavaş soğumasıyla birlikte, ısınma hazırlıklarına başlanır. Evlerinde kalorifer bulunanlar peteklerini ve kombilerini kontrol eder, sobası olanlar odun ve kömür hazırlığına girişir, elektrikli ısınma sistemlerini kullananlar cihazlarını kontrol ederek kışa hazırlık yaparlar. Kışa ilk girişte yapılan bu hazırlık önemlidir. Çünkü ortada mevcut bir sorun varsa bunun önceden halledilmesi gerekmektedir. Çünkü potansiyel bir sorun, kışın ortasında ortaya çıktığında sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Eminim kimse kış ortasında böyle bir sorunla karşılaşmak istemeyecek tir .İşte bizde bu sorunları yaşamamanız adına yapılan hazırlıklara bir katkıda bulunalım dedik. Makalemizin genelinde radyatör ( kalorifer peteği ) kullanan kişilerin yaşadığı sorunlardan biri olan, hava yapma sorunundan bahsedeceğiz .Doğal gaz kullanan herkesin genel yaşadığı bir sorundur. Peteğin hava yapması. Peki bir peteğin havası nasıl alınır ve hava yaptığı nasıl anlaşılır buyurun birlikte inceleyelim.

Isınma sistemleri faaliyete geçtiğinde ve peteğe su gittiğinde, yarısının ısınıp yarısının ısınmadığı gözlemlenirse peteğin hava yapmış olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Bu sorunu çözmek için radyatördeki (kalorifer peteği) havanın alınması gerekmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için de bazı araçlara ihtiyaç duyulur. Bunlardan biri purjör anahtarı, diğeri düz tornavidadır. Purjör anahtarının bulunmadığı durumlarda tornavida kullanılabilir. Fakat ideal olan purjör anahtarıdır. Radyatörün havasını alabilmek için, üst yan kısımda, tornavidanın veya purjör anahtarının girebileceği bir vida bulunur. Vida çevrilerek su damlası gelene kadar beklenir, su damlası geldiğinde peteğin havası alınmış olur. Sonrasında vida sıkılarak tekrar eski haline getirilir. Genelde bu işlem kışın başında bir kez yapılsa yeterlidir fakat bazen bir iki kez tekrarlamanız da gerekebilir. Kısaca bu sizin peteğinizin durumuna bağlıdır. Havası alınan petek gerektiği kadar ısıyı verecek ve boşuna sarfiyat yapmayacaktır. Böylece tüm kışı rahat ve sorunsuz olarak sıcacık geçirebilirsiniz.

Peteğin havasını alırken dikkat edilmesi gereken nokta, bir kova yada bez bulundurmaktır. Oluşabilecek ani sıçramalarda veya pis su akıntılarında hem bulunulan alanın, hem de kişinin kendisinin korunması için bu gereklidir. Bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerektiğin de altını çiziyoruz. Malum hanımlar ortalığın kirlenmesinden ok hoşlanmayacaktır.

Vaillant Kombi Modelleri ve Fiyatları

Her sene ağustos ayının sonları ve eylül ayının başlangıcıyla, soğuk havalar yavaş yavaş beklenmeye başlanır. Kendini göstermeye başlayan soğuk havalarla birlikte, yaz aylarının iç açıcı etkisi de kaybolmaya başlar. Herkes iyi bilir ki bu soğuk havalar başlarda moral bozucu olabilir fakat zaman geçtikçe alışılmaya başlar. İşin psikolojik boyutundan ziyade soğuk havalardan korunmak için bir takım önlemler almak gerekmektedir. Evlerde kullanılan çeşitli ısınma araçları ve yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de kombidir. Isıtma alanında üretim yapan çok sayısa büyük firma bulunmaktadır ve birbirleri ile ciddi bir rekabet içindedirler. Fakat burada önemli olan nokta en doğru ve kaliteli olan kombiye karar vermektir.  Verilecek en iyi kararlardan biri ise vaillant kombilerdir. Vaillant markasının geçmişinin çok eski yıllara dayandığını biliyoruz. Isıtma-soğutma sektörü denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri olduğunu da…  Vaillant kombi modelleri değişik özelliklere ve kapasitelere göre üretilip müşterinin beğenisine sunulmaktadır. Vaillant teknolojisinin kombilerdeki başarısını tartışmak elbette çok mantıklı olmayacaktır. Müşterilerinin büyük çoğunluğunun da kombilerinden çok memnun olması bu durumu doğrulamaktadır.

Kombi seçilirken evin büyüklüğü dikkate alınır. Evim metrekaresi büyüdükçe  kcal/h değeri de artış göstermektedir. Aksi halde yeteri kadar performans alınamayacaktır. Dolayısı ile profesyonel yardım almak en doğrusu olacaktır. Şimdi mevcut olan vaillant kombi modellerini ve vaillant kombi fiyatlarını birlikte incelemeye çalışalım.

vaillant kombi modelleri

Vaillant ecoTEC Pro VUW 286/3-3

Ürünün Fiyatı : 1.900 TL (2012 fiyatı)

Ürün Özellikleri :

 • Kapasitesi ( kw ): 24.5 kw
 • Kapasitesi ( kcal/h ): 21070 kcal/h
 • Amacı: Bireysel Isıtma + Sıcak su ihtiyacı
 • Entegre Boyler: Yok
 • İkinci Eşanjör: Var ( Çift Eşanjörlü )
 • Tipi: Yoğuşmalı
 • Baca Tipi: Hermetik işletmeli baca
 • Kullanılabilecek Yakıt Tipi: Doğalgaz ve LPG uyumlu
 • Yakma verimi ( 50/30 °C ): %108.0
 • Yakıt tüketimi ( 50/30 °C ): 2.80 m³/h
 • Elektrik tüketimi: 110 W
 • Standart Baca Çapı: 60/100 mm
 • Paket Baca Uzunluğu: 100 cm
 • Kullanılabilecek Max. Baca Uzunluğu: 8.0 m
 • Kombinin ağırlığı: 38.0 kg
 • Yüksekliği: 720 mm
 • Genişliği: 440 mm
 • Derinliği: 335 mm

Vaillant turboTEC pro VUW 202-3

Ürünün Fiyatı : 1.280 TL (2012 fiyatı)

Ürün Özellikleri :

 • Modeli: turboTEC pro VUW TR 202/3-3 Hermetik kombi
 • Ürün kodu: 0010003998
 • Kapasitesi ( kw ): 20.0 kw
 • Kapasitesi ( kcal/h ): 17200 kcal/h
 • Amacı: Bireysel Isıtma + Sıcak su ihtiyacı
 • İkinci Eşanjör: Çift Eşanjörlü
 • Tipi: Konvansiyonel
 • Baca Tipi: Hermetik işletmeli baca
 • Kullanılabilecek Yakıt Tipi: Doğalgaz ve LPG uyumlu
 • Yakma verimi ( 50/30 °C ): %92.0
 • Yakıt tüketimi ( 50/30 °C ): 2.27 m³/h
 • Elektrik tüketimi: 150 W
 • Standart Baca Çapı: 60/100 mm
 • Paket Baca Uzunluğu: 100 cm
 • Kullanılabilecek Max. Baca Uzunluğu: 6.3 m
 • Kombinin ağırlığı: 0.0 kg
 • Yüksekliği: 800 mm
 • Genişliği: 440 mm
 • Derinliği: 336 mm

Vaillant ecoTEC plus VUW 296/3-5

Ürünün Fiyatı : 2.000 TL (2012 fiyatı)

Ürün Özellikleri :

 • Kapasitesi ( kw ): 24.5 kw
 • Kapasitesi ( kcal/h ): 21070 kcal/h
 • Amacı: Bireysel Isıtma + Sıcak su ihtiyacı
 • Entegre Boyler: Yok
 • İkinci Eşanjör: Var ( Çift Eşanjörlü )
 • Tipi: Yoğuşmalı
 • Baca Tipi: Hermetik işletmeli baca
 • Kullanılabilecek Yakıt Tipi: Doğalgaz ve LPG uyumlu
 • Yakma verimi ( 50/30 °C ): %108.0
 • Yakıt tüketimi ( 50/30 °C ): 2.80 m³/h
 • Elektrik tüketimi: 110 W
 • Standart Baca Çapı: 60/100 mm
 • Paket Baca Uzunluğu: 100 cm
 • Kullanılabilecek Max. Baca Uzunluğu: 8.0 m
 • Kombinin ağırlığı: 38.0 kg
 • Yüksekliği: 720 mm
 • Genişliği: 440 mm
 • Derinliği: 335 mm

Vaillant Pro 242-3

Ürünün Fiyatı : 1.390 TL (2012 fiyatı)

Ürün Özellikleri :

 • 20.000 Kcal/h
 • 127 yıldan fazla tecrübe
 • Küçük hacim
 • Anti blok sistem ve arızasız çalışma
 • LED’ler ile arıza tesbiti
 • Modem ve PC bağlantısı ile online servis imkanı
 • Donmaya karşı koruma
 • Alev modülasyonu
 • Akıllı ateşleme sistemi
 • Yüksek verim ve yakıt tasarrufu
 • Vailllant ile otomatik kontrol

Vaillant turboTEC plus VUW 202-5

Ürünün Fiyatı : 1.390 TL (2012 fiyatı)

Ürün Özellikleri :

 • Kapasitesi ( kw ): 20.0 kw
 • Kapasitesi ( kcal/h ): 17200 kcal/h
 • Amacı: Bireysel Isıtma + Sıcak su ihtiyacı
 • Entegre Boyler: Yok
 • İkinci Eşanjör: Var ( Çift Eşanjörlü )
 • Tipi: Konvansiyonel
 • Baca Tipi: Hermetik işletmeli baca
 • Kullanılabilecek Yakıt Tipi: Doğalgaz ve LPG uyumlu
 • Yakma verimi ( 50/30 °C ): %92.0
 • Yakıt tüketimi ( 50/30 °C ): 2.27 m³/h
 • Elektrik tüketimi: 145 W
 • Standart Baca Çapı: 60/100 mm
 • Paket Baca Uzunluğu: 100 cm
 • Kullanılabilecek Max. Baca Uzunluğu: 6.3 m
 • Kombinin ağırlığı: 0.0 kg
 • Yüksekliği: 800 mm
 • Genişliği: 440 mm
 • Derinliği: 336 mm