Jaluzi Nasıl Takılır ?

0
3442
jaluzi nasıl takılır

Perdeler belki de seçimi en zor yapılan eşyalar arasında sayılabilir. Çünkü evde mevcut olan tüm eşyalarla uyum sağlaması ve tamamlaması gerekmektedir. Perde almaya karar verildiğinde seçenekler ve modeller oldukça fazladır. Aralarından zevke göre seçim yapılarak ev veya ofis içerisinde rahatlıkla uygulanabilir. Perde çeşitlerinden bir tanesi de jaluzilerdir. İş yerlerinde de sıklıkla kullanılan jaluziler, çeşitli renk ve modellerde üretilmektedirler. Üretildikleri malzemelerde de oldukça farkllı seçenekler bulunmaktadır.

Eğer bir mekanda jaluzi kullanımına karar verildiyse, öncelikle pencere ebatlarının ölçüsü alınmalı ve ona uygun olarak satın alınmalıdır. Ölçüler dışında satın alınan jaluziler pencerelere uygulanamayacağı için problem yaşanır. Gerekli ölçüler alındıktan sonra, jaluzinin pencereye monte edilmesi gerekir. Bu işlem jaluzinin satın alındığı yerden talep edilebileceği gibi, kendi imkanlarımızla da takılabilir. Fakat bunun için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

    

Öncelikle jaluzi pencereye ortalanarak kenarlarından ölçü alınır, aparatların geleceği ve vidalanacağı alanlar işaretlenir. sonrasında 2 adet uç kısma, bir adet orta kısma gelecek şekilde ayarlanmış olan aparatlar tavana vidalanır. Vidalama işlemi tamamlandıktan sonra jaluzi aparatlar üzerine yerleştirilir. Son olarak açma kapama çubuğu takılır. Açma kapama çubuğu jaluzinin, ışığı içeri almasını veya engellemesini sağlamaktadır. Bunun dışında mevcut olan jaluzi ipi ise jaluzinin yukarı ve aşağı hareket etmesini sağlamaktadır. sağa çekilirse kilitlenir, sola çekilirse serbest kalır. Tüm bu işlemler düzgün bir şekilde gerçekleştirilebiliyorsa işlem başarıyla tamamlanmış demektir.