Kandil Modelleri

0
4511

Çok eski bir aydınlatma aksesuarı olan kandil modelleri yeniden kullanılmaya başlandı. Birbirinden güzel tasarım seçenekleri ile de dikkat çekiyor. Kandilin ne olduğunu bilmeyenler olabilir. Bu nedenle önce kısa bir tanım yapalım. Cam, taş, gümüş, pişmiş toprak gibi birçok malzemeden yapılan derince bir kabın içinde bulunan gaz yağı veya sıvı yağın içine fitil konularak tasarlanan aksesuarlara kandil denir. Kandiller çok eski bir aydınlatma aracı olduklarından kullanılan zamanlardaki kültür ve yaşam tarzına ilişkin farklılıklar göstermektedirler. Köylerde daha çok metal ve cam kandillerin kullanılması ise oldukça yaygındır. Gazı bittikçe eklenen fitiller, oldukça kullanışlı bir aydınlatma seçeneğidir. Fakat günümüzde kandillerin yerini elektrikli lambalar almıştır. Şimdilerde kandillerin kullanım amacı daha çok dekoratif amaçlıdır. Geçmişte olduğu gibi taş, cam ve ahşap modelleri yine üretilmeye devam edilmektedir kandillerin. Ayrıca yeni kandil tasarımları da yine dikkat çekiyor.

 

 

    

Bu tasarımlar arasında geçmiş ile bugünü harmanlayan sıra dışı modellere rastlamak mümkün. Ağaç kandillerin saplı ve asılabilir olması aynı zamanda taşınabilmesini ve daha farklı yaşam alanlarında da yine kullanımını kolaylaştırıyor. Özellikle askılı ahşap kandillerin dağ evlerinde ve bahçeler de yoğunlukta tercih edildiğini söyleyebiliriz. Saplı olan bir diğer seçenek de yine metal modellerden üretiliyor. Ağaç ve metal modeller malzeme olarak farklılık içerse de görüntü ve model olarak birbirine benziyor. Kandiller büyük, küçük, saplı, sabit ve duvara monte olarak bir kaç başlık altında toplanabilir. Sabit ve büyük kandil modeller dış kapı önünde veya salonlarda sabit olarak kulpsuz kullanılıyor. Verdiği loş aydınlatma özelliği ile kütüphane dekorasyonu için de ayrıca tercih nedeni olabiliyor. Loş ışık seveler için özellikle tavsiye ettiğimiz kandillerin masa üzeri içinde minik tasarımları mevcut. Kandil modelleri ile ilgili hazırladığımız görseller sizlere yeni dekorasyon fikirleri verebilir. Bu nedenle göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Kandil modellerini her yerde bulmanız zor. Fakat özenle imal eden ve satışını yapan belli başlı bir kaç firma var. Fiyatları da son derece uygun olan kandiller dekorasyon aksesuarları arasında özellikle antika ürünler ile birlikte kullanılıyor.

 

Önceki İçerikKüpe Çiçeği
Sonraki İçerikYuvarlak Masa Modelleri
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.