Ana Sayfa Isıtma-Soğutma Klima Modelleri

Klima Modelleri

0
Klima Modelleri

Serin bir eve ihtiyaç duyacağımız günler uzak değil. Hatta yavaş yavaş sıcaklar yüzünü göstermeye başladı. Tavan vantilatörlerinden bahsetmiştik bir yazımızda. Şimdi biraz da evlerde tavan vantilatörlerinden çok daha sık görmeye alışık olduğumuz klimalarda bahsedelim. Klimalar soğutma çevrimi ismi verilen bir sistem kullanılarak ortamdaki aldığı havayla nemi azaltan sistemlerdir. Bunaltıcı günlerde evlerdeki nemi azaltarak soğuk havayı sağlayan klimalar sıcak yaz aylarında kendimizi eve atmak için önemli bir bahane oluyor. Görüntüleri ve konumlandırmaları açısından evlerde kullanılan klimalar salon tipi klimalar, kaset tipi klimalar ve duvar tipi klimalar olarak üçe ayrılabilir.

Salon tipi klimalar yerde kullanılan uzun klimalardır. Bu klimalar geniş salon ya da ofislerde nemi azaltarak soğuk hava sağlamaya yardım ederler. Büyük bir çoğunluğu beyaz olan salon tipi klimalarda farklı renk seçenekleri de alıcılara sunulmaktadır. Salon dekorasyonuna uygun birden fazla renk ve modeli ilgili satıcı firmalarda bulabilirsiniz.

    

Kaset tipi klimalar yine hem ev hem ofislerde tercih edilebilen klima türleridir. Kare şeklinde tavana monte edilen kaset tipi klimalar yine serin hava sağlayan klimalardır. Salonlarda ya da diğer odalarda kullanılabilirler. Kaset tipi klimalarda renk seçeneği diğer klima modellerine göre sınırlıdır. Çok büyük bir çoğunluğu beyaz olan kaset tipi klimalar da bir diğer alternatif de metal rengi kaset tipi klimalardır. Yine monte edilecek odanın dekorasyonuna göre bu iki renk seçeneğinden bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Ve en sık kullanılan klima türü olan duvar tipi klimalar ile devam edelim. Duvar tipi klimalar evin hemen her bölümünde kullanılabilen klima modelleridir. Duvar tipi klimalarda inverter klima modelleri daha çok tercih ediliyor. Bunun sebebi hem tasarruf açısından hem sağlık açısından faydalarının bulunmasıdır. Duvar tipi klimalarda da model açısından alternatifleriniz var. Klimanın kapladığı alan, genişliği ve uzunluğu konusunda farklı seçenekler bulabilirsiniz. Daha küçük ya da daha ince duvar tipi klimaları ilgili firmalardan temin edebilirsiniz. Renk açısından da eskiye nazaran beyazdan farklı renklerde duvar tipi klimaları bulabilirsiniz.

Klimaların sağlık açısından özellikle baş ağrısı çekenler için dezavantajları olduğu bilinen bir gerçek. Ancak birçok büyük firma bunun önüne geçecek teknolojiyi kullanarak sağlıklı klima modelleri üretmeye başladılar.

Önceki İçerik Çöp Kovası Modelleri
Sonraki İçerik Villa Salon Dekorasyonu
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.