Küçük Mutfak Gereçleri

Mobilyaların ve takımların yanı sıra tekli küçük aksesuarlar da evde hayatı çok kolaylaştırıyor. Mutfak ise bu küçük gereçlerin en çok sayıya sahip olduğu yerlerin başında geliyor. Özellikle yemek yaparken zamandan kazanmak ve yemek yapmayı daha keyifli hale getirmek için kullanılan birçok mutfak gereci var. Makaslardan rendelere kadar mutfağı keyifli ve kolay bir yer haline getiren bu gereçlerin kullanım kolaylığı da başka bir tercih edilme sebepleri. Son dönemlerde eskiye nazaran tasarım konusunda da oldukça fazla seçenek gündeme gelmeye başladı. Başka zevklerle kombinlenen ve mutfağı şirin bir hale getiren bu mutfak gereçlerini bulmak da oldukça kolay.

Söz konusu mutfak gereçleri olunca bir kategorilendirme yapmak oldukça zor. Ancak sanırım en önemli kısmı doğrayıcılar kapsıyor. Soğan, sebze ve meyve doğrama işleri hem yemek hem kahvaltı hem de ikram hazırları sırasında oldukça vakit alan işler. Ancak bu vakitten kazanmak için büyük paralar harcamak da çok mantıklı görünmüyor. Bunların yerine manuel olarak kullanılabilin küçük doğrayıcılar var. Sebzelerden başlayalım. Bizde patatesin yeri ayrı, malum. Hemen her yemekte kullanılıyor. Hem kahvaltılar hem yemekler için patates doğramak da zamandan çalıyor. Bunun yerine tutma kısmı çoğunlukla plastik olan patates doğrayıcıları rahatlıkla bulabilirsiniz. Diğer sebzeler için ise hem elinizde kullanabileceğiniz hem de masanın ya da tezgahın üzerine konularak kullanılabilen birçok doğrayıcı modelleri mevcut.

    

Meyveler için ise üretilen mutfak gereci modellerinin birçoğu çok bıçaklı ve tek işlemle bir meyveyi komple soymanıza yarayan modellerdir. Rendeleme de yine çok vakit alan bir diğer mutfak işlemi. Bunu keyifli ve kolay hale getiren doğrayıcılar da yine hemen her yerde satılıyor. Mutfaklarda kullanılan makaslara gelecek olursak hayvan figürleri gibi figürlerin olduğu çok eğlenceli makas ve bıçak seti modellerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Fırınlar ve kola gibi kulpsuz şişeler için tutacaklarda da çok fazla çeşit var. Model konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Bu mutfak gereçlerinin yanı sıra mutfağı eğlenceli hale getirmek için düşünülmüş başka gereçler de mevcut. Sahanda yumurta sevenler için yumurta kalıpları bu aralar en çok sevilen mutfak gereçlerinden bir tanesi mesela. Kalp, çiçek ve daire gibi birçok farklı şekillerde sahanda yumurta yapabilirsiniz. Spagettileri kırarak yapanlar için işlerini kolaylaştıracak spagetti bıçağı da bir diğer mutfak gereci. Son olarak patates doğrarken hem kabuklar hem doğranmış patatesler için iki ayrı kaba ihtiyaç duyanlar için geliştirilmiş patates doğrama leğenlerinden bahsedelim. Kucağınıza koymanız için tasarlanmış, hem kabuklar hem doğranmış patatesler için ayrı yerleri olan çok kullanışlı ve rahat bir mutfak gereci. Yukarıdaki bahsettiğim bütün ürünlere ait modelleri ve çok daha fazlasını görsellerde bulabilirsiniz. İlgili mağazalarda ise çok daha farklı modelleri inceleyebilirsiniz.

Bu yazı Dekorasyon, Mutfak kategorisine Emrah Sarıdaş tarafından yazılmıştır. yer imlerinize ekleyin.

Emrah Sarıdaş hakkında

Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.