Küpe Çiçeği

0
6680

Doğanın muhteşem sahiplerinden olan çiçek ve bitkileri sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Bahçeleriniz ve balkonlar için yeni bir alternatif sunacağız sizlere. Adı küpe çiçeği olan bu çiçek muhteşem görüntüsü ve renkleri ile eminiz çok yakışacak bahçe dekorunuza. Aynen adı gibi bir küpeyi andıran küpe çiçeği çok hoş bir süs çiçeğidir. Sadece bahçeler için değil balkon ve ev içinde de yetiştirilmesi kolay olan bir çiçektir. Nemli toprağı ve gölgelik alanları seven küpe çiçeğinin bir çok renkte alternatifi vardır. Küpe çiçeğinin ana yurdu Meksika’nın yüksek dağları, Yeni Zelanda adası ve Güney Amerika’dır. Daha çok gölgelik alanları seven küpe çiçeği rüzgarı pek sevmez. Kırmızı, beyaz, mor ve pembe renkleri ağırlıkta olan bu hoş süs bitkisinin çiçekleri de uzun süre kalıcıdır. Fide olarak ekildiğinde düzenli büyüyebilmesi için ince bir çubuğu desteklemek amaçlı kullanmak şekil vermek için faydalı olacaktır. İyi bakılırsa daha da gürleşen küpe çiçeği duruşu ve yapraklarının arasında bolca bulunan çiçekleri ile özel hazırlanmış bir buket gibi görünmektedir.

    

 

 

Yukarıda sizler için küpü çiçeğine ait farklı görseller hazırladık. Bir göz gezdirmenin küpe çiçeği hakkında sizleri daha fazla bilgilendireceğini umuyoruz. Küpe çiçeğini bahçe için tercih edecekseniz çardak kenarlarına gölge alanlara dikebilirsiniz. Balkon için ise tercihiniz, askılı saksıları tavsiye ediyoruz. Askılı saksılarda destek gerektirmeyen küpe çiçeği aşağı doğru sarkarak daha hoş bir görüntü verecektir. Bahçe için kullandığınızda rüzgarı çok fazla almayan alanları tercih etmeniz küpe çiçeğinin uzun ömürlü olması için yardımcı olur. Balkonda yetiştiriyorsanız camekanlı balkonlar daha uygun olur. Camekan yoksa kış aylarında yine içeri alınması da etkili olacaktır. Kış sonuna doğru budanması gereken küpe çiçeği uçlardan değil biraz daha derinden budanmalıdır. Her yıl budanan küpe çiçeği daha verimli ve daha sağlam olur. Ayrıca yine kış sonuna doğru saksısı değiştirilmeli daha genişçe bir saksıya taşınmalıdır. Böylece kökleri daha sağlıklı ve ömrü daha uzun olur. Küpe çiçeğini çoğaltmak için ise çelik adı verilen ince dallar kullanılmalıdır.

 

Önceki İçerikGümüş Ev Aksesuarları
Sonraki İçerikKandil Modelleri
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.