Lale

0
7021

Bahçelerin en güzellerinden, lalelerden bahsedelim. Kolay bakımı ve muhteşem güzelliği ile doğadan bir armağan laleler. Beyaz, kırmızı, mor, kırçıllı, pembe, lila  ve daha bir çok renk çiçek açıyorlar. Zambakgillerden olan laleler Anadolu’da yetişiyor. Renk renk ayrıştırılarak ekilen laleler aynı zamanda halk için de ciddi bir geçim kaynağı. Çiçekçilerin vitrinlerini süsleyen ve en fazla satılan çiçekler arasında bulunan bir çiçek lale. Süs bitkisi olarak kullanılan lalelerin kendiliğinden yayılması sonucu sonrasında ticari bir ürün haline gelmiştir. Laleler soğa sı ve uzun ömürlü bir bitkidir. İnce ve uzun yaprakları ile özellikle bayanlar için en güzel hediye olma özelliğini de taşımaktadırlar. Lale soğanlarının üzerinde sarımsı bir tabaka bulunur. Etli ve yeşil yaprakları en az 2 en fazla 8 adet olarak büyür. Lale çiçekleri sapın ucunda bir ya da iki adet olarak büyürler. Aşağıda verdiğimiz en güzel lale görsellerini sizler için hazırladık.

    

 

 

Lalenin 16.yüzyılda ülkemizden Avrupa’ya götürülmesi ise ticari değerini daha da arttırmıştır. Aynı zamanda bir devire adı verilen lale son derece değerli bir çiçektir. Ebru sanatına, çiniye ve daha birçok sanat dalında işlenmiştir laleler. Camiler, saraylar ve çeşitli ev aksesuarları da lalelerin o muhteşem görüntüsü ile bezenmiştir. Ülkemizde hali hazırda lale üretimi yapılmaktadır fakat Hollanda lale üretiminde ön sıralara yerleşmeyi başarmıştır. Renk renk lale tarlaları bile her yıl birçok insanı buraya çekmektedir. Lalelerin sadece hediyelik ve sanatsal değil bir de dekoratif boyutu vardır. Mutlaka her çiçek kendine göre bir güzelliğe sahiptir fakat güller ve laleler en çok dikkat çeken çiçekler arasındadır. Bu nedenle birçok alanda lale desenleri kullanılmaktadır. Nevresimlerde, yatak örtülerinde, tablolar, süs eşyaları, biblolarda ve canlı olarak dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Vazolarda ömrü çok uzun olmasa da yemek masalarını süsleyen  çiçeklerden biridir laleler. Ayrıca bahçelerde, park ve yürüyüş alanlarında da özellikle ekilmektedir.

 

Önceki İçerikMutfak Perdesi
Sonraki İçerikBakır Ev Ürünleri
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.