Laminant Parkeler

0
3859
laminant parkeler 2

Bir önceki makalemizde sudan etkilenmeyen parkelerden bahsetmiştik. Bugünkü konumuz olan laminant parkelerin dekorasyonda ve yapı sektöründeki öneminin yanı sıra, ne derece kullanışlı olduğundan ve faydalarından bahsedeceğiz. Geçmiş yıllara doğru uzandığımızda evlerin, iş yerlerinin, spor salonlarının, camilerin ve bunlar gibi çok sayıda mekanların zemininde değişik malzemelerin kullanıldığını görürüz. Bir çok dekorasyon objesinde olduğu gibi zemin malzemeleri de geçen zaman içerisinde büyük değişikliğe uğramışlardır. Eskilere bakıldığında taş zeminler, marleyler kullanıldığı görülür. Bu tarz zemin uygulamaları kullanışlı olmadığı gibi dekoratif olarak da oldukça kötü özelliklere sahiptir. Biraz daha yakın zamanlar incelendiğinde tahta parke uygulamaları gözümüze çarpar. Bu uygulamanın diğerlerine göre daha kullanışlı ve estetik olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde de hala tercih sebebi olan bu parke modelleri aktif olarak kullanılmaktadır.

Fakat dekoratif uygulamaların önem kazandığı son dönemlerde, laminant parkelerin büyük sıklıkla kullanıldığını ve tercih edildiğini görürüz.  Laminant parkeler genellikle %100 doğal bir madde olan ağaçtan üretilmektedirler. Bu sebeple sudan etkilenmeyen parke özelliklerini taşımadıklarından, banyo veya mutfaklarda kullanılmazlar. Çünkü laminant parkeler ıslandıklarında şişme, kabarma ve ek yerlerinden çıkma sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Üretimlerindeki amaç, salonlarda ve diğer odalarda kullanılmasıdır. Evlerin dışında ofislerde, spor salonlarında da kullanılabilirler.

Laminant parke satın alınırken kalitesine mutlaka dikkat edilmelidir. Kaliteli ağaçtan üretilmiş laminant parkeler uzun ömürlü olmalarının yanı sıra, rahatsız edici ses çıkarmazlar. Fakat kalitesi düşük olan parkeler hem kısa ömürlü olup, hem de kısa zaman sonra rahatsız edici sesler çıkarmaya başlarlar. Bu da oldukça rahatsız edici bir durumdur. Laminant parkeler çok değişik model ve renk seçenekleriyle üretilirler. Dolayısı ile eşyalarla ve diğer dekorasyon eşyalarıyla uyumu yakalamak konusunda neredeyse hiç sıkıntı yaşanmaz. Açık renkli laminant parkeler tozu göstermediği için daha çok tercih edilmektedirler. Fakat koyu renklerin asaletini de yabana atmak pek doğru olmaz. İşin bu kısmı tamamen kişinin zevkiyle alakalı olduğu için çok farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

    

Laminant parkeler, yapı marketlerde veya sadece bu işi yapan işletmelerde rahatlıkla bulunabilir. Her iki seçenektede çeşitli modelleri bulmak ve aralarından en uygun olana karar vermek mümkündür. Laminant parke fiyatlarından bahsedecek olursak, metrekare başına 14 TL ‘den başlayarak 40’ TL ye kadar uzanan bir aralıkta olduğunu görürüz. Belirttiğimiz üzere seçimi yaparken rengi ve tasarımından ziyade, kalitesine de dikkat etmek ilk şarttır. Şimdi birkaç laminant parke modelini beraber görelim :

laminant parke çeşitleri  laminant parkeler  laminant parke modelleri

laminant parkeler 2