Leylak

0
5148

Leylağın kokusunun ne kadar güzel olduğunu bilirsiniz. Bahçelerimiz, parkları süsleyen bu güzel kokulu ağaç nasıl yetişir gibi özelliklerini anlatacağız. Leylak zeytingiller familyasından gelen küçük bir ağaçtır. Ağaç dediğimize bakmayın dalları zayıf ve ince bir ağaçcıktır. Yirmiye yakın türü bulunan leylaklar bahçe düzenlemelerinde sıkça tercih edilir. Avrupa ve Asya’da yetişen salkım biçimindeki çiçekleri ile dikkat çeker. 3 ila 4 metre kadar uzayabilen leylaklar kışın çetin şartlarına da dayanabilen bir bitkidir. Çiçekleri sanki bir üzüm gibi salkım şeklinde büyüyen leylakların yaprakları da parlak ve yeşil renktedir. Kenarları düz olan bu yaprakların şekli ise kalp şeklini andırır. Leylaklar birçok alanda kullanılmaktadır. Bir yıllık dalları üzerinde bulunan çiçekleri kesme çiçekçilikte, kolonya yapımında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Leylaklarda melezleme de yapılmaktadır.

 

 

    

Bu işlem sonrasında çiçekleri katmerli, beyaz, kırmızı, pembe, açık ve koyu mor, yalınkat, ebruli ve krem rengi de açarlar. Leylakların kokusu kadar görüntüsü de muhteşemdir. Çok fazla toprak ayırt etmeyen bitkinin bakımı da son derece kolaydır. Sıcak yaz aylarında gölgesinde dinlenebildiğimiz ve o mis gibi kokusunu içine çektiğimiz leylaklar. Doğadan gelen her şeyin nasıl mucizevi bir şekilde hayatımıza girişine tanık oluyoruz her geçen gün. O kadar geniş bir yelpaze ki doğa her bitkiyi, çiçeği ve ağacı tanımak mümkün olamıyor maalesef. Ama şunu biliyoruz ki her canlının yaşam kattığı bir şey var.

Bahçe düzenlemelerinde sizlere faydalı olabilecek bir çok bitki ile ilgili yazılar yazdık. Kimisi sizin için çok uygun oldu, kimisi değil. Fakat leylaklar için her bahçede kesinlikle bulunması gereken bir bitki olduğunu söyleyelim. Bahar geldiğinde salkım salkım çiçeklerinden etrafa yayılan o mis gibi leylak kokusu ile uyanmak ne kadar da güzel olur. Üstelik şehrin göbeğinde sanki doğada bir sabah esintisi gibi. Leylakların kökten ve tohumla ekildiğini de atlamayalım. İlgili satış noktalarından ister tohumunu ister köklü fidelerini alabilirsiniz. Çok pahalı olmayan leylaklar eminiz bahçenize de çok yakışacaktır.

Önceki İçerikCibinlik Modelleri
Sonraki İçerikKahvaltı Takımları
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.