Makyaj Masaları

0
13523

Tuvalet masası olarak da bilinen makyaj masaları yakın zamana kadar yalnızca yatak odalarında kullanılırken, bugün yeni banyo tasarımlarıyla birlikte banyolarda da yerini almaya başladı. Bir sandalye, puf veya berjer ile takım haline getirilen makyaj masalarında artık kullanım kolaylığı ve rahatlığı kadar tasarım da bir hayli önem arz ediyor. Zevkinize göre tasarlanmış makyaj masalarını ayrı olarak satın alabileceğiniz gibi yatak odası takımlarının içerisinde de bulabilirsiniz. Yeni tasarım makyaj masalarını birbirinden ayırmanıza yardımcı olacak özellikler de var. Bu özellikleri ayna sayısı ve yapı malzemesi olarak 2’ye ayırabiliriz.

Ayna sayıları makyaj masallarının tasarımında değişim gösteren önemli unsurlardan bir tanesi. Klasik masa tasarımlarında tek ayna hala kullanılırken, çok aynalı makyaj masaları da yatak odaları ve banyolardaki yerini almaya almaya başladı. Tek aynalı tasarımlarda ise aynen şekli oval, dikdörtgen ya da kare olarak değişebiliyor. Kare aynalar genellikle parlak yapı malzemesinden imal edilmiş makyaj masalarında kullanılırken, dikdörtgen ve oval aynalar çoğunlukla ahşap ve retro tasarımlarda tercih ediliyor.

    

Çok aynalı makyaj masalarının tasarımında kullanılan ayna sayısı genellikle 3. Ancak tek aynalı bir tasarımı da bir ya da iki adet küçük makyaj aynasıyla çok aynalı makyaj masası haline getirebilirsiniz. Çok aynalı masaların bir diğer özellikleri de geniş bir tasarımları olduğu için çok çekmeceli olmalarıdır. Eğer geniş bir yatak odamız ya da banyonuz varsa, hem kullanım kolaylığı hem de şık bir görüntü için çok aynalı makyaj masalarını tercih edebilirsiniz. Eğer seçiminizi tek aynalı bir makyaj masasından yana yapacaksanız, makyajınızı ve bakımınızı kusursuzlaştırmak için ışıklı makyaj masalarını da tercih edebilirsiniz.

Makyaj aynalarını birbirinden ayıran bir diğer özellik ise kullanılan yapı malzemeleridir. Hala baskın olan yapı malzemesi ahşap olsa da cam ve benzeri diğer yapı malzemeleri de makyaj masası yapımında kullanılmaktadır. Cam tasarımlar çoğunlukla daha az yer kaplayan ve banyolarda kullanılan modellerdir. Ahşap tasarımlar ise modern bir görüntü sergileyebilecekleri gibi, tercihinize göre, retro bir görüntü de sağlayabilir. Parlak ahşap makyaj masası tasarımlarında çoğunlukla siyah ve beyaz renkler kullanılırken, retro tasarımlarda pastel renkler ağırlıklıdır. Odanızın dekorasyonuna göre ister retro, isterseniz de modern bir tasarımı tercih edebilirsiniz.

Önceki İçerikÇardak Modelleri
Sonraki İçerikDekorasyonda Filmler
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.