Medine Çiçeği

0
4435

Bahçe dekorasyonu için sizlere çiçekleri tanıtmaya devam ediyoruz. Yalnız şöyle bir yanlışı da düzeltmek istiyoruz ki sadece bahçe değil balkonlar için de bu önerilerimiz. Malum şehir hayatında pek bahçe görmek mümkün olmuyor. Adı çok ilginç gelebilir sizlere fakat muhakkak gördüğünüz bir çiçek Medine çiçeği. Öyle özenli bir bakım gerektirmeden de doğada kendiliğinden yeşeren bir çiçek. Forozibiğigiller familyasından gelen Medine çiçeğinin anayurdu kesin olarak bilinmiyor. Malezya’ın tropikal bölgelerinde 100’den fazla türü olan Medine çiçeği doğal olarak yetişiyor. Bu kadar tür arasından seçim yapmak da bir o kadar zor oluyor fakat biz evlerde veya bahçelerde rahat yetiştirebileceğiniz bir türü olan G.globosa türünü anlatacağız. Yaklaşık 1545 cm kadar uzayabilen ve bir yıl dayanabilen çiçekli otsu bir bitkidir Medine çiçeği. Karşılıklı büyüyen yeşil renkli ve dar yapraklı bir bitki olan Medine çiçeği dikine uzar. Dikine uzadığı için de sürgünleri kaba tüylüdür.

 

 

    

Yukarıda görsellerinden de görebileceğiniz gibi top şeklinde çiçek açar. Bu güzel çiçek mayıs ayından güz ortalarına kadar çiçek açar. Çiçeğinin renkleri beyaz, mor ve kırmızı olur. Fakat farklı renklerine de rastlanmaktadır. Bu renkler nadir olsa da genelde pembe, turuncu veya sarı renktedir. Medine çiçeği bol güneşli ve havadar toprakları sever. Bunun için en uygun yer bahçelerdir. Ama iyi bir bakım ile saksılarda da gayet güzel büyür. Bahçe diplerine, balkon önlerine veya pencere kenarlarında güzel duran çiçek kurutulduğunda da rengi daha bir güzelleşir. Olgun top şeklindeki çiçekleri genelde uzun boylu olur. Çiçek düzenlemelerinde kurutulmuş hali oldukça sık kullanılmaktadır. Medine çiçeğini en güzel kurutma yöntemi boyları uzun olanlarını kesilerek demet yapılarak baş aşağı asılır. Medine çiçeğinin üretimi tohumlar ile yapılmaktadır. Tohumları ilkbaharda  beklenen son donlardan  hemen altı hafta sonra ya sıcak yastıklara dikilerek fide haline getirilir ya da direk bahçeye dikilmelidir. Bu güzel çiçeğin top top çiçekleri ve yeşil yaprakları ile görüntüsü çok hoş. Balkonlarda geniş saksılarda büyütebileceğiniz Medine çiçeği hoş kokusu ile balkonlarınıza renk katacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikDeo Bianca
Sonraki İçerikMobidea Mobilya
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.