TwitterFacebookGoogle

Menekşe

Bahçelerin balkonların baharı menekşeler. Narin yaprakları ile soğuğa dayanamayan nadide çiçeklerden biridir menekşeler. Sizi anlayan sevginizi hisseden duygulu bir çiçektir menekşe. Yerini severse renk renk çiçekleri ile şaşırtan sevmezse bir günde soluveren narin bir çiçek. Bahçe ve balkonlarda sıkça tercih edilen bir çiçek menekşe. Özellikle apartman girişlerine bahçe kenarlarına hareket kazandıran bu güzel çiçeğin bakımı ise şu şekilde. Öncelikle menekşenizi saksıda yetiştirecekseniz dar ve derin saksılar seçmeyin. Menekşeler için kullanılacak saksıların çok derin olmaması ve ağız kısmının geniş olması gerekir. Menekşeler etrafın da bulunan yaprakların da rahat büyüyebilmesi için saksı ağzının genişliği önemlidir. Sonrasında menekşenin toprağının öyle sıradan olması verimli olmaz. Her şeyden önce havadar ve nemli olmalıdır. Ayrıca bir kaç farklı toprakla karışımı da yine çok faydalı olacaktır.

 

 

    

Güneşi ve suyu duruma göre ayarlanan menekşeler ışığı doğrudan almayı sevmezler. Tropikal iklim bitkisi olan menekşelerin ışığı biraz daha geriden örneğin perde veya jaluzi arkasından almaları gerekmektedir. Çiçek açması için en uygun ışığı alması önemlidir. Pencereden yaklaşık olarak 60 ila 80 cm kadar geride olmalıdır. Çok fazla içeriye alındığında yetersiz ışık alacaktır. Menekşelerin gelişimi sürekli olduğundan yaz kış bu ışığa ihtiyaç duyarlar. Ayrıca gelişim sürekli olduğu için gübrelenmesi de sürekli olarak tekrar edilmelidir. Menekşelerin renkleri genelde mor ve lila olarak açar. Fakat beyaz, kırmızı, pembe, kırçıllı olmak üzere bir çok renkte üretilmektedir. Menekşelerin birbirinden güzel modelleri ile hoş bahçeler ve balkonlar yaratabilirsiniz. Cam önleri ve ofislerde masa üstleri için de uygun olan bu hoş çiçeği dekoratif açıdan da tavsiye ediyoruz. Aydınlık alanları seven menekşelerin bakımı gördüğünüz gibi hiç de zor değil. Evlerde yetiştirilen çiçekler arasında başı çeken menekşeler yeşil ve kalın yaprakları ortasında duran çiçekleri ile dikkat çeken bir çiçektir. Renkleri ne olursa olsun çok canlı ve hoş bir çiçek görüntüsü vardır. Kalın yeşil yaprakları üzerinde bulunan ince beyaz tüyler ise çiçeğin rengini daha da ortaya çıkarmaktadır.

gaziantep en iyi türk hamamı gaziantep türk hamamı gaziantep masaj gaziantep spa merkezi gaziantep hamam
İstanbulda en iyi hizmet veren evden eve nakliyat şirketleri beylikdüzü evden eve nakliyat beykoz evden eve nakliyat kurtköy evden eve nakliyat pendik evden eve nakliyat