Merdiven Dekorasyonu

0
5892

Villa tipi evlerde evin dekorasyonu kusursuz olsa da çoğunlukla konu merdiven dekorasyonu olunca aynı hassasiyeti göstermiyoruz. Ancak merdiven dekorasyonları villaların geri kalan kısımlarında olduğu gibi görsel açıdan aynı derecede öneme sahip. Merdiven dekorasyonlarında detaylarla fark yaratabileceğiniz gibi genel değişikliklerle göz alıcı bir görüntüye de ulaşabilirsiniz. Dekorasyonu tam anlamıyla gerçekleştirmek için ise dikkat edilmesi gereken birden çok önemli kısım var. Bu kısımları merdivenin şekli ve tasarımı, kullanılan yapı malzemesi, duvar dekorasyonu, merdiven altı dekorasyonu ve aydınlatma olarak 5’e ayırabiliriz.

Evinizin genel dekorasyon tarzını merdivene de yansıtmanız bütünlük oluşturmak açısından oldukça önemli. Merdivende kullanılan yapı malzemesi bu kısımda birincil önceliğe sahip. Merdiven dekorasyonunda çoğunlukla kullanılan yapı malzemeleri ahşap ya da metal. Eğer country ya da retro tarzı bir ev dekorasyonunuz varsa ahşap merdiven tasarımlarını tercih etmenizi öneririm. Özellikle açık ahşap tonları evinize ferahlık katacaktır. Daha modern bir dekorasyon isterseniz, günümüzde oldukça sık kullanılmaya başlayan metal tasarım merdivenleri tercih edebilirsiniz.

Merdivenin şekli de diğer bir önemli unsur. Eğer villanız yüksek bir tavana ve geniş bir salona sahipse döner merdivenleri ya da S şeklindeki yeni tasarım merdivenleri öneririm. S tasarımlarda çoğunlukla metal yapı malzemelerinin kullanıldığını da belirtmek isterim. Daha küçük villar için ise klasik tasarım düz merdivenler tercih ediliyor. Çoğunlukla ahşap yapı malzemesinin kullanıldığı bu merdivenlerden isterseniz talebinize göre metal de kullanılabiliyor. Merdiven basamaklarında ise tercihinize göre ahşap, metal, cam, mermer ya da farklı bir yapı malzemesi tercih edebilirsiniz.

    

Merdiven altları çoğunlukla ihmal edilen ancak oldukça fazla kullanım alanı sağlayabilecek mekanlar. Bazı tasarımlarda merdiven altları dolguya sahip olsa da seçiminize göre bu alanı boş bırakıp farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Döner ya da düz merdivenlerde kullanabileceğiniz bu alanları merdiven tasarımının bir parçası haline getirtip çekmece, kitaplık ya da dolap olarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için yaptıracağınız tasarıma raflar ya da dolaplar ekletmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında tasarımdan ayrı olarak bir oturma, kitap okuma ya da yatma alanı haline de getirebilirsiniz. Bir koltuk, yatak ya da berjer kullanarak bunu sağlayarak hoş ve kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz.

Çoğunlukla boş bırakılan duvar kısımları da dekorasyonun bir parçası haline getirilebilir. Bunun için duvara ekstra bir masraf yapmadan tablo ya da ayna gibi aksesuarlarla derinlik ve şıklık katabileceğiniz gibi, merdivene ait çok ayrı bir duvar tasarımı yapmanız da mümkün. Duvar dekorasyonu için duvar kağıdı, panel ya da duvar kaplamalarını kullanabilirsiniz. Ahşap ya da taş kullanılan duvar kaplamalarında taş tasarımlar modern dekorasyonların gözdesi haline geldi. Siz de dikkat çekici ve şık bir duvar dekorasyonu isterseniz taş duvar kaplamalarını tercih edebilirsiniz. Daha klasik ve country dekorasyonlar için ise ahşap tasarımlar oldukça kullanılışlı.

Son olarak aydınlatmadan bahsetmek istiyorum. Hem olası kazaları engellemek hem de merdiven dekorasyonunu bütün hale getirmek için aydınlatma çok önemli. Geniş merdiven tasarımlarında sarkıt avizeleri ya da lambaderleri kullanabilirsiniz. Daha küçük ve dar merdivenler için ise spotları kullanarak merdiven dekorasyonunuza derinlik katabilirsiniz. Tabii aydınlatma tasarımını seçerken merdiven dekorasyonunu göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Önceki İçerikSarkıt Avizeler
Sonraki İçerikToplantı Odası Dekorasyonu
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.