Amerikan Mutfak Modelleri

Amerikan mutfaklar bir çoğumuzun yerden tasarruf etmek için kullandığı mutfak modelleri. Peki yerden tasarruf ederken şıklığımızdan ödün vermeden bu işin altından nasıl kalkarız ? Sorusunun cevabını bugün ki yazımımız da vermeye çalışacağım. Buyrun beraber bakalım.

 

amerikan-mutfak15

Standart bir amerikan mutfak olmasıyla beraber şıklık ve sadelik esas alınmış.

amerikan-mutfak14

Daha renkli bir tasarımdan yana olan kullanıcılarımız için alternatif olabilecek bir dekorasyon örneği.

amerikan-mutfak13

Küçük olmasına rağmen anne mutfağı diyebileceğimiz kadar sıcak olan bir dekorasyon örneğimiz daha.

amerikan-mutfak12

Renkli ve modern bir tasarıma sahip bu amerikan mutfağı standartların üzerinde diyebiliriz.

amerikan-mutfak11

Gayet lüx olan bu dekorasyon örneği kendini beyazla taçlandırmış diyebiliriz.

amerikan-mutfak10

Siyah-Beyaz ın ahengini görebileceğimiz bir amerikan mutfak modeli. Gerçekten çok şık.

amerikan-mutfak9

Ahşap detayları ve sandalyeleriyle dikkat çeken klasiği ve modernliği bir arada tutan amerikan mutfağı modelimiz.

amerikan-mutfak8

Yine klasik ve modernliği sentezlemek isteyen kullanıcılarımız için alternatif olabilecek göz alıcı bir amerikan mutfağı.

amerikan-mutfak7

Standart desek haksızlık edeceğimiz bir dekorasyon örneği. Çok ayrıntıya yer verilmemiş olsa da kendi tarzına sahip. Aradığımız bu olabilir !

amerikan-mutfak6

Klasik çizgimden şaşmam diyenlere özel dekore edilmiş bir amerikan mutfağı dekorasyon örneği.

amerikan-mutfak5

Yerden tasarruf etmek için değil de tam olarak bir zevk meselesi olarak dekore edilmiş mutfak tasarımı diyebiliriz.

amerikan-mutfak4

Renkli sandalyeleri ve modern tasarımıyla dikkat çeken bir dekorasyon örneği. Gayet hareketli !

amerikan-mutfak3

Modern olarak tasarlanmış siyah ve beyaza ağırlık verilmiş farklı bir mutfak modelimiz daha !

amerikan-mutfak2

Gizli tezgah, gizli raflar sır dolu bir amerikan mutfağı isteyenlere özel. Gerçekten farklı bir tasarım olmuş.

amerikan-mutfak

Son olarak klasik amerikan mutfağı olarak dekore edilmiş bir mutfak daha.

Bu yazımız da amerikan mutfağı kullanacaksak bile bunu kendimize göre özelleştirebileceğimizi göstermeyi amaçladım. Umarım faydalı olmuş ve bu konu da size yeni fikirler vermişimdir. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere.

İştahınızı Açacak Yemek Masası Modelleri

Yemek yemek temel ihtiyaçlarımızdan ama hiç bir insan şık bir mekana kaliteli bir yemeğe hayır demez. Peki restoran şıklığını evinize getirmeniz mümkün desek ? Evet mümkün şık yemek masalarıyla yaptığınız yemekleri şık bir masa da sunabilirsiniz. Bu yazımız da şık, modern, sıra dışı yemek masası modellerine birlikte bakacağız. Hadi başlayalım.

yemek-masasi

Sadeliği tercih eden kullanıcılar için dizayn edilmiş beyaz şık bir yemek masası. Bu masada yaptığınız yemeklerin ihtişamı daha fazla göze çarpmaz mı ?

yemek-masasi1

Sıradan ama ahşabın şıklığını sunan bir yemek masası. Tercihini daha geleneksel bir seçimden yana yapacak kullanıcılarımız için.

yemek-masasi2

Sıra dışı elips bir tasarıma sahip bir yemek masası. Sıradanlığı elinin tersiyle iten kullanıcılarımızın eminim ki hoşuna gidecektir.

yemek-masasi3

Tercihi modernlikten yana olacak kullanıcılarımız için alternatif bir yemek masası modeli. Modernlik ve konfor bir arada.

yemek-masasi4

Sıra dışı sandalye tasarımıyla dikkat çeken bu yemek masası cam tasarımıyla da göz alıyor.

yemek-masasi5

Günümüz de modern ev dekorasyonun çizgilerini evin her yerinde gördüğümüz gibi yemek masalarımızda da görmek mümkün. Bu şık, sade ve konforlu yemek masasın da yemek yemek haz verici olmaz mı ?

yemek-masasi6

Modern şıklık dediğimiz işte tam olarak bu ! Yumuşak çizgiler farklı tasarımlar. Restoran şıklığından çok daha fazlasını bize sunar nitelikte.

yemek-masasi7

Gayet şirin geleneklerden kopmamış ama modern bir havaya sahip yemek masasın da eminim hoşunuza gidecektir.

yemek-masasi8

Rahat koltuklar yuvarlak bir masa siz ve misafirlerinizin rahatını düşünerek dizayn edilmiş gibi değil mi ?

yemek-masasi10

Ahşap bir tasarım sıradan ama geleneklerine bağlı kullanıcılar için iyi bir seçim olabilir.

yemek-masasi11

Yine farlı sandalye tasarımıyla göz alan bir yemek masası modeli. Sıra dışı ve insanı heyecanlandırıyor değil mi ?

yemek-masasi11

Otantik bir hayatı tercih eden kullanıcılarımız için gayet şık ve oturaklı bir model.

yemek-masasi12

Beyaz ne kadar güzel ve göz alıcı değil mi ? Bunu yemek masasın da kullanmak isteyen kullanıcılarımız için iyi bir seçim olabilecek bir model.

yemek-masasi13

Sıra dışı ayaklara sahip bu masa monotonluktan uzak insanların tercihi olabilecek nitelikte.

yemek-masasi14

Cam dizayn bir masa, sandalyeler her şey ne kadar şeffaf ve güzel değil mi ? Şeffaflık insanı rahatlatır diye düşünmüşümdür her zaman.

Bugün sizlere her şeyin en iyisini hak ettiğimizi yemek yerken dahi bunu en iyi şekliyle yapabileceğimizi göstermeye çalıştım. Her şeyin en iyisini hak ediyoruz bunu unutmayın. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle..

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Yeni bir ev kuranlar için her detay önemli. Ancak çoğu zaman çok fazla detay ile uğraşmaktan bazı önemli ayrıntıları atlıyoruz. Özellikle kısıtlı zamanlarda yapılan hızlı alışverişlerde bazen kaliteyi ve kullanım avantajlarını göz önünde bulundururken bazen de sadece görüntüye odaklanıyoruz. Ev kurarken alınacaklar listesinin asla değişmeyen ve unutulmayan bazı mobilyalar ve aksesuarlar vardır. Ve bunların büyük bir çoğunluğu mutfağa aittir. Beyaz eşyalar bu olmazsa olmazların başında geliyor. Modern dekorasyonun iyiden iyiye yaygınlaştığı bu günlerde mutfak dekorasyonunun en kritik parçaları olan beyaz eşyaları da bu değişimden nasibini aldı. Mutfaklar için beyaz eşyalar artık çok büyük bir çoğunlukla beyaz değil. Şimdi son birkaç senedir moda haline gelen beyaz eşya seçimlerine ve mutfak dekorasyonlarına bir göz atalım.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Artık yeni dekorasyonlarda çok sık görmesek de ankastre beyaz eşya serileri lake ahşaplar ile oldukça şık durabiliyor.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Küçük mutfaklarda ya da Amerikan mutfaklarda çok büyük bir kolaylık sağlayan ankastre serilerini ev kurarken incelemenizde fayda var.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Geniş mutfakları komple beyaz beyaz eşya ve mobilyalar ile boğmayın. Ahşap ya da renkli aksesuarları da dekorasyonun bir parçası haline getirmenizi tavsiye ederim.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Eskitme ahşap ankastre mutfaklar çoğunlukla mutfağın genel dekorasyonuna uyarlanır.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Metal tonları yeni beyaz eşyaların en sık tercih edilen modellerinin bu sene de başında geliyor. Görüntü olarak oldukça modern duruyorlar.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Davlumbaz mutfak beyaz eşyaları arasında büyük bir önem arz eder ve model olarak da çok fazla alternatife sahiptir.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Yukarıdaki mutfak dünyanın en pahalı mutfağı! Sadece buzdolabı bile komple bir mutfağı dekore etmenizi sağlayacak bütçe gerektiriyor.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Lake koyu ahşap ankastreler metalik beyaz eşyalar ile kombinlediğinde ortaya çok şık bir mutfak dekorasyonu çıkıyor.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Buzluk kısmı altta olan buzdolapları yine bu sene en çok tercih edilen beyaz eşyalardan bir tanesi.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Beyaz eşyaların rengini belirlerken mutfağınızın rengini dikkate almayı ihmal etmeyin. Tabii ki aynı şekilde beyaz eşyalara göre mutfağınızı da boyatabilirsiniz.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Yeni ankastrelerde fırın alanları orta kısımlarda oluyor. Kullanımı çok daha kolay hale getiren bu özellik için genelde tercih edilen fırın rengi ise yine metal renkleri.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Pastel renklerinde bir mutfağınız varsa beyaz eşyaları ya metal ya da beyaz renkte seçmenizi öneririm. Renkli modeller mutfağınızı çok boğacaktır.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Mutfak dekorasyonları genellikle 2 renk olur. Ancak hem ankastrelerde hem de beyaz eşyalarda farklı renklere gidebilirsiniz.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Tezgah alanını mutfağın ortasında ise davlumbaz, fırın ve set üstü ocak modeli de değişiyor. Çok daha modern ve ince hatları olan beyaz eşyaları bulabilirsiniz.

Mutfak Beyaz Eşya Dekorasyonları

Dekorasyon hayal dünyanız gibi sınırsız gibi kavramdır. Mutfak beyaz eşyalarında ve ankastrelerde hayal gücünüzü kullanarak çok şık tasarımlara imza atabilirsiniz.

Beş Çayına Hazırsınız: Çay Setleri

Gün içinde yoğun olsak bile hepimizin ortak vakit ayırdığı bir aktivite varsa o da çay içmektir herhalde. Bu yüzden sunum yemekte olduğu kadar çayda da önemlidir. Çay setleri ya da çay takımları bu ihtiyaçtan yola çıkılarak oluşturulmuş takımlardır. Tabii ki çaydanlığı, bardakları, çay tabakları ve ikram tabakları birbiriyle uyum içinde olmak zorunda değil. Ancak sunum sırasında model açısından bütünlük olması çok şık bir görüntü oluşmasına olanak sağlıyor. İlgili mağazalarda satılan bütün çay setleri aynı parçalara sahip olacak diye bir şey yok. Parça sayısı markaya ve takıma göre değişiyor. Yine takıma göre değişen birçok farklı unsur var. Çay setinin neden yapıldığı ve sette kullanılan tasarım teması bu unsurlardan.

Porselen çay setleri en sık kullanılan takımlardır. Görüntü açısından çok şık duran bu setler uygulanan görseller açısından da çok fazla farklı modele sahip olabiliyor. Porselen çay setlerinde çay servisi için bir demlik ve bir de şekerlik ilave olabiliyor. Bu parçalar mutlaka her çay takımında olur diye bir şey yok. Ancak bazı büyük markalar bu parçalardan birini takımın yanında hediye olarak verebiliyorlar. Bu kampanyaları internet sitelerinden de kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Porselen çay setlerinin bardakları ince belli çay bardakları olamıyor, bunun yerine fincanlar var. Ama küçük fincanlı çay takımlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu setlerde ayrıca pasta servisi de yapabileceğiniz çay pasta setleri de olabiliyor. Fiyat biraz fark ediyor olsa da normal setlere göre çok büyük bir uçurum olduğu söylenemez.

Çelik çay setleri eskiden beri kullanılan takımlardır. Metal görüntüleri eski azametlerini koruyor hala. Model olarak da kısmen çeşitlendiler. Bunlarda demlik olmuyor genelde. Bardak, çay tabağı ve tepsisinin olduğu modellerdir. Nişan, söz gibi önemli günlerde bu takımlar tercih edilir. Siz de böyle özel günler için bir takım bulundurun mutlaka.

Cam setler özellikle modern dekore edilmiş evlerde çok seviliyor. Bu setlerde bütün parçalar tamamen camdan oluyor. Koruması biraz zor olsa da çok şık duruyorlar. Bunları da sıradan günler yerine özel günlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çeyiz için de çok şık setler olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Mutfak Masası Modelleri

Mutfağı ister yemek yemek için kullanın; ister sadece yemek yapmak için, bir masaya mutlaka ihtiyaç duyuluyor. Kullanım amacı değişince haliyle tasarımlar da farklılık gösteriyor. Mutfakta küçük de olsa bir yemek masası olsun diyenler için mutfağın dekorasyonuna ve genişliğine göre birçok farklı alternatif var. Büyük bir yemek masası isteyenler çoğunlukla dikdörtgen masaları tercih ediyor. Sadece birkaç kişilik küçük bir masa isteyenler ise çoğunlukla tercihini yuvarlak masalardan yana kullanıyor. Mutfak masasında kullanılan yapı malzemesi ise yine mutfağın dekorasyonuna göre değişiyor. Hem modern hem klasik dekorasyonlarda sıklıkla rastlayabileceğiniz ortak yapı malzemesi ise tabii ki ahşap.

Mutfak Masası Modelleri

Renkleri kullanmayı sevenler için çok kullanılan beyaz, siyah ve kırmızının aksine yukarıdaki gibi beyaza çok yakışan renklerde mutfak masalarını bulmak ya da boyatmak mümkün.

Mutfak Masası Modelleri

Yarı ahşap yarı metal masalar eğer yeterli alanınız varsa mutfağın ortasında şık durabiliyor.

Mutfak Masası Modelleri

Yukarıda gördüğünüz model yeni birçok mutfak masası tasarımından sadece bir tanesidir. Hem ocak hem masayı aynı alanda kullanmak bir Uzak Doğu geleneği iken artık bizde de evlere girmeye başladı.

Mutfak Masası Modelleri

Mermer şuan mutfaklarda sık tercih edilmiyor. Ancak modern dekorasyonlarda hala ağırlığını koruyor.

Mutfak Masası Modelleri

Mutfaklarda köşeler için düşündüğünüz mutfak masalarında cam dikdörtgen masaları öneririm. Köşe koltukları ile oldukça şık duruyorlar.

Mutfak Masası Modelleri

Klasik severler için ise hem normal hem Amerikan mutfaklar için çok şık ve kullanışlı mutfak masaları satışa sunuluyor.

Mutfak Masası Modelleri

Açık renk mobilyaların ağırlıklı olduğu mutfaklarda yukarıdakinin aksine daha pastel ve koyu tonlarda bir mutfak masası ile fark yaratabilirsiniz.

Mutfak Masası Modelleri

Yuvarlak masalarda küçük olanlar özellikle geniş mutfaklarda şık durabiliyor. Eğer örtü kullanacaksanız açık renk masalarda daha koyu renkleri öneririm.

Mutfak Masası Modelleri

Yukarıdaki masa modeli geniş mutfaklarda çok modern bir görüntü sergileyen ve oldukça kullanışlı bir modeldir. Ancak çok nüfuslu ya da misafirli evlerde yemek için kullanışlı olmayabilir.

Mutfak Masası Modelleri

Küçük birkaç kişilik bir mutfak masası istiyorsanız cam modellerin çok zarif durduklarını hatırlatalım.

Mutfak Masası Modelleri

Mor tonları hem iddialı hem dikkat çekici tonlardır. Ancak modern tasarımlarda rahatlıkla kullanılabilirler.

Mutfak Masası Modelleri

Ocak ile birleşik mutfak masalarında doğal taşlar ve mermerler tercih edilebiliyor. Hem klasik hem modern tasarımlarda kullanılabilir.

Mutfak Masası Modelleri

Yukarıdaki modeller bizde çok sık bulunabilir modellerden değil. Ancak yaptırması mümkün. Eklenecek kısmın yapı malzemesini dikkatli seçmek gerekiyor.

Mutfak Masası Modelleri

Komple ahşap masalar da yine hem modern hem klasik dekorasyonlarda tercih edilebilir. Tasarım açısından ise çok farklı modelleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Mutfak Masası Modelleri

Sarı enerji veren canlı bir renktir. Çok yoğun olmamakla birlikte mutfağınızda ve tabii ki mutfak masasında rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

 

 

Çöp Kovası Modelleri

Evin birçok alanında hijyen açısından çöp kovaları kullanılıyor. Banyo ve mutfak da bu alanların başında geliyor. Bunların dışında çocuk odalarında ve bahçelerde de rastlamak mümkün. Tasarım açısından bulunacağı alana göre farklılık gösteren çöp kovaları bu anlamda yine kategorize edilebilir. Kullanım kolaylığı sağlaması için bazı ek özellikler de çöp kovalarına entegre edildi. Şuan kullanmaya alıştığımız pedallı çöp kovaları da bunların başında geliyor. Mutfaklarda çoğunlukla tezgâhın altına denk gelen dolapta kullanılan çöp kovaları genelde daha eski modeller oluyordu. Artık bunun yerine de alternatif kullanımı kolay modeller üretilmeye başladı.

Banyolarda kullanılan çöp kovalarında kapaklı ve kapaksız olmak üzere iki farklı seçenek var. Her iki modelde de mutfak ve odalara göre çok daha klasik tasarımlar tercih ediliyor. Kapaklı modellerde kapak çıkarılabilir ya da çöp kovasına bağlı olabilir. Renk ve model konusunda banyonun dekorasyonuna uygun birçok farklı alternatifiniz olacak. Daha eğlenceli modeller isteyenler için ise çok uygun fiyatlara çok farklı tasarımlar satışa sunuluyor. Banyo takımlarının bazılarında da çöp kovası bulunuyor. Tek başına almak yerine takım halinde de tercih edebilirsiniz.

Mutfaklarda kullanılan çöp kovalarında kullanım kolaylığı açısından seçenek çok daha fazla. Dolap kapaklarına monte edilebilen çöp kovaları hareket etmenizi kolaylaştıracaktır. Bu modeller çoğunlukla plastiktir ve yine plastik bir aparat ile dolap kapağına sabitlenir. Bir diğer model ise tezgâh üstü çöp kovası modelidir. Özellikle bir şeyler doğrarken elinizin altında bir çöp kovası olmasına ihtiyaç duyarsınız. Böyle durumlar için normal çöp kovalarından çok daha küçük dekoratif açıdan da oldukça şık tezgâh üstü çöp kovalarını tercih edebilirsiniz.

Dolap halinde birkaç gözü bulunan çöp kovaları da özellikle mutfaklarda tercih edilen çekmece şeklindeki modellerdir. Birden fazla gözü bulunan bu modellerin kullanımı olduğu kadar temizlemesi de oldukça kolaydır. Sağlam ve uzun süre kullanabileceği bir çöp kovası almak isteyenler için ise paslanmaz çelik öp kovaları satışa sunulmaktadır. Bu çöp kovalarının hem banyo hem de mutfak dekorasyonu için uygun olanlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Var olan çöp kovalarınızı değerlendirmek istiyorsanız ya da çöp kovası olabileceğini düşündüğünüz bir aksesuar varsa kurdeleler, boyalar ya da taşlar yardımıyla zevkinize göre bir çöp kovası da oluşturabilirsiniz.

Renkli Mutfaklar

Renkler doğru kullanıldığında bulunduğu ortamda özellikle psikolojik açıdan rahatlatıcı etkilere sahiptir. Bunun dışında doğru renk kombinleri göz zevkine hitap edecek tasarımlar oluşmasına da yardımcı olur. Bizde özellikle evlerde renkleri cesurca kullanmak hala çok sık rastlanabilen bir durum değil. Ancak kullanıldığı ortamlara farklılık ve şıklık kattıkları da ortada. Mutfaklar renkleri kullanmakta özgür hissedebileceğiniz alanlardan bir tanesidir. Mobilyalarda artık renk sıkıntısı yok. Dolaplar, mobilyalar ve beyaz eşyalarda birçok rengi rahatlıkla bulabilirsiniz. Aksesuarlarda da keza zevkinize uygun her rengi bulabilmeniz mümkün.

Renkli Mutfaklar

Tezgahlarda renk kullanabileceğiniz gibi çeşitli duvar panelleri ile de farklı renkleri mutfağınızda bir araya getirebilirsiniz.

Renkli Mutfaklar

Yeşil doğallığın ve güvenin rengidir. Çok radikal bir renk değişikliği istemiyorsanız yukarıdaki tonlarda bir yeşili tercih edebilirsiniz.

Renkli Mutfaklar

Aynı rengin birbirine uzak farklı tonlarını da tercih edebilirsiniz. Mavi bunun için örnek bir renk.

Renkli Mutfaklar

Morun soft tonları beyaz ile rahatlıkla kombinlenebilir. Çok da ferah bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz.

Renkli Mutfaklar

Özellikle modern bir mutfak isteyenler ankastrelerde moru, kalan mutfak dekorasyonunda ise beyazı tercih edebiliyorlar.

Renkli Mutfaklar

Siyah gibi koyu renkleri mutlaka mutfağında görmek isteyenler için kombin rengi olarak fıstık yeşili çok şık görünüyor.

Renkli Mutfaklar

Metal mobilyalar çoğunlukla kırmızı gibi dikkat çekici renkler ile kullanılıyor.

Renkli Mutfaklar

Açık ahşap renklerini birçok dikkat çekici renkle kombinleyebilirsiniz. Koyu ahşaplarda ise bu renkleri daha az kullanmanızı tavsiye ederim.

Renkli Mutfaklar

Mutfaklarda renkleri sadece mobilya ve beyaz eşyalarda değil duvarlarda da kullanabilirsiniz.

Renkli Mutfaklar

İki soğuk ya da iki sıcak rengi de aynı anda uygulayabilirsiniz. Birini duvarda birini mobilyalarda ya da ikisini de duvarda kullanabilirsiniz.

Renkli Mutfaklar

Yukarıda farklı renklerin doğru kullanımına bir örnek görüyorsunuz. Tablolar ve halılar da rengi kullanabileceğiniz aksesuarlardır.

Renkli Mutfaklar

Aynı rengin farklı tonları demiştik. Gül kurusu, bordo ve mor da bunun için uygun renkler.

Renkli Mutfaklar

Işık alan mutfaklarda koyu renkleri ağırlıklı kullanabilirsiniz. Ama aralarda beyaz kullanmakta fayda var.

Renkli Mutfaklar

Küçük mutfaklarda koyu renk kullanmak istiyorsanız zıt açık renkleri çok yoğun olmamakla birlikte mutlaka kullanın.

Renkli Mutfaklar

Turuncu dikkat çeken bir renktir. Mutfakta baskın olmaması için beyaz ile kullanmakta fayda var.

Şekerlik Modelleri

Misafir ağırlamayı seven bir millet olduğumuz kadar sunuma da önem veriyoruz. Detaylar da güzel bir sunumun olmazsa olmazı. Çay ikramları hatta çay temalı sohbetlerde de bu küçük sunumu detaylarla şık hale getirmek mümkün. Şekerlikler genelde çay takımlarıyla birlikte satın alabileceğiniz küçük aksesuarlardır. Ancak tek olarak temin etmeniz de mümkün. Yalnızca evler için değil kafe ve restoranlar için de bir ihtiyaç olan şekerlikler küçük ama genel temayı vurgulayan önemli detaylardır. Model konusunda istediğiniz kadar seçeneğiniz var. Renk, yapıldığı malzeme ve desen konusunda seçim yapmanın çok zor olduğu bir ürün gamı ile karşı karşıyayız. Seçim yaparken ise dikkat etmeniz gereken ilk şey çay takımını oluşturan bardaklar, çay tabakları, kaşıklar ve hatta bardak altlıklarıdır. Bunun dışında geriye sadece sizin zevkiniz kalıyor.

İlk olarak dantel şekerliklerden bahsedelim. El emeği ve şık bir şekerlik yapmak isteyenler için dantel ipi ve tığ ile farklı modellerde dantel şekerlikler yapmak mümkün. Birden fazla renk kullanabilirsiniz. Örneklerini ve yapılışlarını da internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Dantellerin dışında kil ile yapabileceğiniz şekerlik modelleri var. Ya da, ahşap ya da cam boyama ile var olan düz şekerliklerinizi renklendirebilirsiniz.

Satılan modellere geçelim. Biraz paraya kıyarım diyenler için gümüş şekerlikler oldukça şık. Ancak çay takımlarıyla uyumsuz olmaları yapay bir görüntü oluşturacaktır. Diğer aksesuarların da uyumlu olmasına dikkat edin. Çok para vermek istemeyen ancak gümüş renklerini kullanmak isteyenler için ise alüminyum ya da kalaydan yapılıp ince bir işçilikle tasarlanmış modelleri öneririm. Parlak ve taşlı modeller için ise swarovski taşlı modelleri bulabilirsiniz.

Cam ve porselen şekerlik modelleri görmeye en aşina olduğumuz modellerdir. Bu modellerde tasarım açısından çok seçeneğiniz olacak. Cam şekerlim modellerinde ahşap kapaklı ya da ahşap detaylı tasarımlar tercih edilebilir. Porselen modellerde yol ayrımı ise desenli olup olmaması konusunda ortaya çıkıyor. Düz modelleri tercih edecekseniz diğer çay takımlarında ufak renkler kullanmanızı öneririm. Zıt renkler şıklığı her zaman pekiştirir. Kapaklı ya da kapaksız şekerlik modellerinde tercih size kalmış. Bazı şekerlik modelleri şeker servis kaşığı ile birlikte de satılabiliyor. Özellikle porselen şekerliklerde bu modellere daha sık rastlayabilirsiniz.

Küçük Mutfak Gereçleri

Mobilyaların ve takımların yanı sıra tekli küçük aksesuarlar da evde hayatı çok kolaylaştırıyor. Mutfak ise bu küçük gereçlerin en çok sayıya sahip olduğu yerlerin başında geliyor. Özellikle yemek yaparken zamandan kazanmak ve yemek yapmayı daha keyifli hale getirmek için kullanılan birçok mutfak gereci var. Makaslardan rendelere kadar mutfağı keyifli ve kolay bir yer haline getiren bu gereçlerin kullanım kolaylığı da başka bir tercih edilme sebepleri. Son dönemlerde eskiye nazaran tasarım konusunda da oldukça fazla seçenek gündeme gelmeye başladı. Başka zevklerle kombinlenen ve mutfağı şirin bir hale getiren bu mutfak gereçlerini bulmak da oldukça kolay.

Söz konusu mutfak gereçleri olunca bir kategorilendirme yapmak oldukça zor. Ancak sanırım en önemli kısmı doğrayıcılar kapsıyor. Soğan, sebze ve meyve doğrama işleri hem yemek hem kahvaltı hem de ikram hazırları sırasında oldukça vakit alan işler. Ancak bu vakitten kazanmak için büyük paralar harcamak da çok mantıklı görünmüyor. Bunların yerine manuel olarak kullanılabilin küçük doğrayıcılar var. Sebzelerden başlayalım. Bizde patatesin yeri ayrı, malum. Hemen her yemekte kullanılıyor. Hem kahvaltılar hem yemekler için patates doğramak da zamandan çalıyor. Bunun yerine tutma kısmı çoğunlukla plastik olan patates doğrayıcıları rahatlıkla bulabilirsiniz. Diğer sebzeler için ise hem elinizde kullanabileceğiniz hem de masanın ya da tezgahın üzerine konularak kullanılabilen birçok doğrayıcı modelleri mevcut.

Meyveler için ise üretilen mutfak gereci modellerinin birçoğu çok bıçaklı ve tek işlemle bir meyveyi komple soymanıza yarayan modellerdir. Rendeleme de yine çok vakit alan bir diğer mutfak işlemi. Bunu keyifli ve kolay hale getiren doğrayıcılar da yine hemen her yerde satılıyor. Mutfaklarda kullanılan makaslara gelecek olursak hayvan figürleri gibi figürlerin olduğu çok eğlenceli makas ve bıçak seti modellerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Fırınlar ve kola gibi kulpsuz şişeler için tutacaklarda da çok fazla çeşit var. Model konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Bu mutfak gereçlerinin yanı sıra mutfağı eğlenceli hale getirmek için düşünülmüş başka gereçler de mevcut. Sahanda yumurta sevenler için yumurta kalıpları bu aralar en çok sevilen mutfak gereçlerinden bir tanesi mesela. Kalp, çiçek ve daire gibi birçok farklı şekillerde sahanda yumurta yapabilirsiniz. Spagettileri kırarak yapanlar için işlerini kolaylaştıracak spagetti bıçağı da bir diğer mutfak gereci. Son olarak patates doğrarken hem kabuklar hem doğranmış patatesler için iki ayrı kaba ihtiyaç duyanlar için geliştirilmiş patates doğrama leğenlerinden bahsedelim. Kucağınıza koymanız için tasarlanmış, hem kabuklar hem doğranmış patatesler için ayrı yerleri olan çok kullanışlı ve rahat bir mutfak gereci. Yukarıdaki bahsettiğim bütün ürünlere ait modelleri ve çok daha fazlasını görsellerde bulabilirsiniz. İlgili mağazalarda ise çok daha farklı modelleri inceleyebilirsiniz.

Çay Makinesi Tasarımları

Bütün dünyanın ortak sevdiği ve en çok tükettiği çay türü siyah çaydır. Türkiye ise çay tüketiminde üst sıralardadır muhtemelen. Çaydanlığın üstünlüğünü tamamen alamamış olsa da çay makineleri sağladığı kullanım kolaylığı ve tasarruf açısından gözde mutfak aletlerinden bir tanesi oldu. Çay tiryakileri için çay makinelerine alternatif olarak elektrikli ya da kömürlü semaverler de hala kullanılıyor. Ancak az nüfuslu ve çok çay tüketen aileler için çay makineleri yeni tasarımlarıyla en iyi seçenek olarak görünüyor.

Çay makinesi tasarımlarında görüntü olarak birden fazla alternatif var. Bir tanesi çaydanlık görüntüsünü andıran ekstra elektrik almasını sağlayan bir aparatın bulunduğu çay makineleri. Bu modellerde bir demlik ve altta sıcak su haznesi bulunuyor. Tasarımların neredeyse tamamında demliğin içinde çay tortularını saklayan yuvarlak bir süzgeç bulunuyor. İkinci bir tasarım modelinde ise demlik ve sıcak su demliği yan yana bulunuyor. Bu modellerde alttaki elektrik aparatı iki demliği de aynı anda ve ayrı ayrı ısıtıyor. Demlik ve sıcak su haznesinin yan yana olduğu bu modellerde sıcak su demliği kettle olarak sadece su kaynatmak için de kullanılabiliyor.

Sadece demliği olan tek parça çay makineleri de biz alıcılara sunuluyor. Bu makineler özellikle bitki çayı sevenler için üretiliyor. Yurt dışında siyah çay için de kullanılan bu modeller bizde genellikle bitki çayı demlemek için tercih ediliyor. Bu modellerde sadece bir demlik oluyor. Daha kullanışlı bir çay makinesi isteyenler için ise bir takım seçeneği var. Bu modellerde çay makinesinin yanında alttaki elektrikli aparatla kullanılacak elektrikli cezve ya da kahve yapma aparatı da satılıyor. Fiyatlar ise ayrı ayrı alındığında verilecek miktara nazaran çok daha az oluyor.

Otomatik çay makineleri en son çıkan ve şuan en çok satılan modellerden bir tanesi. Otomatik çay makinelerinde su kaynadığı zaman makine otomatik olarak çayı demliyor ve siz sadece en başta yeterli miktarda suyu koyuyorsunuz, gerisi makinenin kontrolünde. Yeni modellerde siyah çay mı bitki çayı mı koyduğunuzu belirtiyorsunuz ve ona göre bir zaman ve ısı ayarı yapılıyor. Süreye ve hatta kişi sayısına göre ayarlamalar yapmanız da otomatik çay makinelerinde mümkün.

Çay makinelerinde renk seçeneğiniz çok fazla. Pembeden sarıya istediğiniz renkte çay makinesi bulabilirsiniz. Eğer çelik bir çay makinesi alacaksanız paslanmaz çelik olmasına dikkat edin. Çeliğin dışında porselen ve cam alternatifleriniz de var. Saatini kurabileceğiniz alarmlı çay makinesi modellerinin de şuan satışta olduğunu hatırlatalım.