Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımı

Dış cephe tasarımları evler için olduğu kadar kurumlar için de önem arz etmeye başladı. Dünyada ismini hemen hemen hepimizin duyduğu büyük firmalar iç dizayna olduğu kadar dış tasarıma da dikkat ediyorlar. Kurumun marka imajını temsil eden renkleri ve tasarımları dışarı yansıtmak gittikçe önemli bir konu haline gelmeye başladı. Firmalar bu konuda ciddi yatırımlar yapıyorlar. Kullanılan yapı malzemesi, renkler ve detaylar binanın dış cephesinde itina ile tercih ediliyor. Cam binalar ise şuan şirketler tarafından tercih edilen tasarımların başında geliyor.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Fabrika tarzı ofis alanlarında binaya dikkat çekmek için parlak yapı malzemelerinin kullanıldığı bir dış cephe tasarımı geliştirilebiliyor.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Tuğla görünümü özellikle sanat ağırlıklı işlerin yapıldığı ofislerde tercih ediliyor. Tabii ki diğer işletmeler de retro bir görüntü için tercih edebiliyorlar.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Ahşap ve beyaz renkleri sadece iç dekorasyonda değil dış cephe tasarımında da kullanılıyor, ve dış cephede de çok şık bir görüntü sergiliyor.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Dış cephede dekoratif paneller kullanarak da bir tasarım geliştirebilirsiniz. Özellikle küçük ofislerde tercih edilen bir tasarım modelidir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Tamamen cam bir dış cephe istemeyenler için yukarıdaki tasarım modeli bir fikir verebilir. Beton ile de bütünleştirilebilir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Yukarıda Apple’a ait bir genel merkez binası görüyorsunuz. Apple bu konuda çok yaratıcı dış cephe ofis tasarımları olan şirketlerden bir tanesi.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Tasarım konusunda alışılmış kare ya da dikdörtgen binaların yanı sıra yukarıdaki gibi farklı şekiller de geliştirilebilir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Villa tipi ofisler bizde de çok tercih ediliyor. Tasarımında ise tuğladan granite kadar birçok farklı yapı malzemeleri kullanılabilir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Bağlantısı olan blok ofislerde de çok dekoratif ve modern dış cephe tasarımları ortaya çıkabiliyor. Yukarıda cam ve paneller ağırlıklı olarak kullanılmış.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Google bu konuda tabuları yıkmış bir şirkettir. Birçok ülkede hem iç hem dış cephe dekorasyonunda ilham veren tasarımları mevcuttur.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Tuğla dış cephe dekorasyonları farklı renklerle hem modern hem klasik bir görüntü oluşturmaya uygun dekorasyonlardır.

13 - Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Yukarıdaki ofis yarım yumurta şeklinde tasarlanmış cam bir dış cephe şeklinde dekore edilmiştir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Büyük ofislerde duvar panelleri genellikle tercih edilir. Bunun yanı sıra buzlu camlar da dekorasyonun bir parçası haline getirilebilir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Siyah ve kırmızı birbirine çok yakışan iki renktir. Özellikle modern tasarımlarda değerlendirilebilir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Dekoratif ve asimetrik çizgiler de ofislerin dış cephe tasarımlarında tercih edilebiliyor. Çoğunlukla da cam ile kullanılıyorlar.

Ofisler İçin Dinlenme Alanı Dekorasyonu

İngilizce’deki “lounge” kelimesi bizde dinlenme odası, dinlenme salonu gibi anlamlara geliyor. Ofislerde çalışan verimliliğini arttırmak için belirli zaman dilimlerinde dinlenmelerini sağlamak artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Günün belirli saatlerinde, öğle yemeği hariç, bireysel olarak ya da ofisteki diğer kişilerle küçük aralar vermeleri yalnızca verimliliği değil kurumsal aidiyeti de arttırıyor. Tabii ki bunun için belirli alanlar yaratmak da idare sorumluluğundadır. Çalışanların rahat ve keyifli vakit geçirmelerini sağlamak için dinlenme alanlarını özenle düzenlenmek ve bütün çalışanların yararlanmasını sağlamak gerekiyor. Bunu yaparken de birden fazla dekorasyon alternatifi mevcut.

Dinlenme Alanı Dekorasyonu

Dinlenme alanları için mobilya seçiminde dilediğiniz kadar renk ve model alternatifiniz var. Ancak dinlenme alanının açık bir alana yakın olması da öyle bir seçenek varsa değerlendirmeniz gereken bir alternatiftir.

Dinlenme Alanı Dekorasyonu

Dinlenme alanında televizyon olması konusu tartışıladursun, teraslarda oluşturulan dinlenme alanlarında sıklıkla tercih ediliyor.

Dinlenme Alanı Dekorasyonu

Açık alanda da bir dinlenme alanı yaratmanız faydalı olacaktır. Özellikle güzel havalarda verimliliği daha çok arttıracaktır.

Dinlenme Alanı Dekorasyonu

Hem departman içi küçük toplantılar hem dinlenmek için yukarıdaki gibi dinlenme alanları da oluşturabilirsiniz.

Dinlenme Alanı Dekorasyonu

Öğleden sonra 15 dakikalık bir uyku dinlenmeyi sağlar. Bunun için de opsiyonel olarak bir alan yaratabilirsiniz.

Dinlenme Alanı Dekorasyonu

Daha samimi bir ortam yaratmak isteyenler için Google’ın Londra ofisinde yaptığı gibi bir dinlenme odası oluşturabilirsiniz.

Dinlenme Alanı Dekorasyonu

Kapalı teras dinlenme alanlarında açık olduğu kadar koyu renk mobilyalar da kullanabilirsiniz.

Dinlenme Alanı Dekorasyonu

Bir açık hava dinlenme alanı dekorasyonu daha. Kalabalık ofisler için yukarıdaki gibi dekorasyonları örnek alabilirsiniz.

Dinlenme Alanı Dekorasyonu

Küçük girişimler ve az çalışanı olan ofisler için yukarıdaki gibi çok para harcamadan küçük ve sevimli alanlar yaratabilirsiniz.

Dünya’dan Örnekler

İsimlerini hemen hepimizin bildiği büyük şirketler çalışan verimliliği ve kurumsal aidiyetin ehemmiyetinin farkındalar. Çalışanlar için oluşturulan dinlenme alanları da bunu açıkça gösteriyor. Google ve Facebook’ta bu konunun dünya liderlerinden.

DreamHost Ofisi Oyun Odası

Dreamhost-Office-Game-Room

EBay

EBay Meeting Space

Facebook

Facebook Office Lounge

Google

Google Lounge 2

Empire State – New York

New York Empire State Building

Google

Google Lounge 3

Ev Ofis Dekorasyonları

İngilizce “home office”ten dilimize geçmiş olan ev ofisleri ülkemizde de orijinal adıyla sıkça duyuyoruz. Belli başlı meslek gruplarının ve küçük girişimlerin işini büyük ölçüde kolaylaştırıyor ev ofis trendi. Psikologlar, diyetisyenler ve özel muayenehanede çalışmaya uygun tıp doktorları ev ofisleri en sık kullanan meslek gruplarının başında geliyor. Tabii ki söz konusu özel alanlar olan evler olunca ev ofis haline getirirken, hem ofisinize sizden hizmet almak için gelecek olan kişileri hem de hane halkını rahatsız etmemeye büyük önem vermek gerekiyor.

Ev Ofis Dekorasyonları

Ev ofislerde de kübikleri kullanmak mümkün. Özellikle birkaç kişiden oluşan girişimler için oldukça ideal bir seçenek. Ancak bunun için geniş bir odaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Ev Ofis Dekorasyonları

Doğal taşların ve ahşabın özellikle iş adamlarının ve psikologları ev ofislerinde sıkça kullanmasının bir sebebi var. Karşıdakinin algısında huzur ve güven duygusunu oluşturmanın güzel yollarından bir tanesi. Ancak araya beyaz gibi farklı renkler katmayı da ihmal etmeyin.

Ev Ofis Dekorasyonları

Ev ofislerde sekreterin ya da asistanın bulunduğu bir giriş bölümü çoğunlukla olur. Bu, ev ofisinize resmiyet katmak açısından da ideal bir yöntemdir.

Ev Ofis Dekorasyonları

Pastel renkler kullanmak için sanatsal bir mesleğe sahip olmanıza gerek yok. Ancak bir diyetisyenseniz kırmızıyı tercih etmeyin; açlık hissi yaratan ilk renktir kırmızı.

Ev Ofis Dekorasyonları

Aydınlatmayı farklı yapmak güzel bir alternatiftir. Yalnız aydınlatmada mobilyaların ve odanın rengini de göz önünde bulundurun.

Ev Ofis Dekorasyonları

Bütün ev ofislerde yapılan işe referans olan aksesuarlar kullanılır. Siz de mutlaka bu aksesuarlardan faydalanın.

Ev Ofis Dekorasyonları

Yaptığınız iş ne olursa olsun ev ofisinizin güneş ışığını alması verimliliği arttıracaktır. Mutlaka ışık alan bir odayı tercih edin.

Ev Ofis Dekorasyonları

Evet, beyaz saflığı ifade eden bir renktir. Ancak hangi renklerle kombinlediğiniz çok önemli. Mutlaka pastel ve zıt renkleri tercih edin.

Ev Ofis Dekorasyonları

Yaz aylarında camekanlı bahçeye açılan bir odayı tercih etmeniz çalışma azmini bir nebze kıracaktır.

Ev Ofis Dekorasyonları

Beyaz ve ahşap birbirine yakışır. Ancak ahşabın tonu çok önemli. Şömine ise samimi bir hava yaratmak için güzel bir detay.

Ev Ofis Dekorasyonları

Düzenli ofislerde verimliliğin daha yüksek olduğunu bir çoğumuz biliyoruz. Ancak ofise biraz eğlence katmakta da hiçbir sakınca yok.

Ev Ofis Dekorasyonları

Ev ofise gerçek bir ofis havası katmanın bir yolu da aksesuarlar. Tablolar, biblolar ve objeler de bunun için size yardım edebilecek uygun aksesuarlardan.

Ev Ofis Dekorasyonları

Birkaç kişilik bir ekip ile çalışıyorsanız masa ve sandalye gibi mobilyalarda birçok farklı seçeneğiniz olacak. Ev ofisinizin genişliğine göre minimalist tasarımları da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Dosya Dolabı Modelleri

Ofislerin en büyük problemlerinden bir tanesi de arayınca bulunmayan ve zaman içinde yığın haline gelen dosyalar. Hem kurumsal büyük şirketlerde hem daha küçük işletmelerde dosyaları hem zapt edip hem de kötü görünmelerini engellemek büyük bir eziyet. Dosya dolapları bu eziyeti en azından görünür olmaktan alı koyan mobilyalar. Yine de aradığınız zaman vakit kaybetmeden istediğiniz kâğıt parçasını bulmak için bir dolaba sıkıştırmaktan daha fazlasına ihtiyacınız var. Neyse ki yeni tasarımlarda düzene yardımcı olacak ve göze hitap edecek detaylar düşünülüyor.

Şeffaflık artık her şey! Firmalar, özellikle de hedef kitlesiyle sık sık yan yana gelen şirketler, müşterilerine ve potansiyel müşterilerine transparan bilgi akışı ve güvenilirlik sunmak için bütün detayları düşünüyorlar. Yeni dosya dolabı modellerinde de bu detay göz ardı edilmemiş. Düzeni ve disiplini açık bir şekilde göstermek için yeni modellerin birçoğunda kapaklar bulunmuyor. Kapaksız dosya dolaplarının en kullanışlı özellikleri ise çok fazla kullanılabilir bölmeye sahip olmaları. Bu sayede dosyalarınızı birbiriyle alakalı birçok ayrı kategoriye ayırıp ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla bulabilirsiniz. Şeffaf ve çok bölmeli görüntüyü yalnızca kapaksız modellerle değil cam dosya dolaplarıyla da elde edebilirsiniz. Cam modeller çoğunlukla pastel renklerin hakim olduğu ofis ya da bürolarda kullanılıyor.

Dosya dolaplarında tercih edebileceğiniz cam dışındaki diğer yapı malzemeleri ise ahşap ve metal. Hem uzun ömürlü hem şık görünümlü bu malzemelerden üretilmiş dosya dolaplarında dikkat çeken en önemli unsur ise yanmaya dayanıklı olmaları. Siz de seçiminizi bu detayı göz önünde bulundurarak yapmalısınız; şirketiniz için hayati önem taşıyan evrakların ufak bir kazada yok olmalarını istemezsiniz. Ahşap modeller genellikle beyaz ağırlıklı ofislerde kullanılıyor. Daha ferah bir görüntü için açık ahşap tonlarını tercih etmenizi öneririm. Metallerde ise eskinin klasik devlet dairesi dolabı modellerinden kaçınmanızı tavsiye ederim. Hem klasik hem modern tarzda artık o dosya dolaplarının pek bir değeri ve güzelliği kalmadı.

Küçük ofislerde büyük dosya dolapları oldukça kötü bir görüntüye sebep oluyor. Bir duvarın komple dosya dolabı olması çok da takdir edilecek bir görüntü olmayacaktır. Bunun yerine dosya dolabı olarak size iki mobilya önereceğim: kesonlar ve etajerler. Her ikisi de kullanışlı olacakları kadar küçük ofisinizi şık bir hale de getirecektir. Küçük olduklarını düşünenler içinse birden fazla kullanılmasını öneririm. Bu şekilde ofis dekorasyonunuzun bütün bir parçası gibi görüneceklerdir.

Toplantı Odası Dekorasyonu

Çalışan verimliliğinin ve memnuniyetinin en üst düzeyde önem arz ettiği bu dönemde, işyeri sahipleri hem maddi hem manevi anlamda ekiplerini tatmin etmeye büyük önem gösteriyor. Yüksek performans gösterebilmeleri için çalışma ortamlarını en ideal hale getirmek de bu eforun önemli bir parçası haline gelmeye başladı. İster bir girişim olsun ister kurumsal bir şirket, çalışanları memnun edebilmek için ofis dekorasyonları artık üst düzey yöneticilerin iş tanımlarının bir parçası haline gelmeye başladı. Her ne kadar bir Google kampüsü yaratmak henüz çok mümkün olmasa da bugünün ofis tasarımları da eskiye nazaran oldukça canlı ve etkili. Çoğu zaman haftalık, aylık ya da spontane olarak düzenlenen toplantılar için dizayn edilmiş toplantı odalarının dekorasyonları da en az ofis dekorasyonu kadar önemli. Firmanızın toplantı odasını yeniden ya da sıfırdan dekore ederken mobilyalara, ışıklandırmaya ve duvar rengine çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Duvar renginden başlayalım. Çoğunlukla ofisin ya da şirketin geri kalan odalarıyla aynı renge sahip olan toplantı odalarında, şirketinizin çalışma modeline duvar rengine dikkat ederek dilediğiniz konuda üretkenliğe katkı sağlayabilirsiniz. Eğer bir reklam şirketiniz varsa ve sürekli yeni fikirler geliştirmek için bir araya geliyorsanız sarı ve siyahı birlikte kullanabilirsiniz. Siyah gücü, sarı ise canlılığı ve konsantrasyonu simgeler. Yine mor tonlarını da hayal gücünü beslemesi ve ruhsal derinlik katması için kullanabilirsiniz. Eğer toplantı odanızı çoğunlukla dışarıdan gelen potansiyel müşteri, çalışan ya da potansiyel yatırımcılarınızla görüşmek için kullanıyorsanız mavi tonları da tam size göre. Uzmanlara göre mavi sakinliği, huzur ortamını ve uzlaşmacı bir ortam yaratılmasını sağlıyor. Ekibinize güven duygusu aşılamak ve rahat bir ortam sağlamak için ise yeşilin tonlarını kullanarak doğadan yardım alabilirsiniz. Toplantı odasında özellikle kullanmamanız gereken renkler ise gri gibi kapalı bir hava estirebilecek tonlar ve diğer oda aksesuarlarıyla tamamen aynı renkler. Toplantı sırasında güven duygusunu, rahatlığı ve açıklığı pekiştirmek için bir duvarı ya da bütün toplantı odasını cam toplantı odası dekorasyonu şeklinde de yapabilirsiniz.

Işıklandırma toplantıların verimliliği açısından oldukça önemli. Aydınlatmayı doğru ayarlamadığınız sürece motivasyonu ve enerjiyi tam anlamıyla sağlayamazsınız. Göz alıcı yoğun ışığa sahip toplantı odalarında yeni fikirler ve uzlaşmacı bir ortam beklemek yanlış olur. Yoğun ışığa maruz kalan insanlar baş ağrısı çekmeye başlayacağından yaratıcı fikirler ortaya atmaları ve sakin kalmaları pek mümkün değil. Yine yetersiz bir aydınlatmaya sahip toplantı odalarında da motivasyonu sağlamanız güç olacaktır. Bir süre sonra insanlar esnemeye başlayacağından sunumunuz ne kadar önemli olursa olsun çalışanlarınızın dikkatini kaybedeceksiniz. Bu yüzden toplantı odası dekorasyonunu yaparken normal seviyede bir aydınlatma ile sarkıt avizelerden ya da şık lambader modellerinden kullanmayı ihmal etmeyin. Özellikle sarkıt avizeler yeni toplantı odası dekorasyonlarının vazgeçilmezleri.

Mobilyalarda ise dikkat etmeniz gereken en öncelikli iki husus toplantı masası ve sandalyeler. Ekibinizle aranızda toplantı sırasında hiyerarşiden doğacak bir verimlilik problemi olmasını istemiyorsanız yuvarlak toplantı masalarını kullanmanızı öneririm. Kare toplantı masaları da bunun için ideal ancak daha şık bir görüntü olması için yuvarlak toplantı masalarını kullanabilirsiniz. Çok kalabalık bir ekibiniz varsa dikdörtgen masaları kullanabilirsiniz ancak köşelerinin sivri yerine oval olmasına dikkat edin. Sandalyelerde ise toplantı süresince siz de dahil herkesin rahat oturması için ne çok yumuşak ne de çok sert sandalyeleri tercih etmeyin. Toplantı verimliliğini arttırmak için projeksiyon ya da yazı tahtasını bütün masanın rahat göreceği bir şekilde masanın merkez bir uzaklığına konumlandırabilirsiniz.

Ofis Dekorasyonu

Yaşanılan her alan dekore edilmek için bir nedene sahiptir. Her şeyden önce insan doğası gereği yaşadığı alanı rahat edebileceği ve sevdiği şeyler ile donatmak kısaca yeniden düzenlemek ister. Şimdiye kadar dekorasyon fikir alışverişi yaptık hep birlikte. İşte yeni bir konu üzerine bugün fikirlerimiz. Gün içinde en çok zaman geçirilen yaşam alanlarından biridir iş yerleri. Bu alanlar kimi zaman bir ofis kimi zaman bir fabrika olabilir. Yapılan işin gereğine göre de dekoratif bir ortam oluşur. Ofislerde bir çok iş alanına göre dekorasyon yapmak daha kolaydır. Örneğin olmazsa olmaz ürünler belirlenir ve geriye detaylar ile ofis dekorasyonuna renk katmak kalır. Fakat burada ofis mobilya seçimine dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatalım. Dekorasyonu oluşturacak ana malzemelerden biri olduğundan mobilya rengi ve modelinden yola çıkılarak devam edilir dekorasyona. Ofis dekorasyonuna ilişkin son yıllarda çok farklı ve güzel tasarımlar sunuluyor. Hatta bu işi yapan iç mimar firmalar bile var.

 

 

Bu konuda kararsız kalan firmalar varsa bu hizmetten faydalanabilirler. Ofis dekorasyonu ile ilgili tasarımlara bakıldığında daha modern çizgilerin hakim olduğu hemen göze çarpıyor. Sonrasında pratik bir çalışma sistemi üzerine düşünülmüş kullanımı kolay ve rahat mobilya tasarımları tercih edilmiş. Koyu renk hakimiyetine son verilen ofis mobilyalarında açık renkler ve cam masalar daha çok tercih ediliyor. Açık renk kullanılan ofis mobilyaların metal aksesuarlar ile kombin edilmesi de yine ofis mobilyalarına hareket kazandırmış. Ofis dekorasyonun da mobilyaları belirledikten sonra detaylar ortamı rahatlatacaktır. Örneğin yeşili bol bol kullanın veya açık maviyi. Yeşili yalnızca bir boya yada aksesuar rengi olarak olarak kullanmanıza gerek yok; bu bir çiçek, bir bitki veya bir aksesuar olabilir. İki renginde rahatlatıcı bir etkisi olduğundan gün içinde çalışanlara daha pozitif bir ortam etkisi oluşturacaktır. İyi bir ofis dekorasyonu personel üzerinde de olumlu bir performans artışına neden olur. Bu nedenle de ofis dekorasyonu bir çok açıdan önem arz eder. Dışarıdan gelecek misafir ve müşteriler için de özenle dekore edilmiş bir ofisin havası ve tarzı başkadır.

Halıfleks Modelleri

Bir nevi yer döşemesi gibi de algılanabilecek halıfleks ve modellerinden bahsetmek istiyoruz sizlere. Geçmişte çok fazla tercih edilen halıfleks modelleri halen kullanılıyor. Üstelik geçmişe göre kullanımı daha da kolay. Halıfleks tabana hiç boşluk kalmayacak şekilde yani duvardan duvara yapılan bir halı kaplama işlemi. Bu işlemi kişinin tek başına yapması zor olduğundan bir profosyonelin yapması gerekiyor. Taban halısı olarak düşünülen halıfleks modellerinin üzerine yine halı kullanılabildiği gibi yalnız da kullanılabilmesi söz konusu. Halıfleks modelleri de bu iki alternatif için ayrıca desen ve modeller sunuyor alıcıya. Halıfleks sadece ev için tercih edilen bir halı sistemi değil aynı zamanda iş yerleri ve ofisler için de çok uygun bir seçenek. Özellikle oteller, ofisler bu kullanışlı yer döşemesini oldukça rahat kullanıyor. Halıfleksin döşendiği ortama ayrıca bir hava katması da yine tercih nedenleri arasında. Halıfleks modellerine ilişkin görsellere yer verdik .

 

 

Yukarıda verdiğimiz halıfleks görselleri modelleri ve odalardaki görünümlerini gösteriyor. Çıplak yer sevmeyenler için oldukça uygun bir seçenek olan halıflekslerin liste fiyatları gayet uygun. Tam bir fiyat aralığı söylemek ise zor. Çünkü ödenecek fiyat sizin döşemek istediğiniz alan ile doğrudan bağlantılı. Halıflekslerin son yıllarda üretilen leke tutmaz ve anti-bakteriyel modelleri de yine dikkat çeken özellikleri arasında. Özellikle toplantı salonları ve ofisler için kullanılan halıfleks modelleri desenli ve renkli olurken ev için tercih edilen modeller daha sade ve desensiz kullanımdan yana. Kendinden kabartmalı ve açık renkler özellikle salonlarda birebir kullanılan modeller arasında. Temizliği zor olur diye düşünenler için hemen gerekli açıklamayı yapalım. Halı yıkama makinaları ile rahatlıkla temizlenen halıfleks modellerinin öncesinde de söylediğimiz gibi leke tutmaması da kullanımını kolaylaştırıyor. Halıflekslerin popüler renkleri arasın da bej, bordo, krem, açık pembe, açık yeşiller ve fitilli desenler ön planda yer alıyor. Yine dikkat çeken desenler ise minik çiçeklerin ve farklı şekillerin bulunduğu desenlerde renkler çok fazla karıştırılmadan genelde iki renk üzerine yoğunlaşılmış.

 

 

Bilgisayar Masası

Daha dün gibi yatımıza teknolojinin girişi. Fakat çok uzun zamandır bizimleymiş hisside çok ilginç. Teknolojinin hayatımıza getirdiği gözle görülür bir yenilik ve kolaylık şüphesiz ki tartışılmaz. Bu değişim ile birlikte gerek iş yerlerinde gerek evlerimizde teknolojik ürünler için de yer açmayı ihmal etmedik. Şuanda neredeyse evinde yada iş yerinde bilgisayarı bulunmayan yok diyebiliriz. Bu bilgisayarlar için birde mobilyalar üretildi kimi zaman küçük bir masa kimi zaman kimi zaman tam teferruatlı bilgisayar masaları üretildi. Özellikle ofislerde daha yoğun kullanımı olan bilgisayarlar için çalışma masaları daha uygun hale getirildi . Bu çalışma masalarının ismi bilgisayar masaları olarak değiştirildi vs. Bilgisayar masası alırken dikkat edilecek şeylerden biri masanın büyüklüğü ve ne kadar kullanışlı olduğu. Son üretilen modellerin ikiye ayrıldığını görüyoruz. Ev için üretilen bilgisayar masaları ofisler için üretilen bilgisayar masaları. Bu iki ayrımı görsellerde de fark edeceksiniz.

 

 

Ofis için üretilen bilgisayar masaları daha büyük ve daha teferruatlı modeller. Gün için de çalışanın her türlü ihtiyacını karşılamak amaçlı hemen her şey düşünülmüş. Daha çok L şeklinde üretilen bilgisayar masalarının çekmeceleri ,dolapları, ek rafları ve daha bir çok bölüm yapılmış. Bu bölümlere telefon ,fax ve daha bir çok gerecin rahatlıkla konabilmesi için extra bir konfor oluşturulmuş. Bu kadar ince düşünülmüş olması çalışan için de bir artı. Kendini masasında rahat hisseden personelin verimi de artar. İşverenler için bir dip not olarak bunu da hatırlatmış olalım. Çalışma ortamı için en uygun masanın tercihi çok önemlidir. Diğer bir bilgisayar masası seçeneği ise daha çok ev de kullanım için uygun. Bu masalar daha düz ve yalın üretilirler. Ebat olarak daha küçüktür ve fazla yer kaplamaz. Evinizde salonunuzun bir köşesine veya çalışma odalarına rahatlıkla konulabilir. Çocuk odaları için de üretilen bilgisayar masaları vardır. Bu masalar renkli ve desenli olarak yapılıyor. Bir çok mobilya firması genç odası takımı içinde yer verdiği bilgisayar masalarını dolap veya yatak ile kombin ederek mekandan kazanıyor. Ailelerin de sıkça tercihleri bu yönde. Bilgisayar masalarının liste fiyatları is çok düşük olmamakla birlikte  ilgili mağazaların uygun ödeme seçenekleri ile kolaylaştırılıyor.