Oyun Halıları

Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişiminde ilk ayların çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu süreçte gelişimlerine katkıda bulunmak için beslenmeleri kadar aktiviteleri de önemli. Bebekler genellikle yedinci aydan sonra emeklemeye başlıyor. Emekleme sürecine gelene kadar sürekli kucakta taşımak ise hem zor hem de diğer işleri engellediği için oldukça zahmetli. Oyun halıları bebeklerin yürümeye başlamadan keyifli vakit geçirmeleri ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak için tasarlanmış halılardır. Renkli tasarımları ve üzerlerindeki farklı oyuncaklarla bebeğinize bir oyun alanı yaratmak için oyun halıları oldukça ideal görünüyor. Her ne kadar çok hızlı büyüyen ve gelişen bebekler için 3 aylığına bir oyun halısı almak bazılarımıza gereksiz gibi gelse de, anneliğin tatili olmayan bir meslek olduğunu düşünürsek, her gün birkaç saatliğine de olsa oyalanacağı bir şeyler bulmak hem bebek hem sizin için çok iyi olacaktır.

    

Biraz da oyun halısı tasarımlarından bahsedeyim. Çoğunlukla daire ya da kare şeklinde oluyor oyun halıları. Yonca şekli gibi farklı dekoratif desenli olanları da var tabii. Ama oyun halılarının ortak özelliği dört köşede birleşen iki parçadan oluşan bir asma kısımlarının bulunmasıdır. Bu kısımlara çoğunlukla bebeklere zarar vermeyecek pelüş oyuncaklar takılır. Bu oyuncakların dışında müzik aparatları olan ve bebeklerin hareketlerine göre müzik çalan oyun halıları da var. Bu halılar bebeklerin öğrenme ve bilişsel kabiliyetlerine katkıda bulunurken yüzlerinin sık sık gülmesini de sağlıyor. Güvenliklerini sağlamak istiyorsanız etrafında yükseklikler olan oyun halısı tasarımlar da mevcut.

Bebeğinizin cinsiyetine göre farklı renklerde ve hatta farklı temalarda oyun halıları satışa sunuluyor. Orman, çiftlik, okyanus, bahçe ve daha birçok farklı temaya sahip oyun halılarını ilgili mağazalarda bulabilirsiniz. E-ticaretin hızla güven kazandığı bugünlerde online anne – bebek malzemeleri satan güvenilir websitelerinden de faydalanabilirsiniz. Çocuk odanızda oyun halısını konumlandırırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Özellikle kapıdan, beşik kenarından ya da kalorifer peteğinden uzak bir alan olmasına dikkat edin. Eğer oyun halısını kendiniz yaptıysanız, üstteki oyuncakları koyarken ağır ve sivri köşeleri olan oyuncaklardan kaçının. Peluş ya da hafif plastik oyuncakları tercih edin. Müzikli bir oyun halısı alacaksanız, ses seviyesinin bebeği rahatsız edecek ya da kulağına zarar verecek ölçüde olmadığından da emin olun.

Bu yazı Bebek-Çocuk Odası, Mobilya kategorisine Emrah Sarıdaş tarafından yazılmıştır. yer imlerinize ekleyin.

Emrah Sarıdaş hakkında

Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.