Paravan

0
9816

Yeni bir dekorasyon gereci ile karşınızdayız. Paravan nedir ve nasıl kullanılır inceleyeceğiz. Paravan dekoratif menteşelerle birbirine bağlı birkaç parçadan meydana gelen ve yapılarda bazı bölümleri ayırmakta kullanılan, katlanabilir ve taşınabilir bir perde çeşididir. Fransızca bir kelime olan paravan ülkemizde de etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Paravanın şöyle bir öz geçmişine baktıktan sonra gelelim nerde ve nasıl kullanabilirize. Paravan günümüzde sadece bölümleri ya da mekanları ayırmak amaçlı değil dekorasyon açısından da sık kullanılan bir gereçtir. Özellikle özel tasarım paravanlar değme aksesuarlara taş çıkartıyor. Evinizde ki sıradanlığı ortadan kaldırmak için farklı bir soluk isteyenlere neden olmasın diyoruz. Paravanları kullanmak çok kolay. Çok hafif ve taşınabilir olabileceği gibi gerçek kullanım alanı dışında kullandığınızda taşımak çok kolay olacaktır. Paravanı üreten birçok firma olmamakla birlikte daha çok tasarım modeller öne çıkıyor. Evinizin her köşesinde kullanabileceğiniz bir aksesuar perde. Kimileri evinde tablo ya da büyük vazolar gibi objeler sever. İşte tercihi bundan yana olmayan daha sade ve az eşya sevenler için güzel bir tercih olarak önümüze geliyor paravan modeller. Kullanım alanı olarak sadece evleri ya da salonları düşünmeyin. Ofislerde de gayet şık modeller uygun. Sıra dışı tasarımlar arasında yer alan paravan perdeler ayrıca bu senenin dekorasyon öneri leri arasında.

    

Paravan modelleri genelde ahşap işlemeli ağırlıkta. Antika severlerin vazgeçilmezi olan paravan modeller çalışma odaları içinde son derece naif bir duruşa sahip. Ağır modellerden kaçınmak isteyenler için üreticiler daha modern tasarımlarda sunmuş . Örneğin kumaş paravanlar ya da baskı paravanlar da bunlara bir örnek. Paravanı bölme olarak kullanmak isteyenlerde olabilir. Dar mekanları birbirinden dekoratif açıdan da ayırmak amaçlı kullanılabilir. Bu şekilde  bulunduğunuz alanı hem daha kullanışlı bir hale getirebilir aynı zamanda dekorasyonunuza da farklı bir soluk getirebilirsiniz. Kaliteli bir paravan isteyenler ise birazcık maliyeti göze alacaklar. Ama iyi bir araştırma ile hem uygun hem de şık bir paravan bulacağınıza eminim. Paravan modelleri  ve kullanımı ile ilgili birkaç öneri paylaştık umuyoruz daha hoş mekanlar yaratmanıza yardımcı olmuştur..

 

 

Önceki İçerikPerde Modelleri
Sonraki İçerikMutfak Eşyaları
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.