Radyatörün (Kalorifer Peteği) Havası Nasıl Alınır ?

0
7413
peteğin radyatorün havası nasıl alınır

Her sene, yaz mevsiminin bitişinde havaların yavaş yavaş soğumasıyla birlikte, ısınma hazırlıklarına başlanır. Evlerinde kalorifer bulunanlar peteklerini ve kombilerini kontrol eder, sobası olanlar odun ve kömür hazırlığına girişir, elektrikli ısınma sistemlerini kullananlar cihazlarını kontrol ederek kışa hazırlık yaparlar. Kışa ilk girişte yapılan bu hazırlık önemlidir. Çünkü ortada mevcut bir sorun varsa bunun önceden halledilmesi gerekmektedir. Çünkü potansiyel bir sorun, kışın ortasında ortaya çıktığında sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Eminim kimse kış ortasında böyle bir sorunla karşılaşmak istemeyecek tir .İşte bizde bu sorunları yaşamamanız adına yapılan hazırlıklara bir katkıda bulunalım dedik. Makalemizin genelinde radyatör ( kalorifer peteği ) kullanan kişilerin yaşadığı sorunlardan biri olan, hava yapma sorunundan bahsedeceğiz .Doğal gaz kullanan herkesin genel yaşadığı bir sorundur. Peteğin hava yapması. Peki bir peteğin havası nasıl alınır ve hava yaptığı nasıl anlaşılır buyurun birlikte inceleyelim.

    

Isınma sistemleri faaliyete geçtiğinde ve peteğe su gittiğinde, yarısının ısınıp yarısının ısınmadığı gözlemlenirse peteğin hava yapmış olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Bu sorunu çözmek için radyatördeki (kalorifer peteği) havanın alınması gerekmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için de bazı araçlara ihtiyaç duyulur. Bunlardan biri purjör anahtarı, diğeri düz tornavidadır. Purjör anahtarının bulunmadığı durumlarda tornavida kullanılabilir. Fakat ideal olan purjör anahtarıdır. Radyatörün havasını alabilmek için, üst yan kısımda, tornavidanın veya purjör anahtarının girebileceği bir vida bulunur. Vida çevrilerek su damlası gelene kadar beklenir, su damlası geldiğinde peteğin havası alınmış olur. Sonrasında vida sıkılarak tekrar eski haline getirilir. Genelde bu işlem kışın başında bir kez yapılsa yeterlidir fakat bazen bir iki kez tekrarlamanız da gerekebilir. Kısaca bu sizin peteğinizin durumuna bağlıdır. Havası alınan petek gerektiği kadar ısıyı verecek ve boşuna sarfiyat yapmayacaktır. Böylece tüm kışı rahat ve sorunsuz olarak sıcacık geçirebilirsiniz.

Peteğin havasını alırken dikkat edilmesi gereken nokta, bir kova yada bez bulundurmaktır. Oluşabilecek ani sıçramalarda veya pis su akıntılarında hem bulunulan alanın, hem de kişinin kendisinin korunması için bu gereklidir. Bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerektiğin de altını çiziyoruz. Malum hanımlar ortalığın kirlenmesinden ok hoşlanmayacaktır.