Ramazan’a Hazırlık: İftar Sofraları

Çok az kaldı. Birlik ve beraberliğin, anlayışın en üst düzeye çıktığı, en azından öyle olmasının umut edildiği Ramazan ayı kapıda. Birkaç gün sonra sahur ve iftar hazırlıkları başlayacak. Misafirler ağırlanacak ve iftar davetlerine gideceğiz. Her ne kadar normalde de yemek masalarına, yemeklere, servislere ve sunumlara çok dikkat ediyor olsak da, Ramazan’da bu özen çok daha önemli bir hale geliyor. İster ailecek iftar açacak olalım, ister misafirler ile, mutlaka iftar sofralarına dikkat ediyoruz. Ramazan’a günler kala hem evlerdeki sunum eksikliklerini görmeniz ve fikir sahibi olmanız hem de ince detaylarla sunumunuzda fark yaratmanız için iftar sofralarını bir bütün olarak ele aldık ve sizler için derledik.

İftar Sofraları

Kalabalık iftar sofraları için çok büyük masalarınız yoksa açılabilir masaları ya da salonu çok daraltmaması için oval kenarları olan masaları tercih edebilirsiniz.

İftar Sofraları

Rahatsız sandalyeler yerine yukarıdaki gibi az yer kaplayan ve şık sandalyeleri değerlendirebilirsiniz. Evlerinizde bulunan sandalyelerin yüzlerini değiştirmek de başka bir alternatif.

İftar Sofraları

Modern sandalye modelleri arasında birleştirildiğinde koltuk gibi duran ve yerden tasarruf eden sandalye tasarımları da var. Kalabalık iftar sofraları için değerlendirebilirsiniz.

İftar Sofraları

Menü ve aksesuar açısından kalabalık bir iftar sofrası hazırlıyorsanız cam bardak ve sürahi takımlarını tavsiye ederim. Masada karmaşık bir görüntü olmasını engellerler.

İftar Sofraları

Çok klasik bir masa olmasın biraz modern dursun diyenler için yukarıdaki gibi dikkat çekici tonlarda servis takımlarını kullanabilirsiniz.

İftar Sofraları

    

Kalabalık iftar sofralarında karmaşaya neden olmamak için masa örtülerini tek renk ve desensiz modellerden seçmeniz faydalı olacaktır.

İftar Sofraları

Runner örtüler rahatlıkla evinizde yapabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz modellerdir. İftar sofralarında masa örtüsüz ya da örtüyle kullanabilirsiniz.

İftar Sofraları

Yağdanlık ve sirkelik gibi masada bulunması gerekenleri aynı bardak ve sürahilerde olduğu gibi camdan seçmeniz faydalı olacaktır.

İftar Sofraları

Tuzluk ve biberliklerde masada birden fazla takım olması gerekeceğinden küçük ve az yer kaplayan modelleri tercih edin. Öasa dekorasyonuna aykırı olmayan tasarımlar olmalarına da dikkat edin.

İftar Sofraları

Peçeteliklerde seçenek çok. Tekli modelleri değerlendirebileceğiniz gibi restoran tipi çoklu peçetelikleri de değerlendirebilirsiniz.

İftar Sofraları

Masa örtüsü kullanmamak da bir alternatiftir. Ancak bunun için masanızın tek başına şık bir görüntüsü olması gerekebilir.

İftar Sofraları

Çiçekler bulundukları her yere güzellik ve şıklık katar. Masada yeteri kadar yer varsa mutlaka değerlendirin.

İftar Sofraları

Tencere setleri de çok önemli. Sunumun bir parçası olacaklar ise mutlaka takımınızı kontrol edin ve eksiklikleri tamamlayın.

İftar Sofraları

Çatal bıçak setlerinin yemek takımınızla aynı olmasına gerek yok. Ancak kendi içlerinde takım halinde olmaları bütünlüğü etkileyecektir.

İftar Sofraları

Eğer masanızda yer varsa şamdanlar, taşlar ve inciler gibi masa aksesuarları da kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu yazı Ev Dekorasyonu kategorisine Emrah Sarıdaş tarafından yazılmıştır. yer imlerinize ekleyin.

Emrah Sarıdaş hakkında

Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.