Runner Masa Örtüsü

Runner kelimesi İngilizcede “yol halısı, koşucu” gibi anlamlara gelen bir kelimedir ve runner masa örtüleri, Amerikan servis ile birlikte mutfak sözlüğümüze girmiş ve kısa zamanda yemek masası tasarımlarının vazgeçilmezi olmuştur. Runner masa örtüleri, dar bir ene ve uzun bir boya sahip dikdörtgen şeklindeki dekorasyon örtülerdir. Masa örtülerinin üzerinde ayrı parçalar olarak ve genellikle tek ya da iki adet kullanılırlar. Altta kullanılan masa örtüsü ise görüntü karmaşası olmaması açısından tek renklidir.

Runner masa örtüleri özellikle dikdörtgen yemek masalarında daha uzun, ferah ve şık bir görüntü elde etmek için kullanılır. Ancak büyük kare masalarda da paralel şekilde kullanılabilir. Ancak kare masanızda kullanacaksanız düz paralel şekilde kullanmak yerine simetrik farklı şekillerde kullanmanızı tavsiye ederim. Runner masa örtülerini düz paralel olarak kullanmak, kare yemek masanızı olduğundan daha dar ve kalabalık gösterecektir. Dikdörtgen masalarda ise tek Runner masa örtüsü kullanmak çoğunlukla daha ideal. Masanın enine göre bu sayıyı ikiye çıkarabilirsiniz ancak dar bir dikdörtgen masanız varsa, alttaki masa örtüsünü de kapatmamak için tek kullanmanızda yarar var.

    

Runner masa örtülerini mağazalardan satın alabileceğiniz gibi, kendinizde yapabilirsiniz. Kumaş konusunda tercih size kaldığından, evinizde runner masa örtüsü olabileceğini düşündüğünüz fazla bir kumaşla ya da yeni satın alacağınız bir kumaş ile runner masa örtünüzü yapmanız oldukça kolay. Masanızın ölçülerini aldıktan sonra runner örtünün enini masanın eninin üçte biri olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor ve boyunu ayarlarken de masa örtünüzün boyunu baz alabilirsiniz. Runner örtünüzün uçlarını üçgen şekilde içe katlayıp önce ütüyle kenarlarını netleştirip daha sonra iç taraftan dikerek üçgen köşelere de sahip olabilirsiniz. Tercihinize göre üçgen kısmın uçlarına püskül detayları ekleyebilir, ya da üçgen kısımların tamamına, kenarlarına denk gelecek şekilde farklı kumaş ya da iplerle farklı tasarımlar yapabilirsiniz.

Runner masa örtünüzü düz bir şekilde kullanabileceğiniz gibi kare yemek masalarınızda çapraz olarak da kullanabilirsiniz. İster kendiniz yapın, ister satın alın, önceliğiniz alttaki masa örtünüzün kumaşı ve rengi olsun. Runner masa örtünüzün rengi, uyumlu ve bütün görünmesi açısından, yemek takımınızın peçeteleriyle de aynı renk olabilir.

Bu yazı Dekorasyon, Ev Dekorasyonu kategorisine Emrah Sarıdaş tarafından yazılmıştır. yer imlerinize ekleyin.

Emrah Sarıdaş hakkında

Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.