Salon Aksesuarları

Salon dekorasyonunu tamamlayan aksesuarlar çok çeşitli olmakla birlikte farklı kullanım alanlarıyla değişiklik göstermektedir.  Salonlarda kullanılan bazı aksesuar modelleri şunlardır. Duvar saatleri ,tablolar, vazolar, yapay ve canlı çiçekler ,minik biblolar , şekerlikler , duvar aplikleri, avize ve abajurlar  ve çeşitli süsü eşyaları vs . Gördüğünüz gibi seçenek bir hayli fazla. Üstelik dekorasyonu tamamlaması açısından aksesuarların önemi de büyük. Aksesuarları iki gruba ayırmak mümkün. Birinci grup gerçekten gerekli olanlar ikini grup ise dekoratif amaçlı süs için kullanılanlar. Gerekli olanların içinde duvar saatleri ve abajurlar gibi seçenekler yer alırken. Süs eşyaları , biblolar ,çiçekler ,çerçeveler,örtüler ikinci grup adı altında toplanıyor. Örneğin salonunuza astığınız bir duvar saatinin bir küçüğü de bir konsol ve sehpa üzerinde de kullanılmakta.Canlı çiçekler ise hem salon içindeki dekorasyona yardımcı olurken doğadan bir parçayı salonunuza katmasının  keyfide başka .

Salon aksesuarlarımızı seçmeden önce salonomuzda istediğimiz genel havanın ne olacağina karar vermeliyiz.Salonomuz romantik dekorasyonlu mu modern bir havada mı yoksa klasik bir tarzda mı olmalı?Romantik dekorasyonda daha çok pembe ,lila, açık mavi ve de beyaz renkler hakimdir.Dantel motifleri ve çiçek motifleri de romantik salon dekorasyonunda en çok kullanılan ögelerdir.Eğer salon mobilyalarımızda örtü tercih ediyorsak bunlar,çiçek baskılı keten kumaşlardan yapılmış olabilir diğer bir alternatif olarak tercih edebileceğimiz dantel dokulu örtülerimizde oldukça şık bir görüntü yaratacaktır.Canlı veya yapma çiçekler,güzel anılarımızı canlandırak renkli çerçeveler ,renkli şamdanlarda bu tarzın vazgeçilmezlerindendir.Eğer modern bir salon tercih ediyorsak;büyük rakamlı farklı tasarlanmış duvar saatleri,halılarımız ve perdemizin renkleriyle uyumlu biblolar yada büyük bir salona sahipsek heykeller,iç dünyamızı yansıtan bir yağlı boya tablo salonunuza oldukça modern ve yenilikçi bir hava katacaktır.Klasik tarzda bir salon olmazsa olmazlarımızdan ise osmanlı motifli fabrikasyondan öte el emeği vazolar,şekerlikler ve biblolar tamda aradıklarımız…Klasik tarzdaki salonomuzda mobilyalarımız için ötü tercih ediyorsak bunlar dore,lame detaylı yada geleneksel motiflerle süslü parçalar olmalıdır.Aydınlatıcılarda dekorasyonumuzun önemli parçalarından romantick salonlarda seçiceğimiz pembe çiçek motifli inci detaylarla süslü bir abajur;modern salonlarımızda düz renkli geometrik desenli cam avizeler, sade bamboo detaylı avizeler,yada spot lambalar klasik salonlarımızda ise saray havası yansıtan kristal camlı taşlarla süslenmiş avizeler iyi bir bütünleyici olacaktır.

Hangi tarzda olursa olsun şüphesiz ki tüm salon aksesuarlarımız göz yormaması ve şık görünüm yansıtması için birbiriyle ahenklı olmalıdır.Aksi takdirde seçtiğimiz parçaların herbiri çok şık çok değerli parçalar olsa dahi istediğimiz havayı vermeyecektir.Bu nedenle alacağınız her aksesuar aslında bir bütünün ayrıntılarıdır ki bu dekorasyonu oluşturan en önemli unsurlardan biridir. Kalabalık salonları sevenler aksesuar kullanımında sınır tanımazken sadelikten yana olanlar tercihlerini daha çok gerekli aksesuarlardan yana kullanırlar.Aman ne kadar az olursa o kadar diyenlerimiz bile envaye çeşit aksesuarların o cezbeden modellerine dayanamıyor ve alıyoruz. Gereksiz alınan süs eşyaları da sonrasında biraz sıkıntılı olabiliyor.Görselliğin dışında hanımların gereksiz parçaların temizliğinden hiç hoşlanmayacakları kesin ve kaçınılmaz bir gerçek. Bu nedenle iyi seçim yapmakta yarar var. Nitekim şıklık aslında detaylarda gizli. Sade bir duvarı alacağınız hoş bir tablo ile hareketlendirirken , boş duran bir konsolu minik biblolarla harika bir köşe haline getirebilirsiniz. Doğru aksesuar seçimi doğru dekorasyonu,doğru dekorasyonda evimizdeki şıklık ve zerafeti ortaya çıkaracaktır

Share

Pin It