Salon Aksesuarları

0
34655

Salon dekorasyonunu tamamlayan aksesuarlar çok çeşitli olmakla birlikte farklı kullanım alanlarıyla değişiklik göstermektedir.  Salonlarda kullanılan bazı aksesuar modelleri şunlardır: Duvar saatleri, tablolar, vazolar, yapay ve canlı çiçekler, minik biblolar, şekerlikler, duvar aplikleri, avize ve abajurlar  ve çeşitli süs eşyaları vs . Gördüğünüz gibi seçenek bir hayli fazla. Üstelik dekorasyonu tamamlaması açısından aksesuarların önemi de büyük. Aksesuarları iki gruba ayırmak mümkün. Birinci grup gerçekten gerekli olanlar, ikinci grup ise dekoratif amaçlı süs için kullanılanlar. Gerekli olanların içinde duvar saatleri ve abajurlar gibi seçenekler yer alırken süs eşyaları, biblolar, çiçekler, çerçeveler, örtüler ikinci grup adı altında toplanıyor. Örneğin salonunuza astığınız bir duvar saatinin bir küçüğü de bir konsol ve sehpa üzerinde de kullanılmakta. Canlı çiçekler ise hem salon içindeki dekorasyona yardımcı olurken doğadan bir parçayı salonunuza katmasının keyfide başka.

    

Salon aksesuarlarımızı seçmeden önce salonumuzda istediğimiz genel havanın ne olacağına karar vermeliyiz. Salonumuz romantik dekorasyonlu mu, modern bir havada mı yoksa klasik bir tarzda mı olmalı? Romantik dekorasyonda daha çok pembe, lila, açık mavi ve de beyaz renkler hakimdir. Dantel motifleri ve çiçek motifleri de romantik salon dekorasyonunda en çok kullanılan ögelerdir. Eğer salon mobilyalarımızda örtü tercih ediyorsak bunlar çiçek baskılı keten kumaşlardan yapılmış olabilir. Diğer bir alternatif olarak tercih edebileceğimiz dantel dokulu örtülerimizde oldukça şık bir görüntü yaratacaktır. Canlı veya yapma çiçekler, güzel anılarımızı canlandıracak renkli çerçeveler, renkli şamdanlar da bu tarzın vazgeçilmezlerindendir.Eğer modern bir salon tercih ediyorsak; büyük rakamlı farklı tasarlanmış duvar saatleri, halılarımız ve perdemizin renkleriyle uyumlu biblolar ya da büyük bir salona sahipsek heykeller, iç dünyamızı yansıtan bir yağlı boya tablo salonunuza oldukça modern ve yenilikçi bir hava katacaktır. Klasik tarzda bir salon olmazsa olmazlarımızdan ise osmanlı motifli fabrikasyondan öte el emeği vazolar, şekerlikler ve biblolar tam da aradıklarımız…Klasik tarzdaki salonumuzda mobilyalarımız için örtü tercih ediyorsak bunlar dore, lame detaylı ya da geleneksel motiflerle süslü parçalar olmalıdır. Aydınlatıcılarda dekorasyonumuzun önemli parçalarından romantik salonlarda seçiceğimiz pembe çiçek motifli inci detaylarla süslü bir abajur; modern salonlarımızda düz renkli geometrik desenli cam avizeler, sade bambu detaylı avizeler, ya da spot lambalar klasik salonlarımızda ise saray havası yansıtan kristal camlı taşlarla süslenmiş avizeler iyi bir bütünleyici olacaktır.

Hangi tarzda olursa olsun şüphesiz ki tüm salon aksesuarlarımız göz yormaması ve şık görünüm yansıtması için birbiriyle ahenkli olmalıdır. Aksi takdirde seçtiğimiz parçaların herbiri çok şık çok değerli parçalar olsa dahi istediğimiz havayı vermeyecektir. Bu nedenle alacağınız her aksesuar aslında bir bütünün ayrıntılarıdır ki bu dekorasyonu oluşturan en önemli unsurlardan biridir. Kalabalık salonları sevenler aksesuar kullanımında sınır tanımazken sadelikten yana olanlar tercihlerini daha çok gerekli aksesuarlardan yana kullanırlar.Aman ne kadar az olursa o kadar iyi diyenlerimiz bile envai çeşit aksesuarların o cezbeden modellerine dayanamıyor ve alıyoruz. Gereksiz alınan süs eşyaları da sonrasında biraz sıkıntılı olabiliyor. Görselliğin dışında hanımların gereksiz parçaların temizliğinden hiç hoşlanmayacakları kesin ve kaçınılmaz bir gerçek. Bu nedenle iyi seçim yapmakta yarar var. Nitekim şıklık aslında detaylarda gizli. Sade bir duvarı alacağınız hoş bir tablo ile hareketlendirirken , boş duran bir konsolu minik biblolarla harika bir köşe haline getirebilirsiniz. Doğru aksesuar seçimi doğru dekorasyonu,doğru dekorasyonda evimizdeki şıklık ve zerafeti ortaya çıkaracaktır

 

Önceki İçerikDekorasyonda Beyaz
Sonraki İçerikKitaplık Modelleri
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.