Salon Aydınlatma Fikirleri

1
8201

Salon aydınlatmada alışılagelmiş avize modası hala liderliğini koruyadursun, çok farklı aydınlatma alternatifleri de salonlardaki yerlerini almaya başladılar. Söz konusu aydınlatma olunca zevkler ve hassasiyet ön planda oluyor. Çok ışık sevmeyenler daha loş bir salon isteyebiliyor. Yatak odası ve banyo gibi alanlarda aplik gibi seçenekleri kullanmak mümkün. Peki bu ve bunun gibi aydınlatma aksesuarlarını salonda da kullanabilir miyiz? Neden olmasın? Şuan avizelerden sonra salonlarda en sık kullanılan aydınlatma aksesuarları lambader, spot, aplik, abajur ve dekoratif sarkıtlardır. Bunlar aynı anda tek olarak kullanılabilecekleri gibi, birden fazla farklı aydınlatma aksesuarı aynı anda salonda da kullanılabiliyor.

Avizelerden başlayalım. Söylediğim gibi avizeler hala evlerde en sık kullanılan aydınlatma aksesuarlarıdır. Tasarım olarak çok değişmiş olsalar da liderliklerini sürdürüyorlar. Avize seçimi salonun dekorasyonuna göre değişiyor. Klasik avizelerin çok büyük bir çoğunluğu taşlı oluyor. Eski ihtişamlı avize modelleri hala çok seviliyor. Bu modellerin dışında modern parlak metal renklerinde avizeler de yine en çok tercih edilenler arasındaki yerini alıyor. Avizelerde yeni gözde sarkıtlar. Uzunlukları tasarıma göre değişen sarkıtlar tasarım olarak da klasik ve modern diye ayrılabiliyor. Tabii ki country ve retro gibi farklı tarzlar için de alternatifler var. Sarkıtlarda bu yılın modası küre şeklinde örme gibi duran zarif modellerdir. Bu modeller çoğunlukla iç kısmı görünen tasarımlar şeklinde üretiliyor. Salonlar için bu modeller oldukça şık.

    

Amerikan mutfak olan salonlarda aydınlatma birden fazla seçenek kullanılarak sağlanıyor. Mutfak tarafında salon ile mutfağı ayıran tezgah kısmının üstüne denk gelen lambalarda yeni moda yine sarkıtlar. Yalnız buralarda kullanılan sarkıtlar uzun ve küçük başlık kısımları olan sarkıtlar oluyor.

Salonlarda kullanımı en çok yaygınlaşan bir diğer aydınlatma aksesuarı lambaderdir. Hem geniş hem dar salonlarda kullanılabilen lambaderler özellikle modern dekorsyonlarda sıkça tercih ediliyor. Klasik bir aksesuar isteyenler için ise yine taşlı lambaderleri bulmak oldukça kolay. Salon için seçilen lambaderler yemek masasına ya da oturma takımına yakın olarak konumlandırılıyor. Özellikle spot aydınlatmanın olduğu evlerde aksesuar olarak lambaderleri tavsiye ederim.

Aplikler yine çoklu aydınlatmayı tercih edenler tarafından hoş görünümleri için kullanılabiliyor. Çift ya da tek olarak bir duvarda siz de tercih edebilirsiniz. Ancak apliklerin yatak odalarına da çok yakıştıklarını hatırlatalım.

Önceki İçerikPop-Art Dekorasyon
Sonraki İçerikMumluk Modelleri
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.